Як і місяцем раніше, рішення Верховного Суду міцно утримують абсолютну першість серед найбільш затребуваних актів судової влади. Що цікаво, 2 із 4 постанов касаційної інстанції, що лідирували за частотою запитів, стосувалися різних аспектів регулювання постачань газу, а ще 2 порушували питання розрахунків під час звільнення співробітника і наслідків несвоєчасної реєстрації податкових накладних. Проте давайте все ж перейдемо безпосередньо до п'ятірки лідерів.
1. Постанова Верховного Суду (прийнята колегією суддів Касаційного адміністративного суду) від 27.11.2018 у справі № 826/2507/18, яка набрала 510 переглядів.
У межах цієї справи один з постачальників газу ставив під сумнів законність рішення КМУ про зменшення норм споживання природного газу, що використовуються для розрахунку тарифів для населення за умови відсутності лічильників. Верховний Суд дослухався до аргументів позивача і визнав, що оспорювані рішення було прийнято з порушенням процедури.
Детальніше про обставини справи та позиції Верховного Суду можна прочитати в окремому матеріалі ЮРЛІГИ.
2. Постанова Верховного Суду (прийнята Великою Палатою Верховного Суду) від 07.11.2018 у справі № 214/2435/17 - 224 перегляди.
Ще одна "газова" справа, у якій в центрі уваги знаходиться питання обов'язку газорозподільної організації встановити квартирні лічильники. Власне спір виник через те, що постачальник газу відмовлявся встановити лічильники до повної оплати їх вартості споживачами. Останні прийняли рішення про звернення до суду і, зрештою, отримали перемогу.
Верховний Суд визнав, що встановлення лічильників є обов'язком постачальника і цей обов'язок має бути виконано незалежно від того, чи оплатив споживач вартість лічильника.
Детальніше з аргументами сторін і мотивувальною частиною рішення можна ознайомитися в окремому матеріалі.
3. Постанова Верховного Суду (прийнята колегією суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду) від 26.11.2018 у справі № 489/4153/16-ц - 147 переглядів.
У межах цього рішення Верховний Суд дав чітку відповідь про можливість стягнення компенсації за чергування на вихідні і у свята після звільнення.
Відповідь ця - на користь роботодавця. На думку апеляційного суду (підтриману судом і під час касаційного розгляду), підстав для стягнення компенсації немає, оскільки законодавством передбачено надання чергуючому працівникові відгулів, а не грошові виплати.
Детальніше про обгрунтування позиції ВС можна прочитати в матеріалі ЮРЛІГИ, присвяченому цьому рішенню.
4. Постанова Верховного Суду (прийнята колегією суддів Касаційного господарського суду) від 03.12.2018 у справі № 908/76/18 - 138 переглядів.
Податкові спори вже досить давно є одним з найбільш поширених приводів звернення до суду, тому недивно, що це рішення належить саме до цієї категорії (а якщо точніше, то до "підкатегорії ПДВ"). Але важливою його особливістю є те, що винесено його за підсумками розгляду претензій одного платника податків до іншого.
Привід для позову виник після того, як майбутній відповідач своєчасно не зареєстрував в електронному реєстрі податкові накладні, що призвело до того, що майбутній позивач позбувся права на податковий кредит. Саме про визнання збитками і стягнення суми надміру сплаченого до бюджету ПДВ і йшлося в позові.
За підсумками розгляду в першій та апеляційній інстанціях успіх святкував відповідач. Проте Верховний Суд став на бік позивача, задовольнивши позов повністю і постановивши стягнути з відповідача всю суму ПДВ, сплачену через несвоєчасну реєстрацію накладних.
5. Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 28.11.2018 у справі № 811/1222/18 - 118 переглядів.
Це рішення знову звертається до соціального питання, що вже зустрічалося раніше в наших рейтингах, - можливості отримати паспорт-книжечку замість ID-картки з релігійних міркувань.
Раніше Велика Палата Верховного Суду прийняла зразкове рішення на користь вірян. Проте місцевий суд у своїй мотивації не став просто посилатися на це рішення, а досить глибоко дослідив питання віри і ставлення до них держави.
Детальніше з аргументацією, використаною судом, можна ознайомитися в матеріалі, присвяченому цьому рішенню.
Читайте також:
- топ-5 найпопулярніших судових рішень вересня-2018;
- топ-5 найпопулярніших судових рішень жовтня-2018;
- топ-5 найпопулярніших судових рішень листопада-2018.
Система аналізу судових рішень VERDICTUM від компанії ЛІГА:ЗАКОН - програмно-інформаційний сервіс з інтелектуальним інструментарієм для аналізу судової практики, призначений для юристів та адвокатів. Це система для поглибленого аналізу з акцентом на пошук судових прецедентів у рішеннях судових інстанцій. Не має аналогів на ринку України за своїм інформаційним обсягом, сервісними та пошуковими можливостями.