Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Люстрація посадовців порушила їх людські права - ЄСПЛ

Реклама

https://jurliga.ligazakon.net/news/118635_vstupil-v-silu-zakon-o-lyustratsii

Європейський суд з прав людини 17 жовтня ухвалив рішення у справі "Полях та інші проти України", в якому констатовано порушення Конвенції у процесі звільнення держслужбовців за Законом про люстрацію.

З українським перекладом тексту рішення можна буде ознайомитися в розділі "Практика Європейського суду з прав людини" модулю "Судова практика" ІПС ЛІГА:ЗАКОН, скориставшись тестовим доступом.

Суд визначив, що звільнення державних службовців згідно із законодавством про очищення влади призвело до порушень їхніх прав.

Справа стосувалося звільнення п'яти державних службовців: щодо всіх 5 визнано порушення статті 8 (право на повагу до приватного та сімейного життя); щодо трьох було встановлено порушення статті 1 § 6 (право на справедливий суд) Європейської конвенції з прав людини внаслідок надмірних строків національних судових процесів щодо їх звільнення (провадження триває більше чотирьох з половиною років).

Суд зазначив, що розуміє необхідність реформування державної служби після правління Віктора Януковича, проте широке застосування Закону про люстрацію призвело до звільнення заявників, які просто працювали на державній службі більше року за президенства Януковича, або займали посади в Комуністичній партії до 1991 року.

Таким чином, Закон не враховував індивідуальні ролі заявників та те, чи були вони пов'язані з будь-яким недемократичним діянням колишнього Президента. В цьому контексті Закон про очищення влади України відрізнявся від більш вузько націленої люстраційної програми, що впроваджуються в інших центрально-східноєвропейських державах.

https://jurliga.ligazakon.net/news/118800_minyust-sozdaet-reestr-lyustrirovannykh-lits

Щодо законної мети втручання в приватне життя Суд зазначив на недопустимості колективної відповідальності за роботу в період правління Януковича, оскільки не враховувалась окрема роль або зв'язок з будь-якими антидемократичними діями.

Суд вказав на можливу мету, яка переслідувалась ухваленням Закону, - звільнення тих, хто працював на колишню владу, може свідчити про політизацію державної служби.

Крім того, один з принципів люстрації: вона не може служити покаранням, відплатою чи помстою, - застосовується також і до Закону про очищення влади.

За порушення прав людини Україна виплатить кожному заявнику 5 тис євро.

Нагадаємо, національні суди повинні враховувати практику ЄСПЛ при розгляді справ. Ознайомитися з рішеннями українських судів у справах про люстрацію можна у VERDICTUM.

Нагадаємо, в грудні 2014 року Венеціанська комісія дала три місяці для доопрацювання українського Закону про люстрацію (читайте докладніше: Що не влаштувало Венеціанську комісію в Законі про люстрацію?). У лютому 2015 року голова ВК пропонував призупинити процес люстрації в Україні. У березні 2015 року Мін'юст повідомив про підтримку Закону комісією.

Про особливості української люстрації ЮРЛІЗІ свого часу розповіла директорка відповідного Департаменту Мін'юсту Анастасія Задорожна. також вона пояснила, чомулюстрація виборних посад та приватних організацій порушує міжнародні стандарти .

Марина Ясинська

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини