Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Природний відбір: моніторинг ринку праці юристів

09.22, 14 березня 2012
1678
31

ЮРЛИГА досліджувала поточну ситуацію на ринку юридичної праці, вивчивши вакансії і резюме юристів на спеціалізованих сайтах по пошуку роботи, корпоративних сайтах юрфірм, а також поспілкувавшись з hr-...

Посади і працедавці

Незважаючи на величезну кількість дипломованих правознавців в Україні, юридичних вакансій все ж не дуже багато. Юристи не люблять міняти місце роботи, адже роки, проведені в одній компанії, не лише сприяють кар'єрному росту, але і доводять професіоналізм юриста. Та і працедавцеві цікаво утримати свого фахівця, оскільки перенасиченість ринку пропозицією утрудняє вибір - як би парадоксально це не звучало. Юристів багато, але хороших юристів - малоіснує дефіцит висококласних кандидатів.

Аналізуючи наповнення баз вакансій і резюме основних українських сайтів по пошуку роботи і відповідні розділи корпоративних сайтів юрфірм, можна відстежити поточні тенденції і вимоги ринку праці юристів. Таке невелике дослідження було проведене сайтом ЮРЛИГА. Ми звернули увагу саме на вакансії, оскільки аналіз резюме особливого інтересу не складає - адже кандидати в основному відгукуються на конкретні вакансії, а якщо і розміщують інформацію про себе у базах резюме, то вказують на бажаній посаді просто юрист, юрисконсульт, іноді - помічник нотаріуса, адвоката.

Працедавцями на ринку юридичних послуг найчастіше виступають компанії, які шукають юристів у свої юрвідділи (часто це один юрисконсульт на невеликому підприємстві). Вакансії від власне юридичних фірм рідкісні, оскільки при відкритті такої вона блискавично займається кандидатами, які знаходяться по знайомству, рекомендаціям колег і ін. Співробітників шукають в основному невеликі юридичні компанії. Крім того, юрфірми часто звертаються в рекрутинговые агентства, і просять не вказувати своє найменування в оголошеннях, щоб зайвий раз не "зливати" інформацію конкурентам.

Найбільше юридичних вакансій - для помічників юристів, молодших юристів, стажистів.

Досить багато вакансій для помічників юристів, молодших юристів, стажистів. Також вимагаються і керівники юридичних департаментів - це пов'язано з тією ж нестачею професіоналів на ринку: помічників можна набрати з молодих фахівців, навіть із студентів останніх курсів, а ось хорошого керівника знайти складно. Так, на момент підготовки цього матеріалу, главу юрдепартамента шукала велика аутсорсинговая компанія, пара підприємств з агропромислового сектора, фармацевтична компанія, популярний виробник алкогольних напоїв, а також декілька анонімних працедавців.

Але в секторі корпоративних юристів особливо активного пошуку не спостерігається. Такі вакансії пов'язані в основному з розширенням діяльності компанії або створенням філій. Багато підприємств користуються послугами зовнішніх юристів з аутсорсингу, звертаючись безпосередньо в юридичну компанію або до конкретних перевірених фахівців.

Особливо варто відмітити активність банків в пошуку юристів - пропозицій неміряно від різних банків, і великих, і подрібніше. Більшість з них відкрила вакансії фахівців з роботи з проблемною заборгованістю, віндікації. Переміщення таких юристів обумовлені ще і високою складністю роботи.


Тест на відповідність

На ринку праці України вже давно простежується чітка дискримінаційна тенденція - людям старшого віку знайти роботу важко. Те ж саме і в юриспруденції - працедавці обмежують претендентів віковими рамками (приблизно 25 - 45 років). Не зовсім зрозуміло, чому. Адже в цій сфері враховується досвід, який з роками у практикуючого правознавця стає все більше. Хоча, робота юриста складна, напружена, вимагає активності не лише розумовою, але і фізичною, - наприклад, метушня по судах віднімає багато сил.

Інші ж вимоги класичні - досвід і знання залежно від посади, предпочетние що володіє іноземними мовами, комп'ютерна письменність, і навіть уміння користуватися системами ЛІГА :ЗАКОН. Зрідка працедавець хоче бачити у потенційного співробітника диплом певного внз - наприклад, університету им.Т.Шевченко, академії им.Я.Мудрого, причому денної форми навчання. Враховуючи рівень підготовки студентів в усіх внз нашої країни, про адекватність таких вимог говорити складно. Все-таки, юрист пізнається в процесі практики, і професіоналом може бути навіть людина без юробразования.

У міжнародних юридичних фірмах рівень оплати співробітників істотно вищий, як і вимоги до них.

Від юристів вимагають бути універсальними фахівцями - розбиратися у більшості галузей права, уміти складати договори, процесуальні документи, спілкуватися з держорганами, судами. При цьому графік роботи часто ненормований, а зарплати - невисокі. У міжнародних юридичних фірмах рівень оплати співробітників істотно вищий, як і вимоги до них.

Окрім пошуку "універсальних юрисконсультів", попадаються і вакансії конкретно спеціалізованих юристів. Так, найбільш бажані для працедавців фахівці в сферах інтелектуальної власності, податків (такого юриста шукає навіть компанія з "великої четвірки"), судово-претензійної роботи, господарського права.

Географія вакансій широка. Звичайно ж, найбільше пропозицій про роботу у великих містах - в Києві і великих регіональних центрах - Донецьку, Одесі, Харкові, Сімферополі і ін.

Оригінальні пропозиції

Юристам, які хочуть застосовувати свої знання витонченіше і з фантазією, можна підшукати досить цікаві вакансії.

Наприклад, штатний експерт-криміналіст телевізійного проекту "Битва екстрасенсів" - звичайно ж, з досвідом роботи "в органах" і наявністю зв'язків. Ще і по телевізору покажуть.

Дівчатам-юристам модельної зовнішності пропонується посада менеджера-юрисконсульта модельного бізнесу. З вимог, окрім володіння англійським, проживання в столиці і ін., навіщось необхідно мати ще і красивий почерк.

Повний юридичний супровід медичної діяльності клініки нетрадиційної медицини - ще одно нестандартна пропозиція, хоча і дуже сумнівна. Крім того, вже довгий час в Інтернеті пропагується юридична фінансова піраміда - мережева структура по поширенню карток адвокатських послуг.

Для юриста, якого шукає само Міністерство юстиції, потрібно, зокрема, "уміння аналізувати законопроекти і нормативні акти Кабінету Міністрів України в різних сферах".

Не дивлячись на те, що юристи всіляко відхрещуються від можливостей прямої реклами, ми відшукали цікаву вакансію - в деяку юркомпанию потрібно менеджера по продажах юридичних послуг. Також попадаються оголошення про пошук партнерів для створення юридичної компанії.

Природний відбір

Останні роки ринок праці юристів стабілізувався і особливих змін на нім не помітно. Пропозиція традиційно перевищує попит, і це продовжує впливати на міграцію фахівців, поки вони не доростають до вищих посад.

Тобто, основна маса вакансій концентрується саме на нижньому рівні посад юрфірм і юрдепартаментов, де відбувається справжня боротьба за виживання і природний відбір фахівців, більше адаптованих до юридичного середовища.


Бачення ситуації "зсередини" прокоментувала для ЮРЛИГИ Євгенія Александрова, PR- менеджер рекрутинговой компанії Acumen International:

"Незалежно від ситуації на ринку праці з фахівцями інших професій, юристи були і залишаються затребуваними працедавцями. Щорічно юридичні фірми набирають співробітників на початкові позиції: помічник юриста, асистент групи юристів певної практики, стажист. Найталановитіших і здатних навчають і намагаються утримати у фірмі - як показує практика, юристи менш схильні до частої зміни місця роботи. Середній період роботи юриста на одному місці - 5-6 років, і якщо такий фахівець захотів змінити роботу, то він сміливо може розраховувати на декілька непоганих пропозицій. Хоча переманювати юристів стало набагато важче, вони "обкопалися і відстрілюються".

Навіть на початкові вакансії більше затребувані юристи з досвідом.

Крім того, на ті ж початкові вакансії стали набирати менше вчорашніх студентів, зараз більше затребувані люди з хоч якимсь досвідом, будь то стажування або досвід роботи в юрфірмі подрібніші.

Відмічу, що в січні-лютому поточного року традиційно у багатьох юрфірмах пройшла атестація, що стало причиною багатьох скорочень і звільнень. Тому зараз кількість вільних місць для юристів збільшилася".


Юлія Шешуряк,
журналіст сайту ЮРЛИГА

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему