Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Заборонені витрати

17.00, 31 січня 2011
13098
1

Характеристика чотирьох основних обмежень по формуванню валових витрат, передбачених Податковим кодексом

Податковий кодекс України (далі - НКУ) встановив ряд нових обмежень по формуванню валових витрат, які застосовуватимуться з 1 квітня 2011 року. Ці обмеження нібито спрямовані на запобігання використанню схем по ухиленню від оподаткування. Можливо, нововведення і припинять якісь схеми. В той же час, на тлі боротьби з схемами ускладниться діяльність тисяч легітимних підприємств.

Адаптація до нових правил може бути досить трудомістким процесом. Для мінімізації ризиків і втрат рекомендується завчасно підготуватися до перетвореньдля чого необхідно виявити і оцінити негативні наслідки і риски для наступного вироблення заходів, що коригують. Ця стаття може бути корисною для усвідомлення проблемякі виникнуть у зв'язку із застосуванням обмежувальних норм.

Володимир Диденко, партнер податкової практики Magisters

Обмеження 1. Витрати на покупки у фізичних осіб-підприємців, які є платниками єдиного податку (стаття 139.1.12 НКУ)

Характеристика обмеження:

- Обмеження прив'язане до податкового статусу постачальника.

- Платником єдиного податку може бути як юридична особа так і фізичне особа-підприємець (ФОП).

- Заборона на включення у валові витрати торкається виключно покупок товарів і послуг у ФОП, які обрали статус платника єдиного податку відповідно до Указом Президента від 3 липня 1998 року № 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку і звітності суб'єктів малого підприємництва". Статус ФОП як платника єдиного податку на 2011 рік підтверджується Свідоцтвом про оплату єдиного податку, яке видається на певний термін податковим органом по місцю реєстрації ФОП.

- Обмеження не поширюється на витрати по купівлі товарів і послуг у юрособ-платників єдиного податку і ФОП-платників податку на прибутки фізичних осіб на загальних підставах.

Виключення:

Обмеження не застосовується відносно витрат на купівлю послуг у ФОП-платників єдиного податку, які здійснюють діяльність у сфері інформатизації.

Проблемні питання:

Для багатьох компаній купівля товарів і послуг у ФОП-платників єдиного податку, може стати економічно невигідною. Відповідно, необхідно своєчасно прийняти рішення або про заміну постачальника або погоджувати з постачальником зміну його статусу.

Заміна постачальників супроводжуватиметься припиненням поточних господарських договорів з ФОП. Важливо провести припинення договору з дотриманням вимоги законодавства і умов договору, щоб не допустити виникнення спірних ситуацій з постачальниками.

Для компаній, що купують послуги ФОП, які здійснюють діяльність у сфері інформатизації, основною проблемою в частині формування валових витрат буде встановити які послуги відносяться до сфери інформатизації (цей термін не визначений для цілей оподаткування).

Відповідно до доручення Президента ведеться робота по перегляду правил спрощеної системи оподаткування для малого підприємництва. Можливі подальші зміни, залежно від пропозицій по зміні законодавства напрацьованих робочою групою.

Обмеження 2. Витрати на покупки у нерезидентів послуг з консалтингу, маркетингу і реклами (стаття 139.1.13 НКУ)

Характеристика обмеження:

- Обмеження застосовується відносно типу послуг (консалтинг, маркетинг і реклама) і статусу постачальника (нерезидент).

- Термін "консалтинг" не визначений законодавством. Закон "Про рекламу" може бути джерелом для поняття терміну "реклама". Термін "маркетинг" визначений статтею 14.1.108 НКУ.

- При купівлі цих послуг у нерезидента, дозволяється включати у валові витрати суму до 4% від доходу покупця послуг від реалізації товарів і послуг (без урахування ПДВ і акцизу) за попередній рік.

- Повна заборона на вирахування витрат встановлена для покупок вказаних послуг у нерезидентів, які мають "офшорний" статус (див. статтю 161.3 НКУ).

Виключення:

Обмеження не поширюється на покупки у нерезидента, який здійснює діяльність в Україні через постійне представництво і підлягає оподаткуванню відповідно до правил НКУ.

Проблемні питання:

НКУ і інше законодавство не дають визначення терміну "консалтинг". Відповідно, компанії, які в ході своєї діяльності використовують послуги зарубіжних консультантів (постачальників послуг), можуть зіткнутися з невизначеністю - чи потрапляє конкретна послуга під поняття консалтингу або ні.

Обмеження на вирахування консалтингових послуг буде серйозною перешкодою для ведення бізнесу в Україні міжнародних компаній. Типова бізнес модель міжнародної компанії припускає централізацію надання різноманітних послуг компаніям групи через спеціалізовані організаціїщо входять до групи. Багато послуг у рамках такої структури можуть розглядатися як "консалтинг". Обмеження торкається купівлі послуг у нерезидентів, що свідчить про дискримінаційний характер обмеження.

Знову створені компанії і інші компанії без продажів в минулих податкових періодах (наприклад, компанії, що здійснюють довгострокові інвестиційні проекти)нестимуть податкові втрати унаслідок неможливості формування валових витрат для використання в майбутніх податкових періодах.

Обмеження 3. Витрати на купівлю у нерезидентів послуг з інжинірингу (стаття 139.1.14 НКУ)

Характеристика обмеження :

- Обмеження застосовується відносно типу послуг (інжиніринг, термін визначений статтею 14.1.85 НКУ) і статусу постачальника (нерезидент).

- При купівлі цих послуг у нерезидента дозволена сума для включення у валові витрати складає величину рівну 5% від митної вартості устаткування, імпортованого відповідно до відповідного контракту.

- Встановлена повна заборона для вирахування витрат на купівлю послуг інжинірингу у нерезидента, який : а) має "офшорний" статус; б) не є одержувачем бенефіціара плати за послуги.

Виключення:

Обмеження не поширюється на покупки послуг у нерезидента, який здійснює діяльність в Україні через постійне представництво і підлягає оподаткуванню відповідно до правил НКУ.

Проблемні питання:

Це обмеження може бути украй обтяжливим залежно від характеру проекту, здійснюваного із залученням іноземних консультантів і інженерів.

Особливо треба відмітити вимогу про статус "одержувача (визначення одержувача бенефіціара прибутків міститься в статті 103.3 НКУ) бенефіціара". Постачальники устаткування при підписанні із замовником договори "під ключ" нерідко притягають сторонні організації для виконання окремих праць субпідрядниками. З урахуванням обмеження, вітчизняний покупець послуг може мати проблему з вирахуванням витрат по інжинірингових послугах, які нерезидент-постачальник передаватиме на виконання третім особам.

Обмеження 4. Витрати на виплату нерезидентам роялті (стаття 140.1.2 НКУ)

Характеристика обмеження :

- Обмеження застосовується відносно типу витрат/платежу (роялті, термін визначений статтею 14.1.225 НКУ) і статусу одержувача доходу (нерезидент).

- Встановлена повна заборона для вирахування витрат відносно виплат роялті в користь:

а) нерезидента, який має "офшорний" статус;

б) нерезидента, якщо об'єкт інтелектуальної власності уперше був зареєстрований в Україні;

в) особи, яка не є одержувачем бенефіціара плати за послуги, за винятком ситуації, коли власник бенефіціара надав іншим особам право на отримання такого доходу;

г) нерезидента, який не підлягає оподаткуванню в частині роялті в державі своєї резиденції;

д) юридичної особи, яка звільнена від оподаткування на основі статті 154 НКУ або платить податок по ставці нижче за стандартну (стаття 151.1 НКУ);

е) особи, яка є платником єдиного податку.

- При виплаті роялті на користь нерезидента у випадках, не вказаних вище, встановлена умовна заборона на вирахування. Не дозволяються до вирахування витрати в сумі понад 4% від доходу платника роялті від реалізації товарів і послуг (без урахування ПДВ і акцизу) за попередній рік.

Виключення:

Обмеження не поширюється на виплати роялті на користь нерезидента, в декількох випадках.

По-перше, у разі, якщо одержувачем є нерезидент, який здійснює діяльність в Україні через постійне представництво і підлягає оподаткуванню відповідно до правил НКУ;

По-друге, у разі, якщо платіж здійснюється суб'єктом господарювання, діючим відповідно до Законом України "Про телебачення і радіомовлення";

У третіх, у разі, якщо платіж здійснюється за право користування авторським і суміжним правом на кінематографічний фільм іноземного виробництва, музичні і літературні твори.

Крім того, дозволяються до вирахування витрати на виплати роялті в межах суми до 4% від доходу платника роялті від реалізації товарів і послуг (без урахування ПДВ і акцизу) за попередній рік.

Проблемні питання:

Застосування вказаних норм, як в частині обмеження, так і в частині виключення з обмежуючих правил, буде обтяжливим. Окрім розрахунку суми витрат, дозволеної для вирахування, необхідно перевірити виконання інших умов для включення роялті у валові витрати. Наприклад, яким чином треба підтвердити дотримання умови, що одержувач роялті-нерезидент підлягає оподаткуванню у своїй рідній державі? Знадобиться довідка від одержувача прибутків або податкова служба безпосередньо направлятиме запити податковим органам Швейцарії і Кіпру. Відповіді не це питання немає і, ймовірно, не буде, поки не будуть внесені зміни в НКУ.

Висновок

Обмеження 2-4 є дискримінаційними по суті відносно іноземних інвесторів/компаній. Дочірні підприємства міжнародних бізнес-груп зможуть оцінити масштаб негативних наслідків у вигляді адміністративного навантаження і податкових ризиків/втрат до кінця 2011 року.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему