1. Як розірвати шлюб, якщо один із подружжя перебуває не в Україні?
Порядок припинення шлюбу встановлено Сімейним кодексом
2. Спільна батьківська опіка над дітьми: новий підхід Верховного Суду
Верховний Суд у постанові від 16 лютого 2024 року по справі № 465/6496/19 вперше в українській судовій практиці застосував модель спільної батьківської опіки над дітьми.
3. Огляд судової практики по аліментах
Проаналізувавши Сімейний кодекс України, можна з упевненістю сказати, що законодавець наділив дитину в більшості випадків саме правами, у той час як батьки мають великий перелік обов'язків щодо своєї дитини
4. Показові рішення Верховного Суду в цивільних справах: фокус на сімейні спори, пов'язані зі "звільненням від проходження військової служби"
В умовах воєнного стану судова система України зіштовхнулася із новим типом сімейних спорів. Спори, на перший погляд, є звичними (про визначення місця проживання дитини, про позбавлення батьківських прав, про усунення перешкод у вихованні дитини, про розірвання шлюбу), втім їх ціль відрізняється
Читайте також: Огляд сімейних спорів під час воєнного стану
Як спрогнозувати ваші шанси на перемогу в суді? Скористайтеся ІТ-платформою LIGA360. Технології штучного інтелекту проаналізують вашу позовну заяву, щоб ви змогли оцінити перспективність справи й скоригувати аргументи. Деталі за посиланням.
5. Показові рішення Верховного Суду в сімейних справах
Огляд починається зі справи, в якій суди вирішували спосіб участі батька у вихованні дітей та спілкуванні з ними.
6. Важливі судові рішення 2023 року для сімейного адвоката
Судові рішення ВС 2023 року, які змінили сталу практику, що панувала в українському судочинстві за напрямком сімейного права.
7. Мін'юст роз'яснив порядок виконання судових рішень про стягнення аліментів
Міністерство юстиції нагадує, що виконання судових рішень про стягнення аліментів здійснюють державні та приватні виконавці у порядку, встановленому Законом «Про виконавче провадження»
8. Боржників з аліментів тепер зможуть мобілізувати: Мін'юст
Міністерство юстиції нагадує, що зараз батьки трьох чи більше дітей мають право на відстрочку від військової служби. Однак згідно з новою версією Закону про мобілізацію невдовзі за несплату аліментів понад три місяці хоча б за одну дитину боржників буде позбавлено цього права.
9. Верховний Суд звернув увагу на належні способи захисту прав у позовах щодо участі баби та діда у вихованні онуків
Позов про усунення перешкод у вихованні дитини і спілкуванні з нею є позовом про заборону поведінки особи, яка чинить перешкоди іншій особі у здійсненні нею свого права, та є окремим способом захисту порушеного права діда й баби на спілкування з онуками.
10. Мін'юст роз'яснив особливості спадкування за заповітом подружжя
Згідно зі ст. 1243 Цивільного кодексу подружжя має право скласти спільний заповіт щодо майна, яке належить йому на праві спільної сумісної власності
Адвокати з сімейних справ вивчають актуальні ситуації щодо розлучення, поділу майна, ухилення від сплати аліментів з ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Також система містить повну базу українського законодавства з експертними коментарями. Придбайте ІПС ЛІГА:ЗАКОН за посиланням.
11. Верховний Суд оприлюднив огляд правових висновків палат КЦС ВС за 2018 - 2023 роки
Верховний Суд опублікував огляд правових висновків палат Касаційного цивільного суду у складі ВС за 2018 - 2023 роки
12. Набула чинності постанова Кабміну, якою затверджено процедуру укладення шлюбу онлайн в Дії
Кабмін затвердив Порядок реалізації експериментального проекту щодо проведення державної реєстрації шлюбу в електронній формі
13. Кабмін спростив процедуру усиновлення і влаштування дітей в інші сімейні форми виховання
22 березня Уряд спростив процедуру усиновлення і влаштування дітей в інші сімейні форми виховання.
14. За злісне ухилення від сплати аліментів - 1 рік обмеження волі: рішення суду
Тлумацьким районним судом Івано-Франківської області винесено вирок особі за злісне ухилення від сплати аліментів на утримання 16-річної дочки впродовж 2013-2023 років.
15. Як з'ясувати місце проживання боржника за кордоном для отримання аліментів: роз'яснення Мін'юсту
Міністерство юстиції України роз'яснило, як стягувачу з`ясувати місце проживання боржника за кордоном для отримання аліментів (інформація станом на 11.03.2024)
16. Усиновителем може бути особа, що старша за дитину, яку вона бажає усиновити, не менше як на 15 років: суд
Відмовляючи у задоволенні вимог заявника, Рівницький апеляційний суд у постанові від 21 травня 2024 року у справі № 571/2291/23 прийшов до висновку, що суд попередньої інстанції правильно, всебічно та повно встановив обставини справи, характер правовідносин та застосував правові норми, які підлягали застосуванню при вирішенні цього спору, тому залишив оскаржуване рішення без змін, як ухвалене з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
17. 5 рішень Верховного Суду, що допоможуть в адвокатській практиці
Розглянемо п'ять рішень Верховного Суду, які можуть бути корисними в адвокатській практиці.