23 лютого 2010 р. Верховна Рада України ухвалила Закон України "Про особливості створення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" (далі - "Закон про суспільство залізничного транспорту загального користування")який набув чинності 22 березня 2012 р. і Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про залізничний транспорт" (далі - "Закон про зміни")який набуде чинності з дня державної реєстрації Суспільства, створеного відповідно до Закону про суспільство залізничного транспорту загального користування. Метою цих двох важливих законодавчих актів є впровадження більше комерційних принципів в залізничній індустрії України для прискорення здійснення інвестиційних програм, залучення фінансування для модернізації і розвитку інфраструктури залізничного транспорту.
Закон про зміни розділив функції державного управління і комерційні функції, які донині були сконцентровані в Державній адміністрації залізничного транспорту України (далі - Укрзалізниця). Функції державного управління будуть передані в сферу управління Міністерства інфраструктури України, а комерційні функції залишаться за державним суспільством залізничного транспорту, яке буде створено відповідно до Закону про суспільство залізничного транспорту загального користування.
Згідно із Законом про суспільство залізничного транспорту загального користування, Укрзалізниця і підприємства, у сфері її управління, будуть реорганізовані шляхом злиття в публічне акціонерне товариство, в якому 100% акціонерного капіталу належатиме державі (далі - Суспільство). Суспільство буде правонаступником усіх прав і обов'язків Укрзалізниці і підприємств, які братимуть участь в злитті. Рішення про злиття має бути прийняте Кабінетом Міністрів України (далі - КМУ) до 22 червня 2012 року (далі - Рішення КМУ). Процедура створення Суспільства має деякі особливостіу тому числі:
- засновником Суспільства буде КМУ, який виконуватиме функції найвищого органу управління і управлятиме корпоративними правами держави;
- в державній власності знаходитиметься 100% акцій Суспільства, які забороняється продавати, передавати в управління, запоруку, або іншим чином відчужувати з державної власності;
- обнародування КМУ переліку підприємств залізничного транспорту, які будуть реорганізовані в Суспільство, буде офіційним повідомленням для кредиторів про припинення таких підприємств;
- з дня ухвалення рішення КМУ до державної реєстрації Суспільства, Укрзалізниця і підприємства, які беруть участь в злитті, можуть здійснювати значні угоди тільки по попередній згоді Міністерства інфраструктури України.
Крім того, згідно із Законом про суспільство залізничного транспорту загального користування під час реорганізації і утворення Суспільства :
- кредитори не мають права вимагати дострокового припинення або виконання зобов'язань або відшкодування збитків;
- заміна боржника в зобов'язанні (переклад боргу) не вимагає згоди кредиторів, якщо інше не передбачене міжнародними договорами, які ратифіковані Верховною Радою України;
- не допускається відстрочення завершення реорганізації до задоволення вимог, заявлених кредиторами.
Незважаючи на деяку правову невизначеність, викликану пропусками у вищезгаданих законах, які можуть мати вплив на існуючі, а також на потенційні кредитні угоди і інші договірні зобов'язання Укрзалізниці, регіональних залізниць і державних підприємств, у сфері її управління, ці перші кроки з реформування залізничного сектора України, очевидно, є позитивними змінами в довгостроковій перспективі.
Така реформа дозволить зробити структуру залізничної індустрії прозорішої, поліпшити якість і ефективність корпоративного управління і усунути деяку правову невизначеність із-за справжнього правового статусу Укрзалізниці. В результаті, залізнична індустрія України може отримати доступ до дешевшого тривалого фінансування для модернізації залізничної інфраструктури і поліпшити свої шанси на залучення подальших інвестицій для задоволення зростаючого попиту на ринку.
За інформацією ЮФ "Авеллум Партнерс"