Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Думка: "Пускання під ніж" ВСУ - як шлях до чергових судово-процесуальних складнощів

16.20, 24 березня 2010
1162
2

Як і слід було чекати, рішення Конституційного Суду України від 11 березня 2010 рокуяким визначена одноразова можливість касаційного перегляду судових рішень в адміністративних і господарських спорах, створило нове поле для дій народним депутатам України. Внесений А. Портновым і В. Пилипенко законопроект №6211 від 18 березня 2010 року передбачає приведення у відповідність з Конституцією України повноважень Верховного Суду України, а саме: пропонує відібрати у останнього можливість касаційного розгляду в адміністративних і господарських спорах з раніше існуючих причинзалишивши тільки виняткову обставину, якою вважається порушення Україною своїх міжнародних зобов'язань при вирішенні справ судами, якщо воно встановлене міжнародною установою, чия юрисдикція визнана Україною.

У випадку якщо законопроект буде ухвалений Верховною Радою України, це матиме цілий ряд наслідків.

1) По-перше, законопроектом визначена доля тих справ, які тільки "в дорозі" до розгляду у ВСУ. У разі, якщо провадження у справі останнім не збуджено, справа розглядатися вже не буде.

2) По-друге, будуть вагомі підстави для скорочення штату суддів ВСУ, про чию долю законопроект умовчує.

3) По-третє, роль ВХСУ і ВАСУ "додає в ціні", оскільки вказана виняткова обставина для перегляду ВСУ в їх категоріях справ стануться рідко.

4) По-четверте, з внесенням пропонованих змін теоретично ніщо не заважатиме ВХСУ і ВАСУ "правити бал" і приймати абсолютно різні рішення, використовуючи одні і ті ж матеріальні нормиоскільки у ВСУ вже не буде повноважень по відношенню до судових рішень, які виникали при неоднаковому застосуванні судами одного і того ж положення закону або іншого нормативно-правового акту в аналогічних справах, а таких повноважень по відповідному перегляду у ВХСУ і ВАСУ немає. В цьому випадку залишається лише сподіватися на те, що судді пам'ятатимуть усі свої рішення і не мінятимуть підхід до них.

5) По-п'яте, під питання ставляться раніше напрацьовані роз'яснення, рекомендації і інші чисельні документи ВСУоскільки до них навряд чи тепер строго прислухатимуться ВХСУ і ВАСУ.

6) По-шосте, законопроект не вносить зміни в норми, що стосуються перегляду в господарському процесі за нововыявленным обставинами. Таким чином, не вирішено питання у справах, які раніше розглядалися ВСУ і можуть бути знову переглянуті ним же, адже саме він розглядав раніше справу.

Цікавим питанням залишається: а чому ж не ліквідовувати ВАСУ і ВХСУ, залишивши відповідні повноваження тільки ВСУ? Адже "пускаючи під ніж" ВСУ, законопроект фактично пропонує повністю переформатувати судову систему і традицію, що раніше існувала правовоюале не аргументує свій вибір на користь ВАСУ і ВХСУ.

Хочеться вірити, що законопроект буде допрацьований для того, щоб не створювати хаосу в судовій системі України, яка і так переживає не самі кращі часи. В той же час зрозуміле те, що кожна істотна реформа потребує деталізованого обговорення і аналізу можливих наслідків, у тому числі і з боку соціуму. Така значна реформа, після її удосконалення, швидше за все передбачатиме адаптаційний період, оскільки слабо віриться, що судова система сьогодні готова до таких радикальних заходів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему