Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Володимир Устименко: Чи встигає модернізація законодавства до цифрових змін в житті?

11 березня 2024, 18:02
229
0
Автор:
Реклама

28 лютого відбулася україно-британська онлайн-конференція «Соціальна справедливість та цифрова економіка». Організатором заходу виступила Національна асоціація адвокатів України, яка залучила LIGA ZAKON, Інститут економіко-правових досліджень ім. В. Мамутова НАН, громадське об'єднання «Українська сучасна цифрова наука» - UMDS та Європейську асоціацію молодих адвокатів. У фокусі уваги - кібербезпека, крипторегуляція, штучний інтелект та права людини в епоху цифрових технологій. 

LIGA ZAKON публікує серію інтерв'ю зі спікерами заходу.  

Про правотворчу діяльність НАН України та цифровізацію українського законодавства ми поговорили з Володимиром Устименко - директором Інституту економіко-правових досліджень ім. В К. Мамутова НАН України, членом-кореспондента НАН України.  

Ред. Володимире, чи можна говорити, що українська наука є сучасною?  

В.У. Так, українська наука є сучасною та активно розвивається у різних напрямках.  

Про це, зокрема свідчить широка залученість українських вчених до європейських та світових наукових програм, включаючи дослідження на Великому анронному колайдері, до створення якого доречі, вони також долучалися. Значний поштовх до створення оборонних розробок надала повномасштабна агресія росії, але із зрозумілих підстав говорити про це зараз недоречно.   

Наш інститут приділяє значну увагу дослідженням стимулювання діяльності суб'єктів господарювання, економічній політиці у сучасних умовах та після криз, воєнних подій, конфліктів, де ми аналізуємо ефективні методи відновлення економіки та суспільства. Крім того, ми активно займаємося правовим виміром криптографії та кібербезпеки, щоб забезпечити стійкий розвиток у цифрову епоху. Наші дослідження також фокусуються на аспектах сталого розвитку, прав людині в економіці, де ми вивчаємо можливості покращення екологічної, економічної та соціальної стійкості суспільства. 

Щодо взаємодії з міжнародними установами, наш інститут співпрацює з міжнародними  організаціями такими, як ПРООН, ЮНЕСКО, ОБЄС, Ради Європи Ресурсний центр з питань бізнесу та прав людини ( із штаб-квартирою у Великобританії) і інституціями різних країн. Зокрема,  маємо угоди та меморандуми про співпрацю з Європейською організацією публічного права із штаб-квартирою у Греції, Мюнхенським інститутом права країн східної Європи, Національним інститутом економічних досліджень Академії наук Молдови, Центральноєвропейською службою сприяння транскордонним ініціативам Угорщини а також з іншими відомими установами. Наші спільні ініціативи дозволяють  обмінюватися досвідом та розробляти спільні проекти, що сприяє подальшому розвитку української науки та її впливу на міжнародному рівні. 

Володимир Устименко

Ред. Ваша наукова установа долучилася до Конференції тому, що займається дослідженням в галузі цифрової економіки?  

В.У. Участь нашої установи в Конференції обумовлена нашою експертністю в галузі цифрової економіки. Цифрова економіка - це не лише важлива складова економіки, але і ключовий фактор сучасного суспільства. Ми спеціалізуємося на вивченні різноманітних аспектів правового забезпечення  цифрової трансформації, таких як електронна торгівля, віртуальні активи, цифрові платформи тощо. Більше того, відповідно до закону України «Про правотворчу діяльність» НАН України, до якої входить  інститут визнана як експертна установа в законотворчості, що дає нам можливість працювати над вдосконаленням правових актів в галузі цифрової економіки та впливати на формування відповідного законодавства, в тому числі на концептуальному рівні (довідково: НАН України кожні 5 років відповідно до вимог зазначеного Закону готує наукову концепцію розвитку законодавства України, яка має бути оріентиром для правотворчих процесів всіх гілок влади)

Ред. Чи встигає модернізація законодавства до цифрових змін в житті?  

В.У. Законодавство в галузі цифровізації постійно вдосконалюється, однак, як у будь-якій сфері, процес модернізації може вимагати додаткового прискорення. Наш інститут активно працює над цим питанням, регулярно надаючи пропозиції та рекомендації до Національної академії наук, Кабінету Міністрів України та Верховної Ради. Ми вважаємо, що сучасне законодавство повинно відповідати викликам сучасності, забезпечуючи правовий фундамент для розвитку технологій, цифрової економіки та інновацій. 

У той же час, ми також активно беремо участь у міжнародних заходах та ініціативах, спрямованих на розвиток міжнародного співробітництва в галузі цифрової трансформації. Партнерство з міжнародними організаціями та установами дозволяє нам обмінюватися досвідом, впроваджувати найкращі практики та спільно працювати над розробкою стандартів та рекомендацій у цій сфері. Такий підхід сприяє збільшенню ефективності національного законодавства, гармонізації його із світовими тенденціями та розвитку цифрового суспільства в цілому. 

Читайте інші інтерв?ю з конференції «Соціальна справедливість та цифрова економіка»: 

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини