1. Набрав чинності Закон про антикорупційний суд
14 червня набрав чинності Закон «Про Вищий антикорупційний суд», крім пп. 3 п. 2 розд. VI (щодо змін до КПК), який набере чинності з дня початку роботи Вищого антикорупційного суду. Вищий антикорупційний суд сформують протягом 12 місяців із дня набрання чинності Законом. Суд розглядатиме віднесені до його відання справи як суд першої й апеляційної інстанцій. Зазначимо, що до Закону про антикорупційний суд внесли поправку, яка забороняє цьому органу брати до розгляду апеляції на рішення судів першої інстанції, які не набрали чинності. Передбачено, що суди апеляційної інстанції (крім апеляційної палати Вищого антикорупційного суду) продовжують брати до розгляду апеляційні скарги на судові рішення, які ухвалили суди першої інстанції та не набрали законної сили у кримінальних провадженнях щодо злочинів, віднесених кодексом до підсудності Вищого антикорупційного суду, розгляд яких розпочато в судах першої інстанції до дня початку роботи Вищого антикорупційного суду.
2. Періодичність перевірок підприємств визначається по-новому
Установлено єдиний підхід до розроблення органами державного нагляду (контролю) критеріїв, за якими оцінюють ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначають періодичність проведення планових заходів державного нагляду. Відповідну Методику затверджено постановою Кабміну від 10 травня 2018 року № 342, яка набрала чинності 12 червня 2018 року, але положення затверджених цією постановою методик не застосовують до 1 вересня 2018 року. Документ увів більш чіткі вимоги для оцінки та визначення ступеня ризику від провадження госпдіяльності, що забезпечить оптимальний перерозподіл уваги органів державного нагляду (контролю) від менш ризикових суб'єктів господарювання до більш ризикових. Періодичність планових перевірок встановлюють залежно від ступеня ризику та може змінюватися в разі, якщо немає істотних порушень, шляхом установлення відповідного коефіцієнта (крім суб'єктів господарювання, віднесених до високого ступеня ризику). Відомості про перелік суб'єктів господарювання, що підлягають державному нагляду (контролю) у відповідній сфері господарської діяльності з вказівкою ступеня ризику, публікуватимуть на офіційному сайті відповідного органу державного контролю.
3. Діє механізм продажу об'єктів великої приватизації
Визначено механізм підготовки, організації та проведення продажу об'єктів великої приватизації державної власності. Відповідний порядок затверджено постановою Кабміну від 10 травня 2018 року № 386. Підготовку до приватизації та продажу об'єктів приватизації здійснюють із залученням на конкурсних засадах радників. Такі об'єкти приватизації підлягають продажу на аукціоні з умовами, які затверджує Кабмін. Аукціон проводять не раніше ніж через 30 днів, але не пізніше ніж протягом 60 днів після опублікування відповідного інформаційного повідомлення. Потенційні покупці повинні подати підтвердні документи, зокрема: документ, що підтверджує сплату гарантійного внеску, у розмірі 5 % стартової ціни об'єкта приватизації або банківську гарантію; документ, що підтверджує сплату реєстраційного внеску; письмову згоду щодо взяття на себе зобов'язань, визначених умовами продажу. Окремо визначено додаткові підтвердні документи для потенційних покупців - юросіб, громадян України й іноземців. Крім того, визначено порядок проведення аукціону, укладення договору купівлі-продажу, оформлення права власності. Нагадаємо, затверджено правила «малої приватизації».
4. Представлено другий законопроект #МаскиШоуСтоп
13 червня на засіданні Уряди відбулася презентація другого законопроекту в межах ініціативи #МаскиШоуСтоп. У документі закладено чіткий механізм персональної відповідальності працівника правоохоронних органів, який допустив порушення прав підприємця. Притягнення порушників до відповідальності проходитиме за простою процедурою: скарга підприємця на дії або бездіяльність слідчого або прокурора; рішення суду про задоволення скарги (у ньому зазначають обов'язковість службового розслідування); службове розслідування; матеріальне або дисциплінарне стягнення. Міністр юстиції також зазначив, що в разі явних порушень із боку слідчого або прокурора (помилково прийшли не на те підприємство або повторно порушили справу), потерпілий зможе оскаржити незаконні дії в суді.
5. Бізнес скоро зможе перейти до використання електронних чеків замість касових апаратів
Кабмін удосконалює порядок технічного обслуговування та ремонту РРО та планує ввести в Україні електронні чеки. Відповідні постанови «Про проведення пілотного проекту щодо реєстрації та експлуатації новітніх моделей, призначених для реєстрації розрахункових операцій» і «Про внесення змін до Порядку технічного обслуговування та ремонту реєстраторів розрахункових операцій» прийнято на засіданні Уряду 13 червня. Зокрема, заплановано вивчення та дослідження новітніх моделей програмно-технічних засобів для здійснення розрахункових операцій. Після завершення пілотного проекту буде прийнято рішення про доцільність їх впровадження в промислову експлуатацію та подальше застосування підприємцями поряд із традиційними моделями РРО. Тому для реєстрації розрахунків можна буде використовувати мобільні телефони, планшети, ноутбуки й інші засоби комунікації замість традиційних касових апаратів. Реєстрацію РРО здійснюватимуть за один день на підставі заяви за спрощеною формою. Бізнес зможе зменшити витрати на придбання РРО, автоматизувати торгівлю, а також віддалено контролювати здійснення розрахунків і обіг товарів.
6. Членів фермерських господарств унесли до переліку платників єдиного внеску
Перелік платників єдиного внеску доповнено такою категорією, як члени фермерського господарства, якщо вони не належать до кола осіб, що підлягають страхуванню на інших підставах. Таке рішення дасть змогу розподіляти єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що сплачує нова категорія платників, на всі види соціального страхування. Відповідну постанову Кабміну «Про внесення зміни до пункту 1 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 року № 67» прийнято на засіданні Уряду 13 червня.
7. Банки можуть застосовувати електронні технології під час переказу валюти
Банкам і їхнім клієнтам надано можливість застосовувати сучасні комунікаційні технології Paperless під час переказів іноземної валюти. Відповідні зміни передбачено постановою НБУ від 7 червня 2018 року № 62. Тепер клієнти банків зможуть подавати електронні копії підтвердних документів для здійснення переказів іноземної валюти за межі України з поточних рахунків у іноземній валюті. Також НБУ розширив вимоги до планів фінансового оздоровлення, які банки подають в НБУ. Плани фінансового оздоровлення та програми капіталізації повинні містити строки поступового їх виконання та досягнення встановлених значень нормативів капіталу й інших показників. Крім того, Нацбанк посилює оверсайт за діяльністю платіжних систем. Зокрема, установлені вимоги до організаційних і технічних заходів, які повинні вживати об'єкти оверсайта для забезпечення безперервності діяльності. При цьому спрощено вимоги до інформації, яку об'єкти оверсайта зобов'язані розміщувати в пунктах приймання та виплати готівки. Банкам і фінустановам також спрощують порядок здійснення операцій з обміну валют. З цією метою постановою НБУ від 07 червня 2018 року № 63 внесено зміни до Інструкції про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України. Вони набирають чинності з 1 липня 2018 року. Банки зможуть оформлювати квитанції про валютно-обмінні операції не лише в паперовій формі, але й в електронному вигляді. Своєю чергою, інші фінансові установи, що здійснюють обмін валют, поки зобов'язані оформлювати два паперові екземпляри квитанції та два паперові розрахункові документи, які друкують РРО. Надалі вони зможуть оформлювати для клієнтів валютно-обмінні операції тільки касовим чеком і не видаватимуть квитанцію про здійснення валютно-обмінної операції. Для впровадження нових вимог щодо застосування РРО під час здійснення обміну валют через платіжні пристрої й оформлення відповідних розрахункових документів РРО, квитанцій і чеків банкомату, фінансовим установам надано шестимісячний перехідний період. Здійснювати валютно-обмінні операції за новими правилами вони почнуть із 1 січня 2019 року.
8. Мінрегіон продовжує оновлювати ДБН
Підземні паркінги дозволять розміщувати під закладами харчування, спорту й охорони здоров'я. Відповідну норму містять зміни до ДБН В.2.3-15:2007 «Споруди транспорту. Автостоянки і гаражі для легкових автомобілів». Зміни в ДБН буде затверджено найближчим часом. Так, згідно із запропонованими змінами, паркінг має бути відділено перекриттям REI 180. Технічні приміщення закладів, під якими розташовуватиметься паркінг, має бути відокремлено від нього суцільною протипожежною стіною першого типу. У нових багатоповерхівках не буде сміттєпроводу. Відповідну норму містить проект змінених ДБН В.2.2-15-2005 «Будівлі і споруди. Житлові будинки. Основні положення». Зміни також буде затверджено найближчим часом. Необхідність влаштування сміттєпроводів у житлових будинках визначатимуть із урахуванням прийнятої в населеному пункті системи поводження з відходами. При цьому в спеціалізованих будинках для людей з інвалідністю та літніх людей обов'язкову норму з проектування сміттєпроводів буде збережено. Також планують скасувати норму про обов'язкове проектування порогу чи східців при вході до житлових будинків. Зараз у ДБН прописано, що підлога приміщень при вході в будівлю має бути не менше ніж на 0,15 м вища за тротуар. Згідно зі змінами допускають улаштовувати відмітку підлоги приміщень при вході в будівлю на рівні відмітки тротуару за умови влаштування твердого покриття з водовідведенням. Мінрегіон також опублікував на своєму сайті нові ДБН щодо містобудування, шкіл, вулиць і доріг.
9. Співвласники будівлі можуть відмовитися від загального лічильника, установивши його самостійно
Оператор зовнішніх інженерних мереж не менш як за два місяці до встановлення вузла комерційного обліку зобов'язаний повідомити власників (співвласників) будівлі про такий намір. Відповідний Порядок затверджено постановою Кабміну від 6 червня 2018 року № 444. Також затверджено форму такого повідомлення, у якому, зокрема, зазначають вартість установлення вузла, розмір внеску, порядок його сплати, реквізити оператора. Власники будівлі протягом двох місяців із дня отримання повідомлення можуть повідомити оператора про згоду на встановлення лічильника, запропонувати свої умови встановлення та повідомити про намір самостійно обладнати будівлю таким вузлом. Крім того, врегульовано порядок перерахування внесків за встановлення будинкових лічильників. Виконавців комунальних послуг зобов'язали перераховувати оператору зовнішніх інженерних мереж внески, сплачені споживачами та власниками приміщень з індивідуальним опаленням і водопостачанням за встановлення будинкових лічильників. Порядок і умови перерахування внесків і примірний договір, який прописує взаємовідносини між виконавцем послуги й оператором зовнішніх мереж, затверджено на засіданні Уряду 13 червня. Документ регулює питання тарифоутворення на теплову енергію та комунальні послуги за рахунок вилучення плати за встановлення цих лічильників із тарифів.
10. Для компенсації витрат зі сплати ЄСВ роботодавець подає довідку до центру зайнятості
Роботодавцю, який протягом 12 календарних місяців забезпечував створення нових робочих місць, працевлаштовував на них працівників і упродовж цього періоду щомісячно здійснював їм виплату заробітної плати в розмірі не менш як три мінімальні заробітні плати за кожну особу, протягом наступних 12 календарних місяців за умови збереження рівня зарплати, щомісяця за рахунок засобів Держбюджету, компенсуються фактичні витрати в розмірі 50 % суми нарахованого ЄСВ. Установлено, що для отримання компенсації роботодавці подають довідку про виконання умов компенсації до центру зайнятості. Раніше таку довідку подавали до органу ПФУ. Відповідні зміни передбачено постановою Кабміну від 6 червня 2018 року № 459, яка набрала чинності 13 червня 2018 року.