Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що зміниться з набранням чинності Законом щодо усунення суперечностей у караності кримінальних правопорушень

Олександр Шевцов, адвокат з кримінальної практики ЮК "Ріяко та партнери", висвітлив основні зміни до КК і КПК

Законом внесені зміни до приписів статті 68 КК України щодо призначення покарання за незакінчене кримінальне правопорушення.

Частиною 4 вказаної статті передбачалося, що довічне позбавлення волі за вчинення готування до злочину та вчинення замаху на злочин не застосовується, крім випадків вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, передбачених у статтях 109-114-2 КК України.

Змінами передбачено, що довічне позбавлення волі не буде застосовуватися за вчинення готування до злочину і замах на злочин, які передбачені статтями 110, 111, 111-1, 112, 113 КК України.

Таким чином збільшено перелік злочинів, за якими може бути застосовано довічне позбавлення волі за незакінчене кримінальне правопорушення.

Внесені зміни щодо порядку застосування обмежувальних заходів, що застосовуються до осіб, які вчинили домашнє насильство.

З пункту 5 частини 1 статті 91-1 КК України виключено слова «або пробаційної програми», чим виключена можливість покладення на осіб, які притягнуті до кримінальної відповідальності за вчинення домашнього насильства, обов'язку проходити пробаційну програму, передбачену Законом України «Про пробацію».

Натомість частину четверту даної статті, яка передбачала, що контроль за поведінкою засуджених, до яких застосовано обмежувальні заходи, здійснює орган пробації за місцем проживання засудженого, а в разі вчинення злочину військовослужбовцем - командир військової частини, повністю виключено з Кримінального кодексу України.

Зміни до формулювання санкції статті 113 КК України, яка передбачає відповідальність за диверсію.

В абзац 2 частини 2 статті 113 КК України після слів «позбавленням волі» доповнено словом «на». Тепер санкція частини 2 статті 113 КК України буде наступне формулювання: «караються позбавленням волі на строк п'ятнадцять років або довічним позбавленням волі, з конфіскацію майна».

Зміни до покарання, яке застосовується за вчинення діянь, передбачених санкцією частини 5 статті 143 КК України.

В абзаці 2 частини 5 статті 143 КК України слова «з позбавленням права обіймати певні посади і займатися певною діяльністю» замінено словами «з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю», чим розмежовані поняття «обіймання певної посади» та «зайняття певною діяльності», а також визначена можливість позбавлення тільки одного вищевказаного права.

Зміни до покарання, яке застосовується до осіб, винних у порушенні порядку фінансування політичної партії, передвиборної агітації чи агітації референдуму.

В абзац 2 частини 4 статті 159-1 КК України слова «обмеженням волі на строк п'ять років» замінено словами «обмеженням волі на строк від двох до п'яти років».

Отже, санкція даної статті стала відносно визначеною та більш суворою через встановлення мінімальної межі покарання у вигляді обмеження волі, що становить 2 роки.

Нова редакція статті 190 КК України, яка передбачає відповідальність за шахрайство.

Диспозиції та санкції частини 1 та 2 статті 190 КК України змін не зазнали.

Частина 3 статті 190 КК України передбачає відповідальність за шахрайство, вчинене в умовах воєнного чи надзвичайного стану, що завдало значної шкоди потерпілому. Санкція даної норми кримінального закону передбачає покарання у вигляді штрафу від чотирьох до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк від трьох до п'яти років.

Частиною 4 вказаної статті встановлено відповідальність за шахрайство, вчинене у великих розмірах, або шляхом незаконних операцій з використанням електронно-обчислювальної техніки. Такі дії винних осіб будуть каратися позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.

Частиною 5 встановлено відповідальність за шахрайство, вчинене в особливо великих розмірах або організованою групою, та карається позбавленням волі на строк від п'яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Зміни санкції за незаконне використання з метою отримання прибутку гуманітарної допомоги, благодійних пожертв або безоплатної допомоги.

З абзацу 2 частини 2 статті 201-2 ККУ виключено слова "та з конфіскацією майна". Тобто тепер санкція частини 2 статті 201-2 ККУ передбачає лише одне додаткове покарання - позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років, яке буде застосовуватися разом з основним покаранням - позбавленням волі на строк від трьох до п'яти років.

Пом'якшено відповідальність за протидію законній господарській діяльності, встановленої статтею 206 КК України.

Зменшено максимальну межу покарання, встановленого частиною 2 статті 206 ККУ. Відтепер санкція частини 2 статті 206 КК України передбачатиме основне покарання у вигляді позбавлення волі на строк від двох до трьох років, а не чотирьох, як було раніше. Також змінено санкцію частини третьої цієї ж статті, а саме, з позбавленням волі на строк від шести до десяти років тепер зможуть застосовувати додаткове покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Посилено відповідальність за порушення порядку здійснення заготівлі металобрухту та операцій з металобрухтом.

Збільшено строк обмеженням волі, який передбачений санкцією частини 1 статті 213 ККУ. Відтепер його максимальна межа складатиме не один, а два роки.

Змінена відповідальність за порушення порядку ведення бази даних про вкладників або порядку формування звітності.

Формулювання додаткового покарання за дії, передбачені частиною 4 статті 220-1 КК України, відтепер буде передбачати позбавлення волі на строк до чотирьох років з додаткове покаранням у вигляді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Олександр Шевцов

Пом'якшено відповідальність за фальсифікацію фінансових документів та звітності фінансової організації, приховування неплатоспроможності фінансової установи або підстав для відкликання (анулювання) ліцензії фінансової установи.

Абзацом 2 частини 1 статті 220-2 ККУ зменшено максимальний строк обмеження волі, який передбачений санкцією цієї статті. Тепер він становить не чотири, а три роки.

Зміни в санкції статті 271 КК України.

Покарання, передбачене санкцією частини 2 статті 271 КК України, виключає таке основне покарання, як виправні роботи, а також встановлюється мінімальна межа для покарання у вигляді обмеження волі. Тепер вона складає 2 роки.

Змінено назву ст. 351-1 КК України.

Тепер вона звучатиме наступним чином: "Перешкоджання діяльності органу державного фінансового контролю, Рахункової палати". Змінено формулювання диспозиції частини 1 статті 351-1 ККУ, а саме: слова "вимог Рахункової палати" замінено словами "вимог органу державного фінансового контролю, Рахункової палати".

Пом'якшено додаткове покарання за зловживання повноваженнями особами, які надають публічні послуги.

В абзаці 2 частини 1 статті 365-2 ККУ зменшено максимальну межу додаткового покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю. Тепер вона замість 10 років складає 3 роки.

З Кримінального кодексу України виключено статтю 368-2, яка передбачала відповідальність за незаконне збагачення, а також статтю 375, яка передбачала відповідальність за постановлення суддею (суддями) завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови.

Змінено диспозиції частини 4 і 5 статті 407 КК України.

Тепер вони будуть мати наступні редакції.

Частина 4. «Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез'явлення його вчасно на службу без поважних причин тривалістю понад три доби, вчинені в умовах особливого періоду, крім воєнного стану»;

Частина 5. «Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем, а також нез'явлення його вчасно на службу без поважних причин, вчинені в бойовій обстановці, а так само ті самі дії тривалістю понад три доби, вчинені в умовах воєнного стану».

Змінено пункт 2 примітки до статті 425 КК України щодо визначення істотної шкоди, завданої злочинами передбаченими статтями 425, 426 та 426-1 цього Кодексу.

Зміненою редакцією передбачено наступне: «У статтях 425, 426 та 426-1 цього Кодексу істотною шкодою, якщо вона полягає у заподіянні матеріальних збитків, вважається шкода, яка в двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, а тяжкими наслідками за тієї самої умови вважається шкода, яка в п'ятсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян».

Також Законом внесено зміни до частини 7 статті 284 Кримінального процесуального кодексу України, яку доповнено новою підставою для закриття кримінального провадження.

Змінами передбачено, що у разі якщо суд встановить наявність підстав для закриття кримінального провадження у зв'язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності, суд на будь-якій стадії судового провадження зобов'язаний з'ясувати та врахувати думку обвинуваченого щодо закриття кримінального провадження.

Олександр Шевцов,

адвокат з кримінальної практики ЮК "Ріяко та партнери"

Де шукати інформацію адвокату з кримінального права? LIGA360 містить понад 16 млн. рішень українських судів у кримінальних справах, судові прецеденти, аналітику й законодавство. А інноваційні АІ-можливості системи допоможуть миттєво спрогнозувати результати вашої справи й виконати legal research. Більше переваг за посиланням.

Читайте також на цю саму тему:

Рада усунула суперечності у караності кримінальних правопорушень: що передбачає ухвалений закон

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему