У сучасному світі цифровізація проникає в усі сфери життя, зокрема й у судову систему. В Україні важливим етапом на цьому шляху стало запровадження обов'язкової реєстрації електронних кабінетів у Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС). З 18 жовтня 2023 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (ЄСІТС)» (далі - Закон) низка учасників судового процесу повинні зареєструватися в ЄСІТС, інакше вони ризикують зіткнутися із серйозними правовими наслідками.
Незважаючи на те, що таке положення законодавства вже не нове, на практиці спостерігаємо, що багато компаній не знають або ж ігнорують обов'язковість реєстрації електронного кабінету. Саме тому нижче ми розглянемо й нагадаємо, кого саме стосується цей обов'язок, які ризики несе його недотримання, а також яку позицію займає судова практика щодо реєстрації в ЄСІТС.
1. Основні зміни
Зміни, передбачені цим Законом, були внесені до Цивільного процесуального кодексу України (ЦПК України), Господарського процесуального кодексу України (ГПК України), Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) та пізніше до Кримінального процесуального кодексу України (КПК України).
Основною метою цих змін є забезпечення швидшого доступу до правосуддя й полегшення обміну документами, що, своєю чергою, дасть змогу пришвидшити розгляд справ у судах.
Закон передбачає обов'язкову реєстрацію в ЄСІТС для такого кола осіб:
адвокати;
нотаріуси;
державні та приватні виконавці;
арбітражні керуючі;
судові експерти;
органи державної влади та місцевого самоврядування;
інші юридичні особи, зареєстровані відповідно до законодавства України.
Водночас фізичні особи та фізичні особи - підприємці можуть реєструвати свої електронні кабінети добровільно.
2. Наслідки порушення вимог Закону
На перший погляд може здаватися, що вимога Закону про створення електронного кабінету є несуттєвою, а її порушення ні на що не вплине, однак невиконання такої вимоги може призвести до таких наслідків:
відсутність електронного кабінету при поданні позову або апеляційної чи касаційної скарги: суд залишить документ без руху та надасть строк для виправлення недоліків. Якщо ж у визначений судом строк особа не зареєструє кабінет в ЄСІТС і не надасть відповідні докази суду, останній поверне процесуальний документ заявнику, утримавшись від розгляду справи;
відсутність кабінету при поданні письмової заяви або клопотання: суд залишить заяву без розгляду, але це не позбавляє права повторно подати такий документ до суду;
відсутність кабінету при поданні відзиву: якщо відповідач не має зареєстрованого кабінету, суд може розглядати справу без врахування такого відзиву.
Важливо, що електронний кабінет необхідний навіть при поданні документів через адвоката. Тобто навіть якщо в сторони спору є адвокат, який займається поданням документів до суду, така особа все одно повинна бути зареєстрована в ЄСІТС.
Наприклад, у справі № 914/1258/22 Верховний Суд висловив позицію стосовно настання процесуальних наслідків, передбачених ГПК України в разі звернення до суду з документом адвоката, який представляє інтереси особи в справі, яка зобов'язана зареєструвати електронний кабінет відповідно до приписів ГПК, але не зареєструвала його на дату складання та підписання документа.
«Матеріалами справи встановлено, що представником відповідача-3 28.11.2023 подано відзив на касаційну скаргу. Відповідно до відповіді № 349633 від 14.12.2023 відповідач-3 11.12.2023 зареєстрував електронний кабінет в підсистемі Електронний суд ЄСІТС. Колегія суддів Касаційного господарського суду звернула увагу, що Верховний Суд не може прийняти до розгляду відзив на касаційну скаргу, поданий представником відповідача-3, оскільки на дату складання та підписання відзиву відпровідач-3 не виконав імперативно встановлений обов'язок для всіх юридичних осіб, які є учасниками судового процесу, зареєструвати у підсистемі «Електронний суд» ЄСІТС електронний кабінет згідно ч. 6 ст. 6 ГПК України».
Таким чином, якщо від імені юридичної особи, яка не має зареєстрованого кабінету, документи буде подавати адвокат, який має електронний кабінет в ЄСІТС, то суд вправі не прийняти до розгляду процесуальні документи сторони спору.
3. Висновки судів щодо електронного обміну документами
З моменту впровадження змін до законодавства щодо реєстрації в ЄСІТС суди вже сформували певну судову практику, на яку варто звернути увагу. Нижче наведено кілька цікавих висновків.
Можливість направлення процесуальних документів на офіційну електронну адресу суду
Велика Палата Верховного Суду в справі № 204/2321/22 встановила, що законодавець допускає подання фізичною особою процесуальних документів через офіційну електронну адресу суду за умови, що такі документи засвідчені кваліфікованим електронним підписом заявника.
Суди пояснюють, що таке звернення фізичної особи є належним і правомірним способом звернення до суду, що ототожнюється із безпосереднім зверненням до суду через канцелярію або традиційними засобами поштового зв'язку і має кваліфікуватися саме як безпосереднє звернення до суду.
Таким чином суди підтверджують, що реєстрація фізичних осіб в ЄСІТС не є обов'язковою і такі особи можуть використовувати й інші способи подання документів до суду, зокрема електронну пошту.
Викладені вище висновки не стосуються адвокатів, нотаріусів, приватних виконавців, судових експертів, державних органів та органів місцевого самоврядування, суб'єктів господарювання державного та комунального секторів економіки, які реєструють свої офіційні електронні адреси в ЄСІТС обов'язково.
Надсилання судових рішень на електронну пошту
Велика Палата Верховного Суду в справі № 454/1883/22 зазначила, що фізична особа при зверненні до суду має чітко розуміти, що особа, яка не має зареєстрованого електронного кабінету, отримає судове рішення рекомендованим листом з повідомленням про вручення, тому в такому випадку надіслання особі, яка не має офіційної електронної адреси та не зареєстрована в підсистемі «Електронний суд», рішення суду на електронну адресу, яку особа зазначила у позовній заяві (скарзі), не є належним врученням судового рішення.
Час подання документів через ЄСІТС
У справі № 227/477/21 Верховний Суд звернув увагу на те, що відправлення заявником документа та його отримання судом не обов'язково є одномоментною подією та може не збігатися у часі. Суд зазначив, що для правильного обрахування строку визначальним є саме момент відправлення відповідного документа заявником за допомогою електронних засобів.
Право суду направляти документи через ЄСІТС
Розглядаючи справу № 916/3572/21, Верховний Суд установив, що надсилання судом копії судового рішення стороні через електронний кабінет у системі ЄСІТС відповідає приписам законодавства, а судове рішення вважається врученим стороні. У постанові також зазначено, що у випадку, коли учасник справи зареєстрував кабінет, електронна форма вручення судових рішень такій особі є обов'язковою та пріоритетною щодо письмової форми вручення, яка, на відміну від електронної форми, може бути реалізована судом у зазначеному випадку лише на підставі окремої заяви учасника справи.
4. Висновок
Запровадження обов'язкової реєстрації в ЄСІТС є важливим кроком для цифровізації судового процесу в Україні. Водночас відсутність електронного кабінету може мати серйозні процесуальні наслідки для учасників судового процесу. З урахуванням сформованої судової практики, варто заздалегідь подбати про реєстрацію в системі, щоб уникнути непотрібних труднощів і затримок.
Анастасія Клян,
радниця судової практики GOLAW, адвокатка
Хочете збільшити шанси на успіх у суді? Спробуйте нову LIGA360! Пошук подібних рішень, АІ-прогнозування на основі позовних вимог, експертні роз'яснення та інші інноваційні можливості. Замовте презентацію прямо зараз.