Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Сергій Барбашин – про захист інтелектуальної власності в ІТ-сфері

27 березня 2024, 12:54
297
0
Автор:
Реклама

28 лютого відбулася україно-британська онлайн-конференція «Соціальна справедливість та цифрова економіка». Організатором заходу виступила Національна асоціація адвокатів України, яка залучила LIGA ZAKON, Інститут економіко-правових досліджень ім. В. Мамутова НАН, громадське об'єднання «Українська сучасна цифрова наука» - UMDS та Європейську асоціацію молодих адвокатів. У фокусі уваги - кібербезпека, крипторегуляція, штучний інтелект та права людини в епоху цифрових технологій.

LIGA ZAKON публікує серію інтерв'ю зі спікерами заходу.

Про захист інтелектуальної власності в ІТ-сфері, про виклики і ризики пов'язані із цим питанням - говорили із Сергієм Барбашиним, адвокатом, власником Barbashyn Law Firm, заступником голови комітету з Інтелектуальної власності НААУ, Головою UNBA NextGen, президентом Європейської асоціації молодих адвокатів EYBA.


- Які на вашу думку основні виклики постають перед ІТ фахівцями під час ідентифікації та передачі прав інтелектуальної власності?

- Захист прав інтелектуальної власності в ІТ сфері ускладнюється через комплексність об'єктів, які часто включають різні компоненти та технології. Крім того, важливо враховувати права та обов'язки всіх сторін, які беруть участь у створенні продукту.

Додатковим викликом є різні юрисдикції, в яких діють компанії та використовуються ІТ-рішення. Важливо завжди враховувати цей аспект та адаптувати стратегії захисту прав відповідно до місцевого законодавства.

Сергій Барбашин

- Як ефективно захистити права інтелектуальної власності в ІТ?

- Захист прав інтелектуальної власності в ІТ включає різні способи. Наприклад, реєстрація торговельної марки може забезпечити захист назви ІТ продукту та бренду ІТ компанії, патентування технологій та інновацій забезпечує ексклюзивні права на їх використання, а угоди про конфіденційність дозволяють захищати комерційну таємницю. Ще одним елементом захисту є авторські права.

Для розробки ефективної стратегії захисту важливо враховувати кожен цей аспект.

- Чи може код ІТ продукту бути захищеним авторським правом?

Так, код ІТ продукту може бути захищений авторським правом. Авторське право захищає його від незаконного копіювання, використання чи розповсюдження без дозволу автора.

Важливо враховувати, що авторське право не захищає частини коду, які взяті з відкритих джерел (open source). Open source можуть мати свої власні умови використання, які слід враховувати при розробці та захисті ІТ продуктів.


- Як, на вашу думку, використання об'єктів, розроблених штучним інтелектом, може вплинути на захист інтелектуальної власності в ІТ продуктах?

- Даний аспект значною мірою залежить від специфіки об'єктів, розроблених за допомогою штучного інтелекту. З одного боку, використання АІ може сприяти швидшому розвитку інновацій. Однак в той же час, можуть виникати питання щодо визначення авторства, оскільки АІ може генерувати велику кількість об'єктів без прямої участі людини.

Забезпечення ефективного захисту інтелектуальної власності в контексті розвитку АІ на разі вимагає вдосконалення юридичних інструментів та нормативно-правового середовища для визначення авторства, відповідальності за дії АІ та інших аспектів.

Читайте інші інтерв'ю з конференції «Соціальна справедливість та цифрова економіка»:

Права людини в епоху цифрових технологій: готуємося до жвавих дискусій

Володимир Устименко: Чи встигає модернізація законодавства до цифрових змін в житті?

Тетяна Гудіма - про регулювання віртуальних активів та криптовалют в Україні та світі

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини