Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перенесення "у цифру" виконавчих документів. Перспективи запровадження електронного реєстру

Микола Козлов, в. о. генерального директора в ДП "Інформаційні судові системи"

Проблема невиконання судових рішень в Україні пов'язана із відсутністю протягом тривалого часу єдиного механізму здійснення обліку всіх ухвалених судових рішень та виданих по ним виконавчих документів (у тому числі ухвалених проти державних органів, підприємств, установ, організацій).

У 2020 році набрав чинності Закон України «Про внесення зміни до статті 4 Закону України “Про виконавче провадження” щодо запровадження електронної форми виконавчого документа». Встановлено, що виконавчий документ може бути видано у формі електронного документа відповідно до законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги». Порядок пред'явлення до виконання виконавчих документів, виданих у формі електронного документа, визначається Міністерством юстиції України (затверджено наказом від 16.09.2020).

Єдиний державний реєстр виконавчих документів (ЄДРВД) має стати частиною Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС), що закладено у відповідній Концепції (яка була оновлена в 2021му році державними підприємствами “ІСС” та “ЦСС” і була подана на погодження в Державну судову адміністрацію України). Передбачено функціонал, який дозволить здійснювати в рамках ЄДРВД такі дії:

- облік виконавчих документів, надання інформації про стан виконавчого документа, в тому числі і про стан виконання рішень Європейського суду з прав людини, ухвалених проти держави, строки виконання судового рішення, суму коштів, що підлягає стягненню, суму вже стягнутих коштів, суму заборгованості боржника, зокрема, держави;

- вчасне інформування сторін виконавчого провадження та інших зацікавлених органів про терміни, зміну стану виконання виконавчих документів (рішень Європейського суду з прав людини, ухвалених проти держави) та результати їх виконання;

- можливість обчислення розміру всієї непогашеної заборгованості боржника за невиконаними рішеннями національних судів;

- формування статистичної звітності за будь-якими показниками (видами судових рішень, станом їх виконання, видами боржників, сумою заборгованості, сумою стягнених коштів тощо).

Для стягувачів та їх представників із запровадження ЄДРВД несе такі переваги:

  • завдяки електронній формі відпаде потреба використовувати паперовий варіант виконавчого документу;

  • виконавчий документ в електронній формі можливо надсилати до Автоматизованої системи виконавчого провадження (АСВП) з дому в кабінеті електронного суду, що є важливою перевагою, в умовах карантинних обмежень;

  • оптимізація роботи судової системи та відсутність потреби у зайвій генерації документів. У разі добровільного невиконання приписів виконавчого документу, стягувач може зробити запит в кабінеті електронного суду та надіслати його до АСВП.

Микола Козлов

Таким чином, у разі невиконання судового рішення добровільно, відкриття виконавчого провадження зможе відбуватися уже в лічені хвилини після внесення виконавчого документу до реєстру, а стягувачу для цього не обов'язково залишати місце свого перебування.

Повернення виконавчого документу за заявою стягувача стане припиненням виконавчого провадження. Для цього стягувачу так само можна буде подати заяву чи то в паперовій чи то в електронній формі. І одразу після такого припинення, за потреби, стягувач зможе звернутися до іншого виконавця не втрачаючи часу при пересиланні документів.

Як вже зазначалось вище, планується інформаційна взаємодія між ЄДРВД та автоматизованою системою виконавчого провадження (АСВП). Пріоритетними кроками у цьому контексті є доопрацювання функціоналу АСДС з метою збереження та передачі електронних виконавчих документів до ЄДРВД. Паралельно планується розробка інтерфейсу в кабінеті електронного суду для онлайн витребування виконавчого документа, та заяви про відкриття виконавчого провадження до Державної виконавчої служби або приватного виконавця.

Нещодавно Мінцифра анонсувала, що застосунок “Дія” також буде використано як додатковий інструмент стягувача - фізичної особи для інформування про стан виконання електронного виконавчого документа. Наразі триває робота з вжиття конкретних кроків у рамках вже налагодженої співпраці з Міністерством цифрової трансформації України. Першим позитивним наслідком такої співпраці вже найближчим часом стане можливість отримувати повідомлення про судові засідання в застосунку “Дія”.

Таким чином, впровадження ЄДРВД дозволить розв'язати низку нагальних проблем та значно оптимізувати державні ресурси, пов'язані з виконанням виконавчих проваджень. Виконавчий документ на етапі передачі його від суду до виконавчої служби буде неможливо загубити, а контроль за їх виконанням значно посилюється. Крім того, з'явиться можливість обчислити надходження та видатки за виконавчими документами для держави. У свою чергу, підвищення рівня виконання матиме прямим наслідком збільшення надходжень до держбюджету, тож впровадження ЄДРВД має окупитись і економічно. Насамкінець, цифровізація виконавчих документів дозволить суттєво заощадити кошти на папері та утриманні приміщень для архівів. Так, за оцінками експертів щорічна економія сягатиме до 15 млн грн.

Микола Козлов
В. о. генерального директора в ДП "Інформаційні судові системи"

Бажаєте першими дізнаватися про зміни в компаніях? Скористайтеся можливостями розширеного моніторингу CONTR AGENT. Система надсилатиме сповіщення про нові перевірки, виконавчі провадження чи участь у тендерах. Більше за посиланням.

Як юристу першим отримати інформацію у Новому Році? Усю правову інформацію та важливі новини надасть LIGA360. Тільки до 14 січня отримайте преміум-пакети за вигідною ціною.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему