1. Набрав чинності Закон про електронні довірчі послуги
7 листопада набрав чинності Закон "Про електронні довірчі послуги", який створює умови для безпечної електронної ідентифікації й автентифікації, а також взаємного визнання електронного підпису, електронних документів і послуг. До електронних довірчих послуг належить, зокрема, створення ЕЦП або печатки, підтвердження дії сертифіката достовірності веб-сайта, реєстрована електронна доставка. Кваліфіковані постачальники таких послуг можуть здійснювати діяльність за умови внесення коштів на поточний рахунок із спеціальним режимом використання у банку або страхування цивільно-правової відповідальності. Внесок на поточному рахунку або страхова сума не може бути меншою 1000 МЗП. Юрособи та ФОП, які мають намір надавати електронні довірчі послуги, мають бути внесені до Довірчого списку.
2. Прокурори та слідчі тепер несуть персональну відповідальність за тиск на бізнес
4 листопада Закон "МаскиШоуСтоп-2" набув чинності. Він є логічним продовженням Закону № 2213 "МаскиШоуСтоп-1", удосконаюючи низку питань, зокрема покликаний усунути практику порушення кримінального провадження непрямими методами, яка залишилася. Згідно зі змінами до КПК держава, відшкодувавши шкоду, завдану слідчим, прокурором, може застосовувати право зворотної вимоги до цих осіб у разі встановлення в їх діях складу кримінального правопорушення за обвинувальним вироком суду, що набрав законної сили, або дисциплінарного проступку незалежно від спливу строків застосування та дії дисциплінарного стягнення.
3. Посилено вимоги до поручителів та іпотекодавців
З 4 лютого вводиться в дію Закон № 2478-VІІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування", який дозволить банкам реєструвати право власності на іпотеку, незважаючи на обтяження, а також забезпечить їх доступ до Державного реєстру актів цивільного стану. Цей Закон застосовується як до відносин, що виникли після введення його в дію, так і до існуючих. Винятком є нові вимоги до договору про задоволення вимог іпотекодержателя або до відповідного застереження в іпотечному договорі: нова редакція частини четвертої статті 36 Закону "Про іпотеку" застосовується виключно до договорів, укладених після 4 лютого. Зокрема, встановлено, що після закінчення позасудового врегулювання будь-які наступні вимоги іпотекодержателя щодо виконання основного зобов'язання боржником - фіз- чи юрособою недійсні, якщо інше не визначено договорами іпотеки або кредиту, договором про задоволення вимог іпотекодержателя. Також Закон зобов'язує іпотекодержателя звернутися до державного реєстратора із заявою про державну реєстрацію припинення іпотеки не пізніше 14 днів з дня повного погашення боргу за основним зобов'язанням. Якщо іпотекодавець реконструював предмет іпотеки або здійснив самочинне будівництво (у тому числі збудував нові будівлі, споруди тощо на земельній ділянці, що належить іпотекодавцеві на праві власності або перебуває в його користуванні), усі реконструйовані, новостворені об'єкти нерухомості вважаються предметом іпотеки відповідно до іпотечного договору. Крім того, установлено, що особи, які за одним або кількома договорами поруки поручились перед кредитором одного і того самого зобов'язання, є солідарними боржниками і відповідають перед кредитором солідарно, якщо інше не встановлено договором.
4. Наступного року подорожчають посилки і тютюн, а також введуть ліцензії на торгівлю паливом
У 2019 році планується підвищення акцизу на тютюнові вироби, екологічного податку, рентної плати за надра та лісові ресурси. Також запроваджується контроль за цільовим використанням палива і ліцензування діяльності усіх суб'єктів господарювання, що здійснюють виробництво, зберігання, оптову та роздрібну торгівлю паливом. Відповідний законопроект № 9260 прийнято за основу. Зокрема, з 1 липня 2019 ставки акцизного податку на тютюнові вироби можуть зрости на 9 %, екологічного податку за викиди СО2 з 0,41 грн/тонну до 10 грн/тонну з поетапним підвищенням ставки до рівня 30 грн/тонну в 2023 році, рентна плата за спеціальне використання лісових ресурсів на 50 %. Буде також посилено контроль за обігом палива і введуть ліцензування виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі паливом. Також візьмуть на контроль цільове використання авіапалива. Для спирту етилового, який використовується для виробництва оцту, парфюмерії та продукції технічного призначення, можуть встановити нульову ставку акцизного податку, але його використання контролюватимуть. З 1 січня 2019 по 30 червня 2019 року передбачено оподаткування ПДВ посилок, вартість яких перевищує еквівалент 150 євро, а з 1 липня 2019 - 100 євро.
5. Прийнято закони про "євробляхи": встановлено пільговий період для розмитнення, знижено акциз, посилено контроль
Народні депутати підтримали зниження акцизу для розмитнення авто на єврономерах, але ввезені авто контролюватимуть, а за порушення суворо каратимуть. Ставка акцизу розраховуватиметься як добуток базової ставки та коефіцієнтів двигуна і віку авто. Базова ставка за один ТЗ із бензиновим двигуном до 3000 куб. см - 50 євро, понад 3000 куб. см - 100 євро, а для дизельних двигунів до 3500 куб. см - 75 євро, а понад 3500 куб. см - 150 євро. Коефіцієнт двигуна визначається діленням об'єму циліндрів двигуна внутрішнього згорання на 1000 куб. см, а віку - дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва ТЗ, до року визначення ставки податку (від 1 до 15). Акциз для електрокарів - 1 євро за 1 кВ.год. ємності акумулятора. Також протягом 30 днів з дня набрання чинності Законом до ставок акцизу для легкових авто застосовується коефіцієнт 0,5, а наступні 60 днів - 0,75. Ці коефіцієнти застосовуються для одного авто, увезеного для власного використання. Крім того, урегульовано умови ввезення авто на митну територію України і прописано алгоритм взаємодії митників, поліцейських і прикордонників, передбачено створення автоматизованої системи обміну інформацією, Нацполіції нададуть право перевіряти авто з єврономерами, збільшено штрафи за порушення митних правил тощо. Протягом 180 днів з дня набрання чинності змінами до МК можна буде розмитнити легкові авто, щодо яких не дотримано строків та умови митних режимів тимчасового ввезення або транзиту (за умови сплати належних митних платежів і добровільної сплати до бюджету 8500 грн). Дотримання цих умов звільняє від адміністративної відповідальності, передбаченої статтями 470, 481 і 485 МК. Закони (проект № 8487, № 8488) прийняті 8 листопада і наберуть чинності після підписання Президентом та офіційного опублікування.
6. Фермерам виділять більше дотацій
Фермери отримали нові напрями держпідтримки: надання бюджетної субсидії для членів фермерських господарств у 2018 році та підтримка нових фермерських господарств на 1 га. Відповідна постанова Кабміну від 24 жовтня 2018 року № 911 набрала чинності 7 листопада. Також розширено види напрямів діяльності сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів, які можуть скористатися держпідтримкою. Щодо новацій йдеться про бюджетну субсидію для нових фермерських господарств у розмірі 3 тис. грн на 1 гектар. Максимальний розмір субсидії - 60 тис. грн на одне фермерське господарство. Крім того, бюджетна субсидія надаватиметься на кожного члена фермерського господарства у розмірі 5,5 прожиткового мінімуму (до 30 тис. грн). Зміни в програмах підтримки стосуються, насамперед, розміру компенсацій (компенсацію вартості закупленого українського насіння збільшено вдвічі - до 60 тис. грн), зняття обмежень за розміром земельної ділянки і збільшення рівня доходу у 20 млн грн для участі в програмах. Тепер фермери мають можливість отримувати компенсацію вартості за закуплене насіння і за українську техніку кілька разів на рік, а також закуповувати насіння як безпосередньо у суб'єктів насінництва, так і у їх офіційних представників.
7. Держпродспоживслужба проводитиме інспекції до 4 раз на рік
Визначено періодичність здійснення планових заходів державного контролю у формі інспектування та аудиту відповідності діяльності операторів ринку (потужностей) вимогам законодавства про харчові продукти, корми, здоров'я та благополуччя тварин, які здійснюються Держпродспоживслужбою. Критеріями, за якими оцінюється ступінь ризику, є: певні ризики, пов'язані з тваринами і харчовими продуктами, які можуть негативно вплинути на безпеку харчових продуктів і кормів, здоров'я та благополуччя тварин; результати здійснення попередніх заходів державного контролю; ефективність процедур, що вживаються оператором ринку (потужностей), з метою дотримання законодавства; інформація, яка може свідчити про невідповідність господарської діяльності вимогам законодавства. Планові перевірки здійснюються не частіше 4 разів на рік, аудит - не частіше 1 разу на рік для підприємств з дуже високим ступенем ризику, а з незначним ступенем ризику - не частіше 1 разу на два роки, а аудит взагалі не проводиться. Відповідну постанову Кабміну № 896 "Деякі питання здійснення планових заходів державного контролю Державною службою з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів" прийнято 31 жовтня 2018 року. Перше інспектування потужностей, які введені в експлуатацію в поточному році, здійснюється не пізніше трьох місяців з дня видачі експлуатаційного дозволу на потужність і шести місяців з дня державної реєстрації потужності.
8. Товарні біржі перевірятимуть не частіше одного разу на рік
Мінекономрозвитку затвердило Критерії, за якими оцінюється рівень ризику суб'єктів фінмоніторингу, з метою формування планів перевірок. Відповідний наказ від 25 вересня 2018 року № 1368 набув чинності 6 листопада. Дія цих Критеріїв поширюється на товарні та інші біржі, які проводять фінансові операції з товарами. Їх ризики бути використаними з метою легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, оцінюються за такими критеріями: тривалість (строк) здійснення діяльності з організації біржової торгівлі на товарному ринку; наявність фактів порушень законодавства, наявність відокремлених підрозділів (філій, інших підрозділів суб'єкта). За результатами оцінки встановлюється низький, середній або високий ризик. До суб'єктів з низьким ризиком відносяться суб'єкти, що здійснюють діяльність більш як 5 років, не порушили за останні три роки законодавство про фінмоніторинг і не мають філій. Перевірки суб'єктів, які мають низький рівень ризику, проводяться не частіше одного разу на три роки. Суб'єктами з високим ризиком є біржі, які на товарному ринку менше трьох років або мають за рік два і більше порушень або у яких є більше трьох філій. Таких суб'єктів фінмоніторингу перевірятимуть не частіше одного разу на рік. До суб'єктів із середнім ризиком відносяться ті, які не відносяться до низького або високого рівня ризику. Такі суб'єкти перевіряються не частіше одного разу на два роки.
9. Держбанки повинні за півроку сформувати незалежні наглядові ради
Урегульовано систему корпоративного управління державних банків, зокрема, передбачено, що до наглядової ради входить дев'ять членів, з яких шість є незалежними, а три члени - представниками держави пропорційно від Президента, Кабінету Міністрів і Верховної Ради. Відповідний Закон N 2491-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення функціонування фінансового сектору в Україні" набере чинності 10 листопада, крім положень щодо особливостей формування та функціонування наглядової ради державного банку (набувають чинності через три місяці з дня опублікування (10 лютого 2019 року)). Крім того, Законом усуваються перешкоди ФГВФО реалізувати покладені на нього Законом обов'язки в частині завершення процедури ліквідації банку та припинення банку як юридичної особи при нульовому ліквідаційному балансі. Кабміну доручено протягом шести місяців сформувати незалежні наглядові ради державних банків "Ощадбанк" та "Укрексімбанк". Наглядову раду в Приватбанку повинні створити до 30 квітня 2019 року.
10. Банківський рахунок можна відкрити дистанційно за допомогою BankID
Фізособи отримали можливість дистанційно відкривати рахунки. З цією метою впроваджується механізм віддаленої ідентифікації клієнтів банків через Систему BankID НБУ. Зміни передбачені постановою Правління НБУ від 1 листопада 2018 року № 116 і діють з 5 листопада. Уперше ідентифікація фізособи проводиться за її присутності одним з банків - учасників Системи, і вже після цього це можна замовляти сервіси та послуги на сайті будь-якої компанії або банку, підключених до Системи. Ідентифікація проводиться дистанційно на рівні банків, у яких особа обслуговується (bank-to-bank). Відповідальність за належне здійснення ідентифікації та вивчення клієнта відповідно до міжнародних стандартів і законодавства України покладається як на банк, що здійснив ідентифікацію, так і на банк, який використовує інформацію, отриману за допомогою засобів Системи BankID. Зі свого боку банк зобов'язаний забезпечити у своїй діяльності належне управління ризиками з метою запобігання використанню послуг, які він надає, для легалізації кримінальних доходів і фінансування тероризму.