Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську
Реклама

1. Прийнято Державний бюджет на 2019 рік

Близько 6 ранку 23 листопада Верховна Рада прийняла Закон "Про Державний бюджет України на 2019 рік" (проект № 9000) з дефіцитом 89 млрд грн. Прожитковий мінімум з 1 січня становитиме 1853 грн, з 1 липня - 1936 грн, з 1 грудня - 2027 грн. Мінімальна зарплата з 1 січня і до кінця року становитиме: у місячному розмірі - 4173 грн, у погодинному розмірі - 25,13 грн.

2. Президент підписав Закон про зниження акцизу на авто, що ввозяться, та пільгове розмитнення "євроблях"

24 листопада було підписано закони, які дозволять легалізувати увезені з порушенням митного та податкового законодавства автомобілі з єврономерами (проекти № 8487 і № 8488). Також законами запроваджується нова модель оподаткування акцизним податком легкових авто. Базова ставка акцизу для авто з бензиновим двигуном до 3000 куб. см - 50 євро, понад 3000 куб. см - 100 євро; з дизельним двигуном до 3500 куб. см - 75 євро, а понад 3500 куб. см - 150 євро. Ставка, що справляється, дорівнює добутку базової та двох коефіцієнтів, що залежать від об'єму циліндра та віку авто. Для "євроблях" акциз буде ще меншим - за умови, що вони розмитнять авто до 90 днів. Водночас у Митному кодексі визначено умови ввезення авто на митну територію України та прописано алгоритм взаємодії митників, поліцейських і прикордонників. Для контролю впровадять автоматизовану систему обміну інформацією і значно збільшать штрафи за порушення строків переміщення транспортних засобів особистого користування в митному режимі транзиту.

3. Вирішено, які товари перевіряти на митниці, і дозволено одночасно проводити прикордонний та митний контроль

Кабмін передбачив механізм реалізації "єдиного вікна" на митниці: визначено перелік товарів, що підлягають фітосанітарному та ветеринарно-санітарному контролю, а також державному контролю за дотриманням законодавства про харчові продукти, корми, побічні продукти тваринного походження, здоров'я та благополуччя тварин. Також визначено перелік документів і відомостей, що підлягають перевірці під час попереднього документального контролю. Крім того, 16 листопада набрала чинності постанова Кабміну № 948, якою спрощено оформлення митницею людей і транспортних засобів. Послідовність здійснення прикордонного та митного контролю може змінюватися, процедури можуть провести одночасно.

4. Зареєстровано черговий антирейдерський законопроект

21 листопада у Верховній Раді було зареєстровано нещодавно презентований Мін'юстом законопроект № 9311 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення гарантій захисту державою права власності". Законопроект змінює правила у сфері державної реєстрації прав. Зокрема, пропонується позбавити комунальні підприємства права здійснювати реєстраційні дії. При цьому працівники держнотконтор (консультанти), територіальних управлінь юстиції, органів місцевого самоврядування зможуть отримати свідоцтво на право займатися нотаріальною діяльністю за спрощеною процедурою (після чого мають 3 роки відпрацювати в держнотконторі за направленням Мін'юсту). Також пропонується скасувати мінімальну плату в 1 % від суми договору за вчинення нотаріальних дій приватними нотаріусами. Крім того, землевласник у разі оренди зможе внести до реєстру вимогу про обов'язкове нотаріальне посвідчення договорів, що ним укладаються. Право оренди в реєстрі збігатиметься зі строком дії договору, а реєстрацію старих обтяжень, які не підтверджені органами влади, по закінченню 5-річного строку буде припинено. Зауважимо, що Нотаріальна палата України критикує низку положень законопроекту (зокрема, скасування 1 %-ної планки).

5. Аграріїв збираються захистити від рейдерів, а споживачів - від неякісних продуктів

Комітет ВР з питань агрополітики та земельних відносин схвалив п'ять законопроектів. Зокрема, рекомендовано прийняти законопроект № 8121 з протидії рейдерству, яким пропонується ввести запобіжники для захисту майнових прав власників і користувачів земельних ділянок, а також виключити протиправне поглинання та захоплення підприємств в аграрному секторі. Крім того, державні кадастрові реєстратори отримають онлайн-доступ до відомостей, що містяться в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, а державні реєстратори прав - до відомостей Державного земельного кадастру. Також рекомендовано прийняти законопроект № 8450 "Про інформацію для споживачів щодо харчових продуктів": споживачам повідомлятимуть, чи піддавався харчовий продукт розмороженню, перестануть використовувати інформацію, яка може ввести споживача в оману, особливо в частині властивостей і характеристик харчових продуктів.

6. Велика Палата Верховного Суду узгодила позиції в спорах щодо держреєстрації, відступивши від своїх колишніх висновків

У Verdictum можна ознайомитися з постановою у справі № 823/2042/16, у якій Велика Палата відступила від позиції щодо адміністративної юрисдикції спорів за позовами до держреєстратора про скасування реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Роз'яснено, що скасування державної реєстрації права, яка належить одній особі, за заявою іншої особи в порядку адміністративного судочинства не дозволяє остаточно вирішити спір між цими особами. Спір про скасування рішення, запису про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно або обтяження такого права за іншою особою в Державному реєстрі прав на нерухоме майно є цивільно-правовим. Тому вирішення таких спорів здійснюється за правилами цивільного або господарського судочинства залежно від суб'єктного складу сторін. Належним відповідачем у справах за позовом про скасування рішення, запису про державну реєстрацію права або обтяження має бути особа, право або обтяження якої зареєстровано.

7. ВР підвищила податки, вирішила контролювати паливний бізнес і продовжила податкові пільги для електрокарів

Верховна Рада внесла зміни до Податкового кодексу (проект № 9260), згідно з якими з 2019 року підвищується акциз на тютюнові вироби, екологічний податок, рентна плата за надра та лісові ресурси. Також впроваджується контроль за цільовим використанням бензину та газу. Переміщення всіх видів палива фіксуватиметься в системі електронного адміністрування онлайн на сервері ДФС. Також до 2022 року продовжено строк звільнення від ПДВ та акцизу електромобілів при ввезенні на територію України.

8. Введено клас кримінального проступку, посилено відповідальність фіктивних підприємців і п'яних водіїв

22 листопада Верховна Рада прийняла Закон щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень (проект № 7279-д). Зокрема, змінено категоризацію злочинів: нетяжкі, тяжкі та особливо тяжкі. Злочини незначної тяжкості стали кримінальним проступком: діяння (дія або бездіяльність), за вчинення якого передбачено основне покарання у вигляді штрафу не більше трьох тисяч НМДГ або інше покарання, не пов'язане з позбавленням волі. Від відповідальності за перший кримінальний проступок або необережний злочин незначної тяжкості (крім корупційних кримінальних правопорушень) звільнятимуть за умови щирого розкаяння, допомоги в розкритті та відшкодуванні завданої шкоди. Також запроваджується адмінвідповідальність і посилюється кримінальна відповідальність за фіктивне підприємництво. Більш суворо покарають і за п'яне водіння: за керування транспортними засобами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, загрожує штраф від тисячі до двох тисяч НМДГ(17 - 34 тис. грн), а за повторне порушення - до трьох тисяч НМДГ (51 тис. грн) з позбавленням права керування транспортними засобами на строк від двох до трьох років.

9. Обговорюється ініціатива про домашню освіту

МОН винесло на громадське обговорення проект наказу "Про внесення змін до Положення про індивідуальну форму навчання в загальноосвітніх навчальних закладах". Пропонується визначити особливості здобуття освіти за екстернатною (екстернат), сімейною (домашньою) формами та педагогічним патронажем, які є різновидами індивідуальної форми здобуття освіти. Отримати утворення будинку можна буде, якщо батьки вирішили організовувати освітній процес самостійно. До заяви про зарахування (переведення) на сімейну (домашню) форму здобуття освіти додається документ, виданий службою у справах дітей, про відсутність здобувача освіти на обліку дітей, що перебувають у складних життєвих обставинах. Педагогічний патронаж може бути організовано для сільських школярів, особливих і хворих дітей.

10. Передані місцевій владі містобудівні функції хочуть узяти на контроль

20 листопада було прийнято за основу законопроект № 7266-1, який регулює питання припинення та тимчасового зупинення повноважень виконавчих органів з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних і міських рад у сфері містобудівної діяльності.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини