Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Природний відбір: моніторинг ринку праці юристів

09.22, 14 березня 2012
1681
31

ЮРЛИГА досліджувала поточну ситуацію на ринку юридичної праці, вивчивши вакансії і резюме юристів на спеціалізованих сайтах по пошуку роботи, корпоративних сайтах юрфірм, а також поспілкувавшись з hr-...

Посади і працедавці

Незважаючи на величезну кількість дипломованих правознавців в Україні, юридичних вакансій все ж не дуже багато. Юристи не люблять міняти місце роботи, адже роки, проведені в одній компанії, не лише сприяють кар'єрному росту, але і доводять професіоналізм юриста. Та і працедавцеві цікаво утримати свого фахівця, оскільки перенасиченість ринку пропозицією утрудняє вибір - як би парадоксально це не звучало. Юристів багато, але хороших юристів - малоіснує дефіцит висококласних кандидатів.

Аналізуючи наповнення баз вакансій і резюме основних українських сайтів по пошуку роботи і відповідні розділи корпоративних сайтів юрфірм, можна відстежити поточні тенденції і вимоги ринку праці юристів. Таке невелике дослідження було проведене сайтом ЮРЛИГА. Ми звернули увагу саме на вакансії, оскільки аналіз резюме особливого інтересу не складає - адже кандидати в основному відгукуються на конкретні вакансії, а якщо і розміщують інформацію про себе у базах резюме, то вказують на бажаній посаді просто юрист, юрисконсульт, іноді - помічник нотаріуса, адвоката.

Працедавцями на ринку юридичних послуг найчастіше виступають компанії, які шукають юристів у свої юрвідділи (часто це один юрисконсульт на невеликому підприємстві). Вакансії від власне юридичних фірм рідкісні, оскільки при відкритті такої вона блискавично займається кандидатами, які знаходяться по знайомству, рекомендаціям колег і ін. Співробітників шукають в основному невеликі юридичні компанії. Крім того, юрфірми часто звертаються в рекрутинговые агентства, і просять не вказувати своє найменування в оголошеннях, щоб зайвий раз не "зливати" інформацію конкурентам.

Читайте нас у соцмережах
Підпишіться, щоб бути в курсі усіх юридичних новин

Найбільше юридичних вакансій - для помічників юристів, молодших юристів, стажистів.

Досить багато вакансій для помічників юристів, молодших юристів, стажистів. Також вимагаються і керівники юридичних департаментів - це пов'язано з тією ж нестачею професіоналів на ринку: помічників можна набрати з молодих фахівців, навіть із студентів останніх курсів, а ось хорошого керівника знайти складно. Так, на момент підготовки цього матеріалу, главу юрдепартамента шукала велика аутсорсинговая компанія, пара підприємств з агропромислового сектора, фармацевтична компанія, популярний виробник алкогольних напоїв, а також декілька анонімних працедавців.

Але в секторі корпоративних юристів особливо активного пошуку не спостерігається. Такі вакансії пов'язані в основному з розширенням діяльності компанії або створенням філій. Багато підприємств користуються послугами зовнішніх юристів з аутсорсингу, звертаючись безпосередньо в юридичну компанію або до конкретних перевірених фахівців.

Особливо варто відмітити активність банків в пошуку юристів - пропозицій неміряно від різних банків, і великих, і подрібніше. Більшість з них відкрила вакансії фахівців з роботи з проблемною заборгованістю, віндікації. Переміщення таких юристів обумовлені ще і високою складністю роботи.


Тест на відповідність

На ринку праці України вже давно простежується чітка дискримінаційна тенденція - людям старшого віку знайти роботу важко. Те ж саме і в юриспруденції - працедавці обмежують претендентів віковими рамками (приблизно 25 - 45 років). Не зовсім зрозуміло, чому. Адже в цій сфері враховується досвід, який з роками у практикуючого правознавця стає все більше. Хоча, робота юриста складна, напружена, вимагає активності не лише розумовою, але і фізичною, - наприклад, метушня по судах віднімає багато сил.

Інші ж вимоги класичні - досвід і знання залежно від посади, предпочетние що володіє іноземними мовами, комп'ютерна письменність, і навіть уміння користуватися системами ЛІГА :ЗАКОН. Зрідка працедавець хоче бачити у потенційного співробітника диплом певного внз - наприклад, університету им.Т.Шевченко, академії им.Я.Мудрого, причому денної форми навчання. Враховуючи рівень підготовки студентів в усіх внз нашої країни, про адекватність таких вимог говорити складно. Все-таки, юрист пізнається в процесі практики, і професіоналом може бути навіть людина без юробразования.

У міжнародних юридичних фірмах рівень оплати співробітників істотно вищий, як і вимоги до них.

Від юристів вимагають бути універсальними фахівцями - розбиратися у більшості галузей права, уміти складати договори, процесуальні документи, спілкуватися з держорганами, судами. При цьому графік роботи часто ненормований, а зарплати - невисокі. У міжнародних юридичних фірмах рівень оплати співробітників істотно вищий, як і вимоги до них.

Окрім пошуку "універсальних юрисконсультів", попадаються і вакансії конкретно спеціалізованих юристів. Так, найбільш бажані для працедавців фахівці в сферах інтелектуальної власності, податків (такого юриста шукає навіть компанія з "великої четвірки"), судово-претензійної роботи, господарського права.

Географія вакансій широка. Звичайно ж, найбільше пропозицій про роботу у великих містах - в Києві і великих регіональних центрах - Донецьку, Одесі, Харкові, Сімферополі і ін.

Оригінальні пропозиції

Юристам, які хочуть застосовувати свої знання витонченіше і з фантазією, можна підшукати досить цікаві вакансії.

Наприклад, штатний експерт-криміналіст телевізійного проекту "Битва екстрасенсів" - звичайно ж, з досвідом роботи "в органах" і наявністю зв'язків. Ще і по телевізору покажуть.

Дівчатам-юристам модельної зовнішності пропонується посада менеджера-юрисконсульта модельного бізнесу. З вимог, окрім володіння англійським, проживання в столиці і ін., навіщось необхідно мати ще і красивий почерк.

Повний юридичний супровід медичної діяльності клініки нетрадиційної медицини - ще одно нестандартна пропозиція, хоча і дуже сумнівна. Крім того, вже довгий час в Інтернеті пропагується юридична фінансова піраміда - мережева структура по поширенню карток адвокатських послуг.

Для юриста, якого шукає само Міністерство юстиції, потрібно, зокрема, "уміння аналізувати законопроекти і нормативні акти Кабінету Міністрів України в різних сферах".

Не дивлячись на те, що юристи всіляко відхрещуються від можливостей прямої реклами, ми відшукали цікаву вакансію - в деяку юркомпанию потрібно менеджера по продажах юридичних послуг. Також попадаються оголошення про пошук партнерів для створення юридичної компанії.

Природний відбір

Останні роки ринок праці юристів стабілізувався і особливих змін на нім не помітно. Пропозиція традиційно перевищує попит, і це продовжує впливати на міграцію фахівців, поки вони не доростають до вищих посад.

Тобто, основна маса вакансій концентрується саме на нижньому рівні посад юрфірм і юрдепартаментов, де відбувається справжня боротьба за виживання і природний відбір фахівців, більше адаптованих до юридичного середовища.


Бачення ситуації "зсередини" прокоментувала для ЮРЛИГИ Євгенія Александрова, PR- менеджер рекрутинговой компанії Acumen International:

"Незалежно від ситуації на ринку праці з фахівцями інших професій, юристи були і залишаються затребуваними працедавцями. Щорічно юридичні фірми набирають співробітників на початкові позиції: помічник юриста, асистент групи юристів певної практики, стажист. Найталановитіших і здатних навчають і намагаються утримати у фірмі - як показує практика, юристи менш схильні до частої зміни місця роботи. Середній період роботи юриста на одному місці - 5-6 років, і якщо такий фахівець захотів змінити роботу, то він сміливо може розраховувати на декілька непоганих пропозицій. Хоча переманювати юристів стало набагато важче, вони "обкопалися і відстрілюються".

Навіть на початкові вакансії більше затребувані юристи з досвідом.

Крім того, на ті ж початкові вакансії стали набирати менше вчорашніх студентів, зараз більше затребувані люди з хоч якимсь досвідом, будь то стажування або досвід роботи в юрфірмі подрібніші.

Відмічу, що в січні-лютому поточного року традиційно у багатьох юрфірмах пройшла атестація, що стало причиною багатьох скорочень і звільнень. Тому зараз кількість вільних місць для юристів збільшилася".


Юлія Шешуряк,
журналіст сайту ЮРЛИГА

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
тата
17.24, 25 січня 2013
Отличная статья. Низкая зарплата даже для юристов со стажем (1200-2000 грн.), высокие требования к должности (наличие опыта во всех отраслях права даже для 23-х летних),рабочий день без нормы, ограничения по возрасту,наличие собственного авто, знание английского языка, приятная внешность - все это условия за гранью выживаемости.
Ivvvan
11.21, 23 жовтня 2012
У 2005 році, навчаючись на стаціонарі, я паралельно 10 місяців працював (у другій половині дня) у маленькій юрфірмі за зарплату 100$. Отримавши досвід, влаштувався на роботу в банк, зарплата була вже 200 $. В банку я працював теж майже рік. Маючи досвід 1,5 роки та закінчивши університет, я став головним юристом на підприємстві, у мене було вже двоє підлеглих, зарплата - 750$. Ну і т.д.
Моїм принципом було те, що нічого легко не дістається і всі, хто гарно працює потім гарно отримує.
пару слов о студентах со стороны работодателя
08.10, 30 серпня 2012
1. Уровень студентов. Он практически нулевой. Речь даже не об уровне юридических знаний, а об элементарном умении связно выражаться письменно и устно, о владении родной речью. Требование реального fluent Еnglish отсекает 75% соискателе
2. Амбиции студентов. Они безмерны. Нужно кому-то ксерить документы, сканировать материалы и т.п. "Но не мне - я же умница". Скучно. Делается все "на отвяжись". "Я хочу выступать в суде".

Вот потому и берут с опытом работы - понюхал пороху, ожидания реалистичнее.
Людмила
16.08, 29 серпня 2012
"Пошук роботи для молодого юриста не є проблемою. От тільки більшість випускників юрфаків мають великі амбіції. Без проблем можна знайти роботу помічника юриста із зарплатою 100-150$. Більшість з цього починає і ще ніхто від цього не вмирав :)"

З\п в 100 долларов не хватит даже на проезд и питание на работе. А еще нужно одеваться и отдыхать (не только дома, хотя и за домашний отдых нужно платить - электроэнергия, интернет и т.д.)
Просто
18.51, 23 серпня 2012
потом уже профессиональный конфликт с очень важной дамой в маленьком городе. и карьере конец.Все барышню внимательно слушали и на работу не брали.
далее "Вы в детородном возрасте - не берем!Вы не замужем - завтра выйдете - не берем!У вас ребенок- это больничные!" В итоге докатилась до собственной практике. После ее более - менее успешного начала - много предложений - но клиентов не бросают один на один с проблемами.
Главное реклама и рекомендации.А потом все будет работать на вас.
Просто
18.47, 23 серпня 2012
С 1999 года было все: почти офис - менеджер всего лишь за то, что можешь присутствовать при консультировании или составлении документов без намека в течении полугода на зарплату.И на общественных началах. И неоднократные "конкурсы" в госорганах и в частных "лавочках". И лишь через 3 года первая запись в трудовой на заочке.Потом еще. Рекомендации. И "милое" увольнение для барышни - дочки прокурора.
Не нойте. Учитесь. Читайте теорию. Листайте практику. 12 лет назад кодексы были дефицитом.
пррррр
07.22, 21 серпня 2012
Да, карьера женщины сложна: не замужем - не возьмем: скоро выйдешь замуж, замужем без детей - не возьмем: скоро родишь; замужем с детьми - не возьмем: дети болеют, будешь отсутствовать; а тут и 35 - не возьмем: старая... Дорогие работодатели - это нарушение конституционных прав человека и Конвенции.
cветлана
13.27, 16 серпня 2012
полезная статья
ЮРР2
11.41, 10 серпня 2012
Deam_tes: "наличие личного автомобиля",
а как пишет
Асоциатор: на з.п. в 1100-1300 грн. и категория автомобиля становится понятна -
автомобиль типа "драндулет", которому лет двадцать.
Любой, если новый автомобиль предполагает з.п. не ниже примерно 6 тыс. грн. на руки (для покупки того же Ланос или ВАЗ в кредит на 5 лет), а если посмотреть по вакансиям, даже в Донецке, для людей со стажем по объявлению с "улицы" не так просто устроится на подобную з.п., не говоря уже о менее крупных городах.
deam_tes
12.31, 9 серпня 2012
Жаль, что не рассказали о том, что женщин менее охотно принимают на работу. Так же часто можно встретить требование: наличие личного автомобиля.
Вася
09.03, 7 серпня 2012
Проблема молодых специалистов-юристов в том, что после ВУЗа в головах этих "специалистов" пусто! Никто не хочет изучать теорию (понятия, категории и т.п.), думая, что они обучатся на практике. А практика без теории, как известно, слепа. Кроме того, без хорошей теории, в юриспруденции, даже годы работы не принесут понимания многих важных вопросов. Навыки разрешения типичной ситуации будут обретены, а осознания сути правовых явлений и возможность, на этой основе, решения нестандартных задач - нет.
Асоциатор
14.25, 6 серпня 2012
Я 02.08.12 | 10:35
размер з\п в студию!

Помощник юриста - 1100 -1300 грн.
Natalish
07.33, 3 серпня 2012
Интересно было почитать статью. Согласна со многими комментаторами. Юристы вообще народ амбициозный и работать за незначительную по нынешним временам З/П при этом быть специалистом во всех отраслях права не каждому под силу.
А что говорить про юристов (со стажем работы)после декрета, а то и двух и без "нужных" связей?
Я
07.35, 2 серпня 2012
размер з\п в студию!
Сергей Винница
07.37, 30 липня 2012
Начинайте с маленького . не теряйте время на поиск большой З/П сразу после вуза. поработаете 2-4- года потом уже можете искать з\п в 500-700у.е.
Romario
12.23, 25 липня 2012
Пошук роботи для молодого юриста не є проблемою. От тільки більшість випускників юрфаків мають великі амбіції. Без проблем можна знайти роботу помічника юриста із зарплатою 100-150$. Більшість з цього починає і ще ніхто від цього не вмирав :)
To darinka
12.19, 25 липня 2012
А ви хочете великої зарплати відразу після закінчення ВУЗу? Без досвіду роботи? Для цього вам потрібно або закінчити Гарвард, або мати впливових батьків які "по дзвінку" влаштовують вас на "достойну" роботу.
Людмила
19.12, 20 липня 2012
Хороший юрист должен (и может!) быть 100% спецом в 1-2-х отрослях права! (ведь, например, от гинеколога не требуют быть стоматологом, хирургом и дерматологом). Когда работодатель хочет юриста с практическими знаниями гражданского, уголовного, налового, финансового, трудового, земельного права, опыт представительства в судах и еще пару тройку требований - это категорически неправильно
Ira
10.13, 19 липня 2012
"...профессионалом может быть даже человек без юробразования""".... хм, не спорю, но посде скольких лет работы он станет профи? а хорошее образование это все-таки база с которой можно стартовать. И естественно все познается в практике, может поэтому компании и ищут себе специалистов с дипломами определенных вузов, это уже проверено самыми компаниями.
Maikl
12.29, 17 липня 2012
Першу роботу за фахом отримав на другому курсі університету. Так і почав пізвати професію на практиці та теоритично проходячи її в університеті. Ніколи не шкодував про такий вибір. Реалії нашого сьогодення - теж не прості, але світла голова завжди цінується - комусь то працювати треба ;)
Око
10.13, 16 липня 2012
полностью согласна, молодому юристу крайне сложно найти первую работу без знакомств. не мало важно попасть как-говориться "в струю". И как юрист уже с "выбитым" опытом работы вполне понимаю почему - никто просто не хочет быть учителем при большой загрузке работы. Ведь написать иск - это десятки редакций и доработок, на это нужно время и терпение!!!
Тарас
23.19, 10 травня 2012
"Выпускник Гарварда не ищет работу, он её сам СОЗДАЁТ". Замечательно, а главное - очень метко подмечено!

Дело в том, что коль уж мы коснулись проблемы молодых юристов и их трудоустройства, то давайте немного поразмышляем и заглянем в глубокую суть юридической профессии. Нужно самим себя создавать, ребята. Кто мешает в совершенстве овладеть, скажем, компьютерной грамотностью и использовать всемирную Сеть на всю катушку, лихо о себе заявить в мировой паутине? Стать адвокатом? Работаем над собой.
Анна
07.54, 9 квітня 2012
После университета искала работу пол года, никто не хотел брать выпускника, дескать нет знакомств и опыта. Была готова работать, хоть уборщицей, т.к. нечего было есть. Один человек, по-моему, 43 моё собеседование, узнав, что я юрист с красным дипломом, пришла устраиваться у него уборщицей, чуть в обморок не упал, поверив в меня предложил мне работу юристом. В компании было три волны сокращений и ни одна меня не коснулась, оказалось во мне компания очень нуждалсь. Реалии, господа, ужасные реалии
Трапен
12.49, 8 квітня 2012
Цікаво... скрізь треба юристи зі стажем роботи, а де взяти той стаж молодому юристу який тільки но закінчив юрфак та бажає працювати:?
darinka
11.52, 5 квітня 2012
Чесно кажучи, мене як молодого спеціаліста з освітою ця стаття засмутила. Роботодавці користуються ситуацією в країні і купують молодих спеціалістів мяко кажучи за копійки, пропонуючи їм в великих містах по 2000-2500грн заробітної плати, а працівники, що поступають на державну службу взагалі мають 1000-1500грн.І в результаті, мало хто може на цю пропозицію пристати, адже така оплата праці потребує неаби яку підтримку з сторони.
Далида
11.21, 3 квітня 2012
Вот это статья! Так познавательно!
ivan-smolny
23.09, 1 квітня 2012
Выпускник Гарварда не ищет работу, он ее создает.
Означенное - смысловой перевод одного из Гарвардских постулатов. Эрго.
Юлия Шешуряк
13.47, 26 березня 2012
Advokat-CZ, анализировать зарплаты, указанные в вакансиях - гиблое дело))) ведь Вы же понимаете разницу между белой и черной зарплатами, и т.д. Написать там можно что угодно.

К тому же, практика отбора в более-менее крупные юрфирмы имеет сою специфику, о которой и рассказала Евгения, специалист с опытом работы и в юрфирмах, и в рекрутинге, она очень хорошо осведомлена в ситуации.

Предлагаем Вам написать нам статью - неповерхностную, на любую тему, подходящую под нашу ред.политику.
Advokat-CZ
13.13, 26 березня 2012
Смысл приведенного примера в том, что зачем автору было так витиевато описывать проблему и советоваться у непростого такого вот спеца – с кадровым потенциалом. А еще и все им вышеизложенное приводить на сайте, и нам предлагать для прочтения, если практика отбора такая несуразная. Хотел выразиться при этом – к сожалению. Но скажу иначе, безобразное состояние в кадровом обеспечении юр. компаний – есть адекватное отражение деградации всего юридич. сообщества в стране. Вот теперь к месту будет, к с
Advokat-CZ
13.13, 26 березня 2012
Посему, подспудно, конечно, подразумевается, что знать бы надо претенденту и процессуальные кодексы – хоз-й, гражданский, уголовный. Немало для начала, вообще то!
Взамен тоже некая сумма приведена. Не поверите! 400 грв. Четыреста гривен???
Advokat-CZ
13.12, 26 березня 2012
Посмотрел статью. Поверхностно чуток отражена заданная тема, правильней сказать – общо. Но, может быть, автор так задумывал отразить обобщенные тенденции на сей счет. Я же поступил проще. Поиском в Яндексе – «Украина ищу юриста», получил ссылки. И увидел нечто др. Как то, например, в Днепропетровск требуется помощник адвоката и требуется от него немало и сразу же: уголовное, гражданское, хозяйственное административное законодательство. И еще. Ему будет предоставлена возможность быть в судах.
На цю ж тему