Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Правове регулювання та історія удосконалення Публічної кадастрової карти

Яна Будова, адвокат АО «Діксі Лекс», детально висвітлила зазначену тему

В 2013 році в Україні розпочався так званий процес діджиталізації земельного кадастру шляхом відкриття доступу до Публічної кадастрової карти України.

Статтею 36 Закону України «Про Державний земельний кадастр» закріплено можливість переглядати та отримувати основні дані державного земельного кадастру з використанням Публічної кадастрової карти України.

Саме ж поняття «публічна кадастрова карта» визначене Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру», де, зокрема, закріплено, що це частина програмного забезпечення Державного земельного кадастру, за допомогою якої здійснюється надання доступу до відомостей останнього та оприлюднення у вигляді відкритих даних щодо відомостей, визначених Законом України «Про Державний земельний кадастр».

Інакше кажучи, громадянам надано відкритий доступ до земельного кадастру, що дозволило в режимі онлайн перевіряти інформацію про зареєстровані земельні ділянки на публічній кадастровій карті України.

Вже з 2015 року публічною стала й інформація про власників таких ділянок, а також впроваджено електронну послугу «Замовлення витягу з Державного земельного кадастру».

Оновивши інтерфейс та дизайн порталу, було презентовано оновлену версію Публічної кадастрової карти, адаптованої для мобільних пристроїв, яка почала працювати в тестовому режимі з серпня 2019 року.

Функціонал та наповнення інформаційного порталу постійно розширюється та вдосконалюється, періодично додаються нові розділи та збільшується кількість кадастрових шарів.

Вже сьогодні, на порталі за посиланням map.land.gov.ua (Публічна кадастрова карта) (зоб. № 1) можна отримати значну кількість послуг в режимі онлайн, не виходячи з дому, уникаючи при цьому довгих черг та складних процедур при отриманні адміністративних послуг.

Зображення № 1

Наголосимо, що різноманіття шарів Публічної кадастрової карти з практичної точки зору є досить значимим для широкого кола користувачів. Адже, якщо такі шари, як «Оглядова карта» або «Карта масштабу М 1:100000» покликані спростити візуальне сприйняття інформації, то такі шари, як наприклад «Розпорядження с/г землями», «Обмеження у використанні земель» дозволяють отримати важливу інформацію щодо конкретної земельної ділянки, зокрема при проведенні перевірки перед її придбанням. Такі опції будуть корисні не лише з метою задоволення власної зацікавленості, а й допомагають уникнути неприємних випадків при купівлі землі (Зоб. 2).

Зображення № 2

Публічна кадастрова карта України: порядок користування

Найбільш зручний і швидкий - це пошук за кадастровим номером.

Для того, щоб скористуватися таким способом пошуку, користувач повинен мати державний акт нового зразка із зазначенням кадастрового номеру земельної ділянки. Якщо ж державний акт виданий до 2004 року, то кадастровий номер треба шукати в Довідці про присвоєння кадастрового номера.

Яна Будова

Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, така що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

19-значний номер необхідно ввести в пошукове вікно, яке знаходиться з самого верху веб-сторінки та має горизонтальну форму, після чого натиснути «пошук» (Зоб. № 3,4).

Зображення № 3

Зображення № 4

За умови, що право власності на земельну ділянку зареєстроване у встановленому законом порядку і Ви правильно виконали умови пошуку, протягом вже декількох секунд буде отримано результат послуги. В такий спосіб в режимі вільного та безкоштовного доступу відображається наступна інформація:

- графічне розташування земельної ділянки

- форма власності землі

- цільове призначення та площа запитуваної земельної ділянки

- дані про розробника технічної документації та кадастрового реєстратора, який здійснив внесення відомостей чи змін до Державного земельного кадастру про земельну ділянку (зоб 5-8).

Зображення № 5

Зображення № 6 Зображення № 7 Зображення № 8

Новим і прогресивним нововведенням є зміни до Земельного кодексу України, що набрали чинності 26.08.2021. Так абз. 4 ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України передбачено, що у разі надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки інформація про це має бути відображена на Публічній кадастровій карті України з орієнтовним місцем розташування земельної ділянки, зазначаючи при цьому дату та номер відповідного рішення, а також майбутнє цільове призначення земельної ділянки. На практиці публічне відображення такої інформації покликане унеможливити зловживання, виникнення різноманітних конфліктних ситуацій ще на стадії формування земельної ділянки як окремого об'єкта цивільних прав.

Безперечно, пошук в Публічній кадастровій карті за допомогою кадастрового номеру можна вважати одним з найзручніших способів, проте, враховуйте, що далеко не кожна земельна ділянка має кадастровий номер з ряду причин.

У такому разі пошук інформації в Публічній кадастровій карті можна здійснити шляхом введення даних про місцезнаходження ділянки таких як область, район та населений пункт земельної ділянки, яка Вас цікавить.

Звертаємо увагу, що дані про власника земельної ділянки автоматично не відображаються, проте, таку інформацію можна отримати виконавши наступні дії:

- перейти на сайт Держгеокадастру та натиснути на банер «Публічна кадастрова карта» або за посиланням на веб-сайт https://map.land.gov.ua;

- здійснити пошук земельної ділянки за допомогою введення кадастрового номеру або ж обрати її самостійно на карті, використовуючи при цьому зміну масштабу;

- натиснути на пункт «Інформація про право власності та речові права», що розміщений в розділі «Інформація» (Зоб. № 9);

Зображення № 9

- пройти процедуру авторизації шляхом ідентифікації особи (фізичної або юридичної), яка отримує доступ до інформації, з використанням електронного цифрового підпису чи іншого альтернативного засобу ідентифікації особи, серед запропонованих системою (Зоб. № 10, 11).

Зображення № 10

Зображення № 11

В такий спосіб також можна замовити Витяг про земельну ділянку та подати Запит на отримання документації із землеустрою.

Цікавим є те, що власник земельної ділянки має право переглядати інформацію про осіб, які отримали доступ до інформації про нього в Державному земельному кадастрі.

Така інформація надається виключно за заявою власника речового права на земельну ділянку, яка подається через портал електронних сервісів Держгеокадастру. Для цього необхідно здійснити перехід, натиснувши на панелі навігації іконку «Електронні сервіси», яка розміщена в правому верхньому куті. Серед запропонованих електронних послуг слід обрати «Надання довідки про осіб, що отримали доступ до інформації про суб'єкта речового права у ДЗК». Електронна ідентифікація відбувається за допомогою електронного цифрового підпису чи за допомогою системи BankID за аналогічною процедурою, описаною для отримання інформації про право власності та речові права. Додатково необхідно вказати ваш Email та пароль для створення облікового запису електронного кабінету (Зоб №12 - 14). Успішно пройшовши авторизацію та замовивши обрану послугу, перейдіть до розділу «Історія доступу».

Зображення № 12

Зображення № 13

Зображення № 14

Функціональні можливості Публічної кадастрової карти

1. Прокладання маршруту до місцезнаходження земельної ділянки

Впроваджено нову функціональну можливість з використання google карти, за допомогою якої кожен бажаючий може прокласти та переглянути маршрут між двома пунктами - від визначеної Вами адреси (місцезнаходження) до обраної на карті земельної ділянки (зоб. № 15). При цьому ви можете додавати нові пункти маршруту, змінювати напрямок скориставшись віконцем для навігації.

Встановити своє місцезнаходження можливо автоматично, використовуючи функцію «Моє місцезнаходження», попередньо надавши доступ до визначення геолокації та клікнувши лівою кнопкою мишки на відповідну іконку.

Зображення № 15

2. Вимірювання площі і відстані на карті здійснюється за допомогою інструмента «Лінійка»

Щоб скористатися даною опцією, для початку необхідно натиснути на іконку із зображенням лінійки, таким чином активуючи її (зоб. №16). Визначаючи відстань слід натиснути лівою клавішею мишки на точку від якою Вам необхідно здійснити вимірювання та протягнути її до кінцевої точки і натиснути ту ж саму кнопку двічі. Після цього в верхньому лівому куті (біля панелі з опціями) буде відображена запитувана Вами відстань (Зоб. № 17).

Зображення № 16

Зображення № 17

По аналогії з визначенням відстані здійснюється і вимірювання периметру і площі обраної Вами земельної ділянки. Для цього слід натиснути на наступну іконку (Зоб. № 18, 19).

Зображення № 18

Зображення № 19

Яна Будова,

адвокат АО «Діксі Лекс»

Читайте також:

Запуск ринку землі: поради для землевласників

Як проконтролювати початок і перебіг реєстраційної процедури щодо земельних ділянок? У сервісі SMS-Маяк Земля. Завантажте до системи землі, що знаходяться у власності, оренді та користуванні. Система сповіщатиме про будь-які реєстраційні зміни щодо них. Для захисту своєї власності від рейдерства перейдіть за посиланням.

Як отримати більше клієнтів для юридичного бізнесу? Зареєструйте компанію у Liga:BOOK. Цей каталог допомагає клієнтам знайти юристів, адвокатів, нотаріусів. Учасники Liga:BOOK публікують статті й розміщують банери на новинних майданчиках ЛІГА:ЗАКОН, беруть участь у юридичному рейтингу. Дізнайтеся про всі можливості Liga:BOOK прямо зараз.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему