Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Що не вважається показаннями з чужих слів: роз'яснення Верховного Суду

Реклама

Показання, які містять висловлювання іншої особи, надані з метою доведення того, що інша особа висловилася саме так за певних обставин, не можуть вважатися показаннями із чужих слів відповідно до ст. 97 КПК України, оскільки у такому разі вони є повідомленням про факт висловлювання, який свідок безпосередньо спостерігав.

Про це йдеться в постанові Верховного Суду у справі № 166/362/19 від 07.10.2021. З повним текстом постанови ви можете ознайомитись в системі VERDICTUM.

Суть справи: чоловіка визнано винуватим у тому, що він, перебуваючи у стані алкогольного сп'яніння, у будинку з метою умисного протиправного заподіяння смерті своїй тітці, з мотивів особистих неприязних стосунків завдав одного удару каменем та не менше двадцяти одного удару штоком ручки автомобільного насоса в ділянку голови потерпілої, чим спричинив їй тілесні ушкодження, від яких остання померла.

Вироком місцевого суду дії чоловіка кваліфіковані ч. 1 ст. 115 КК України та засуджено із застосуванням положень ст. 71 КК України до покарання у виді позбавлення волі на строк 8 років 6 місяців.

Бажаєте контролювати зміни судових справ? Налаштуйте моніторинг на ІТ-платформі LIGA360. Система сповіщатиме про появу нових рішень відповідної тематики, або у певній справі. Замов рішення LIGA360:Юрист прямо сьогодні, та дізнайся як ефективно аналізувати судову практику.

Апеляційний суд залишив цей вирок без змін.

Колегія суддів Першої судової палати Касаційного кримінального суду ВС погодилась із висновком судів попередніх інстанцій.

Верховний Суд вказав, що доводи захисника про недопустимість як доказу показань свідка, оскільки такі показання відповідно до положень ст. 97 КПК України є показаннями із чужих слів, а тому не можуть братися судом до уваги, є необґрунтованими.

Відповідно до ч. 1 ст. 97 КПК України показаннями з чужих слів є висловлювання, здійснене в усній, письмовій або іншій формі, щодо певного факту, яке ґрунтується на поясненні іншої особи.

Для визначення того, чи є показання, в яких передаються висловлювання іншої особи, показаннями із чужих слів у значенні ст. 97 КПК України, необхідно встановити, чи надаються або використовуються ці висловлювання іншої особи для доведення існування того факту, про який стверджується в цьому переданому висловлюванні. Показання, які містять висловлювання іншої особи, надані з метою доведення того, що інша особа висловилася саме так за певних обставин, не можуть вважатися показаннями із чужих слів відповідно до ст. 97 КПК України, оскільки у такому разі вони є повідомленням про факт висловлювання, який свідок безпосередньо спостерігав.

Як убачається з вироку, в ході судового розгляду в суді першої інстанції було допитано свідка, який пояснив, що йому зателефонувала мати обвинуваченого та повідомила, що обвинувачений вбив потерпілу. Після цього свідок пішов до будинку потерпілої, де зустрів мати обвинуваченого, яка йому повторно повідомила, що її син, прийшовши додому, сказав, що вбив потерпілу.

Крім того, місцевим судом у ході допиту свідка також було встановлено, що останній безпосередньо спілкувався з обвинуваченим після вчинення злочину, і в ході цієї розмови обвинувачений підтвердив, що саме він вбив потерпілу.

З урахуванням вищевказаного колегія суддів вважає, що показання свідка щодо обставин вчинення злочину, про які він дізнався зі слів обвинуваченого та його матері, в силу положень ст. 97 КПК України не є показаннями із чужих слів, оскільки зазначений свідок особисто сприймав безпосередні висловлювання обвинуваченого, який вказував про факт вбивства ним потерпілої.

Читайте також: Звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності: ВС пояснив особливості

Свідок не може оскаржити вирок в частині оцінки судом достовірності його показань: позиція ВС

Як спрогнозувати ваші шанси на перемогу в суді? Скористайтеся ІТ-платформою LIGA360. Технології штучного інтелекту проаналізують вашу позовну заяву, щоб ви змогли оцінити перспективність справи й скоригувати аргументи. Деталі за посиланням.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини