Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новинка практики банкрутства: юристи-практики ЮК «Nobili» та науковці написали Науково-практичний коментар до Кодексу України з процедур банкрутства

3 лютого 2022, 16:19
1000
0
Автор:
Реклама

1. Як це бути першою юридичною компанією, яка видала Науково-практичний коментар до Кодексу України з процедур банкрутства?

По-перше, це дуже відповідально. Потрібно взяти на себе неабияку сміливість, щоб прокоментувати основний закон щодо практики банкрутства, маючи досить розвинений ринок стейкхолдерів у цій сфері, високоосвічену професійну спільноту та менше ніж три роки застосування на практиці Кодексу України з процедур банкрутства.

По-друге, з 2007 року компанія «Nobili» спеціалізується на процедурах банкрутства й за цей час отримала вагомий багаж досвіду в цій практиці. До того ж ми більше 3 років є інформаційним партнером LIGA ZAKON при проведенні навчальних заходів з практики банкрутства.. Тому я вважаю, що тримати при собі стільки практичних знань і не ділитися ними з юридичною спільнотою - це просто злочин для єдиної на ринку компанії з основною практикою банкрутства.

Для мене особисто це складова частина персонального бренду експерта з практики банкрутства. Оскільки я понад 20 років займаюся банкрутствами, входжу до п'ятірки найкращих юристів сфери банкрутства та до сотні найкращих юристів України; є однією з найуспішніших жінок у юридичному бізнесі та входжу до переліку «Найвпливовіші жінки України у сфері Business Services». Також є членкинею Ради Національної асоціації арбітражних керуючих України (НААКУ) і членкинею Комітету з питань банкрутства при Національній асоціації адвокатів України.

Крім того, мені було дуже цікаво працювати з науковцями та подивитися на банкрутство їхніми очима. Зазвичай практики, такі як я, не отримують задоволення від викладення на папір своїх думок щодо роботи. Тому цей досвід став для мене виходом із зони комфорту та розвитком як у професійному, так і в особистісному плані.

2. Ваша компанія перша заявила про те, що банкрутство - це інструмент вільного ринку. Чи вдалося вам змінити сприйняття терміна «банкрутство» бізнесом?

Так, ми популяризуємо банкрутство та показуємо бізнесу, що це інструмент для:

  • збільшення оборотного капіталу;

  • визнання недійсними невигідних контрактів;

  • короткострокового зниження фінансового навантаження на бізнес;

  • перерозподілу фінансових потоків бізнесу;

  • захисту від потенційної втрати контролю над бізнесом;

  • припинення акумуляції боргових зобов'язань;

  • збереження заставного майна й активів бізнесу;

  • управління фінансовими та бізнес-ризиками.

І, найголовніше, банкрутство - це інструмент протидії недобропорядним боржникам.

Сьогодні я радію тому, що боржник чи кредитор, який приходить в офіс за послугою, став більш усвідомлено ставитися до процедури банкрутства. Якщо раніше він жив за принципом «борги сплачують лише боягузи», виводив активи й уникав будь-якої відповідальності, переписуючи підприємство на номінальну особу, то тепер перші питання керівників і власників підприємств: «Що мені буде за відсутність розрахунків за боргами?» та «Як швидко настає відповідальність?».

Після оприлюднення пулу рішень Верховного Суду щодо притягнення до відповідальності керівників і власників підприємств бізнес почав більш серйозно ставитися до практики банкрутства. Окрім того, почастішали випадки замовлення такої послуги, як «надання правового висновку щодо реалізованих активів у випадку банкрутства однієї зі сторін угоди».

3. Які та чиї проблеми розв'яже Науково-практичний коментар до Кодексу України з процедур банкрутства?

Передусім це інструмент, який потрібен учасникам процесу банкрутства для практичного використання. А також для професійної спільноти та всіх, кого цікавлять актуальні питання правового механізму банкрутства: юристи-практики, арбітражні керуючі, судді, державні службовці, політики, науковці-правники, викладачі, аспіранти та студенти юридичних навчальних закладів.

Практика банкрутства досить швидко розвивається. З'явився новий тренд - притягнення до відповідальності власників та керівників підприємств. Тож тепер кожному керівнику та власнику бізнесу потрібно розуміти, що час, коли можна було позбутися боргів шляхом переоформлення підприємства на номінального власника, минув.

Субсидіарна та солідарна відповідальність досить широко застосовується у процедурах банкрутства та має потенціал до розвитку. Крім того, бізнесменам потрібно розуміти, що будь-яку дію щодо активів підприємства потрібно перевіряти на предмет визнання недійсним надалі через процедуру банкрутства. У Науково-практичному коментарі є три книги для юридичних осіб, у яких закцентовано на практиці, зокрема, із цих питань.

Також хочу звернути увагу, що ми прокоментували й 4-ту книгу Кодексу, присвячену відновленню платоспроможності фізичних осіб. Вона буде цікава банківському сектору та фінансовим компаніям.

4. У чому полягають особливості цього Коментаря?

Зазвичай науковці пишуть досить складний матеріал без прив'язки до практики. Ми створили синергію наукової думки та практичного досвіду. У написанні Коментаря взяли участь науковці - представники Національного юридичного університету ім. Ярослава Мудрого: Тетяна Курман, Юлія Бакай, Вікторія Панченко, Оксана Туєва, Михайло Покальчук, Валерій Станіславський, та спеціалісти практики банкрутства юридичної компанії «Nobili» - я та Олексій Меше.

У результаті ми отримали не книгу, яку правники зазвичай ставлять на полицю, а зручний посібник-гід для використання як професійною спільнотою, так і представниками бізнесу.

5. Чому вирішили створити Коментар і в друкованому, і в електронному вигляді?

Є люди, які сприймають інформацію лише з електронного варіанта. Він дає змогу швидко переходити за посиланням, знаходити потрібну інформацію та відразу скопіювати її у власно створений документ. До того ж, у рішенні LIGA360 коментарі пов'язані зі статтями Кодексу - це також забезпечує зручність у роботі. Але є також люди, як і я, які люблять тримати в руках живу книгу. Тому варіант друкованого видання ми також зробили максимально зручним.

6. Чого не буде в Науково-практичному коментарі?

Не буде традиційної для наукової літератури «води в тексті». У Коментарі на основі наукового аналізу законодавства й узагальнення судової практики наведено постатейне тлумачення чинного Кодексу України з процедур банкрутства, а також інших актів законодавства. Ми використали нові, оригінальні підходи у тлумаченні складних правових норм та найбільш ефективні способи їх застосування у правозастосовній діяльності.

Попри те, що цей Коментар буде корисний для бізнесу, його представники точно не знайдуть у ньому чіткого алгоритму запобігання банкрутству і схем уникнення відповідальності. Але кожен із них знайде для себе корисну інформацію, яка підготує їх до можливих наслідків у разі банкрутства.

7. Ви не боїтеся отримати критику та хейт на свою адресу?

Коли хтось створює щось незвичне, це завжди викликало та викликатиме в людей різні думки. Ми дуже спокійно ставимося до критики, поважаємо думку наших колег і розуміємо, що вона може відрізнятися від нашої. Можливо, хтось зі спільноти візьме на себе сміливість зробити це краще за нас.

Наразі Науково-практичний коментар рекомендований головою Східного апеляційного господарського суду Павлом Тихим, членом науково-консультативної ради Національної асоціації арбітражних керуючих України Євгеном Білоусовим та схвалений Національною асоціацією арбітражних керуючих України для використання у процесі підготовки осіб, які мають намір здійснювати діяльність арбітражного керуючого, а також у практичній діяльності арбітражних керуючих.

8. Це ваш перший досвід у ролі автора. Ви брали участь у створенні дизайну та видавництві?

Так, для мене це був досить цікавий і нелегкий досвід, оскільки я не маю спеціальних знань і освіти з видавництва. Велика увага приділялася друкованому виданню. Для мене, як користувача, важливо, щоб книга мала сторінки з якісного паперу, приємну обгортку, читабельний шрифт, гаджети та зручну структуру для зручного користування і швидкого пошуку потрібної інформації.

Передусім я робила для себе, як для арбітражного керуючого, що «працює в полях», комфортний інструмент для щоденного комфортного користування. Кожен із любителів тримати в руках справжню книгу зможе особисто оцінити зручність та інформативність Коментаря, придбавши його друковану версію.

9. Чи виникали під час написання Науково-практичного коментаря суперечки між науковцями та практиками?

У нас була дуже гарно поставлена організаційна робота, за що щиро вдячна колегам. Та все ж на деякі теми в нас були різні точки зору, через які виникали дискусії. Зокрема, це були теми про транскордонне банкрутство, дисциплінарну відповідальність арбітражних керуючих та фізичних осіб. Тут варто зауважити, що всі автори були зацікавлені в гарному результаті нашої роботи. Тому чули один одного, що стало важливою запорукою успіху для нашої спільної справи.

Хочу ще раз висловити особисту подяку всім науковцям, які взяли участь у написанні Науково-практичного коментаря: Тетяні Курман, Юлії Бакай, Вікторії Панченко, Оксані Туєвій, Михайлові Покальчуку, Валерію Станіславському й Олексієві Меше.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини