Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Що має враховувати суд для встановлення факту спільного проживання однією сім'єю: позиція ВС

Реклама

Суть справи: жінка звернулась до суду для встановлення факту проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без укладення шлюбу, визнання майна спільною сумісною власністю подружжя та визнання права власності на нерухоме майно.

Позовна заява мотивована тим, що більше 17 років, вона без реєстрації шлюбу проживала однією сім'єю, вела спільне господарство, мала спільний бюджет та побут з померлим.

Місцевий суд відмовив у задоволенні позову. Рішення мотивовано тим, що позивачем не доведено, що вона з померлим постійно спільно проживали, мали спільний бюджет, харчування, мали спільні витрати на купівлю майна спільного користування, брали участь в утриманні житла, ремонті, тобто відсутнє підтвердження реальності сімейних відносин з померлим не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини, оскільки досліджені в суді письмові докази у сукупності з показаннями свідків підтверджують лише факт сусідських, дружніх, інтимних стосунків між ними.

Як спрогнозувати ваші шанси на перемогу в суді? Скористайтеся ІТ-платформою LIGA360. Технології штучного інтелекту проаналізують вашу позовну заяву, щоб ви змогли оцінити перспективність справи й скоригувати аргументи. Деталі за посиланням.

Апеляційний суд скаргу жінки задовольнив частково. Суд встановив факт спільного проживання однією сім'єю, як чоловіка та жінки з 21 вересня 2001 року по 30 листопада 2016 року та визнав спільною сумісною власністю позивачки та померлого: два автомобілі та вантажний причіп до одного з них. Визнано за позивачкою право власності на 1/2 частку вказаного майна.

Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду постановою у справі № 531/295/19 від 8 грудня 2021 року рішення апеляційного суду скасував, а рішення місцевого суду залишив в силі, вказавши наступне.

Для встановлення спільного проживання однією сім'єю до уваги беруться:

  • показання свідків про спільне проживання фактичного подружжя та ведення ними спільного побуту;

  • документи щодо місця реєстрації (фактичного проживання) чоловіка та жінки;

  • фотографії певних подій;

  • документи, що підтверджують придбання майна на користь сім'ї, витрачання коштів на спільні цілі (фіскальні чеки, договори купівлі-продажу, договори про відкриття банківського рахунку, депозитні договори та інші письмові докази) тощо.

Адвокати з сімейних справ вивчають актуальні ситуації щодо розлучення, поділу майна, ухилення від сплати аліментів з ІПС ЛІГА:ЗАКОН. Також система містить повну базу українського законодавства з експертними коментарями. Детальніше про ІПС ЛІГА:ЗАКОН за посиланням.

Верховний Суд вказав, що показання свідків та спільні фотографії не можуть бути єдиною підставою для встановлення факту спільного проживання однією сім'єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.

Ухвалюючи рішення про часткове задоволення позовних вимог щодо встановлення факту проживання позивача однією сім'єю зі спадкодавцем без реєстрації шлюбу, суд апеляційної інстанції на зазначене уваги не звернув, залишивши поза увагою, що належних та допустимих доказів, які б свідчили про спільне проживання позивачки та померлого як чоловіка та жінки, тобто наявність сім'ї, у період з часу розірвання шлюбу до моменту його смерті матеріали справи не містять.

Разом з цим показання свідків про проживання позивача із спадкодавцем однією сім'ю, на яких суд апеляційної інстанції ґрунтував свої висновки, не є достатніми доказами про наявність у них сім'ї в розумінні статті 3 СК України. Наданий позивачем акт про факт наявності спільного майна та оцінку його вартості, складений депутатом міської ради, спростовується наданими ним показаннями як свідком у суді першої інстанції. Крім того, вказаний акт складено на підставі свідчень трьох сусідів, один з яких є родичем позивачки.

Читайте також: Поділ майна подружжя: що враховує суд

Поділ майна подружжя: законодавчий аналіз та фактичні витрати

Порядок прийняття спадщини дитиною

Солідарна відповідальність подружжя за зобов'язаннями: ВС сформулював позицію

Заповіт подружжя: для чого він потрібен і що передбачає

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини