Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Воєнний стан: як вести бізнес - поради юриста

Ярослава Борка, юрист ЮК "ВОЛХВ", проаналізувала важливі нормативно-правові акти

Указом Президента України №341/2022 від 17.05.2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 22 травня 2022 року № 2263-IX, продовжено воєнний стан в Україні з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.

Нажаль, війна може продовжуватись ще деякий час та як українцям, так і українському бізнесу необхідно підготуватись до цього.

Для забезпечення подальшої діяльності державного та приватного сектору, за період воєнного стану парламент та уряд прийняли значну кількість нормативно-правових актів, які потребують дослідження та аналізу.

Зміни у податковому законодавстві під час війни

З дня запровадження воєнного стану Верховна Рада України активно вносить зміни до податкового законодавства.

Так, за час воєнного стану були прийняті Закони України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану" № 2118-ІХ від 03.03.2022, "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" № 2120-IX від 15.03.2022 року, "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період воєнного стану" № 2142-ІХ від 24.03.2022 року, "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків в період воєнного,надзвичайного стану" № 2173-IX від 01.04.2022 року.

Тож, розглянемо основні зміни, запропоновані законодавством.

Єдиний соціальний внесок

• З 1 березня 2022 року до припинення воєнного стану, а також протягом 12 місяців після припинення воєнного стану фізичні особи - підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а також члени фермерського господарства мають право не сплачувати ЄСВ за себе;

• розрахунок ЄСВ в складі податкової декларації не потрібно буде заповнювати за цей період;

• ФОП 2 та 3 групи та юридичні особи які перебувають на спрощеній системі зможуть не сплачувати ЄСВ за своїх мобілізованих працівників, цей обов'язок буде покладено на державу;

• штрафні санкції щодо ЄСВ не будуть застосовуватись, пеня не нараховуватиметься, перевірки щодо ЄСВ не проводитимуться (протягом періоду дії воєнного стану та протягом 3 місяців після його припинення).

Єдиний податок (з 01.04.2022 і до закінчення воєнного стану)

• ФОП та юридичні особи з оборотом до 10 млрд гривень можуть перейти на 3 групу спрощеної системи оподаткування та сплачувати єдиний податок у розмірі 2% від обороту (без сплати податку на прибуток та ПДВ);

• ФОП 1 та 2 груп сплачують єдиний податок на добровільних засадах, у випадку якщо за цей період податок не сплачується, то і декларацію не треба подавати;

• щодо платників єдиного податку 3 групи: переплати з податку на прибуток підприємства та авансові внески, які існують на момент переходу такого суб'єкта на сплату єдиного податку за ставкою 2 %, можуть бути зараховані у погашення майбутніх грошових зобов'язань після відновлення сплати податку на прибуток;

• платник, який протягом року перейшов на сплату єдиного податку за ставкою 2% та у цьому ж році відновлює сплату податку на прибуток, складає та подає податкову декларацію з податку на прибуток наростаючим підсумком з початку календарного року.

Податок на додану вартість

• звільнення імпорту від мита та ПДВ товарів, які ввозяться підприємствами, а також звільнення від митних платежів транспортних засобів, які ввозяться громадянами. Така пільга не поширюється на товари, які мають походження з держави - агресора;

• передбачено призупинення реєстрації платником ПДВ, для нових платників єдиного податку на час воєнного стану, замість анулювання;

• звільнення від ПДВ операції з ввезення товарів платників єдиного податку 1-3 груп;

• на період дії воєнного стану на імпорт та постачання бензинів моторних, важких дистилятів, скрапленого газу, нафти та сирих нафтопродуктів, одержаних з бітумінозних порід (мінералів), передбачено пільгову ставку з ПДВ у розмірі 7%.

РРО: санкції за порушення вимог закону про РРО не застосовуються, окрім операцій по продажу підакцизних товарів.

Акцизний податок

• Для бензинів, інших нафтопродуктів, важких дистилятів, скрапленого газу, пропану, ізобутану, встановлюється нульова ставка акцизного податку. Не вважається реалізацією і не тягне за собою виникнення податкового зобов'язання щодо підакцизного товару зокрема:

- примусова передача для потреб держави;

- передача для потреб забезпечення оборони держави, військовим та правоохоронних органам або медичним закладам, без попереднього або наступного відшкодування вартості товару;

- передача гуманітарної допомоги.

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо адміністрування окремих податків в період воєнного,надзвичайного стану" № 2173-IX передбачає введення на період воєнного, надзвичайного стану касового методу визначення виникнення податкових зобов'язань з акцизного податку на операції з реалізації електроенергії для виробників електроенергії.

Виконання договорів

Торгово-промислова палата України офіційно засвідчила факт настання форс-мажору. Так, листом Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 №2024/02.0-7.1 засвідчено форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили): військову агресію Російської Федерації проти України, що стало підставою введення воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Лист адресований всім, кого це стосується, тобто, фактично, кожен суб'єкт господарської діяльності або фізична особа, які мають ті чи інші зобов'язання за договором, можуть підтвердити неможливість його виконувати протягом дії воєнного стану.

Враховуючи це, ТПП України підтвердила, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об'єктивними обставинами для суб'єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов'язанням/обов'язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Для платників податків це означає звільнення від застосування штрафів та накладення фінансової відповідальності за порушення податкового законодавства.

Так, за наявності форс-мажорних обставин суб'єкт господарювання звільняється від господарсько-правової відповідальності (ч. 1 ст. 617 ЦК України, ч. 2 ст. 218, ч. 4 ст. 219 ГК України). Зокрема, кредитор не може вимагати від такого боржника сплати неустойки (п. 1.10 постанови пленуму ВГСУ від 17.12.2013 р. № 14).

Тобто за прострочення подання звітності, протермінування реєстрації податкових накладних чи несплату податків та зборів у визначені терміни - відповідальності не буде.

Проте, виконати зазначені обов'язки необхідно відразу після припинення дії непереборної сили.

Також під час воєнного стану передбачено звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання, однак за умови, що саме ці форс-мажорні обставини і стали причиною порушення.

Варто пам'ятати, що встановлення форс-мажору - це не амністія за будь-які порушення договорів чи законодавчих вимог, - у цьому випадку факт настання форс-мажору не звільняє від зобов'язань щодо виконання договору, а лише виключає відповідальність за несвоєчасне виконання договірних зобов'язань. Тим часом, сторони в договорі можуть вказати умову про те, що у разі настання форс-мажорних обставин допускається відмова від виконання договору за взаємною згодою сторін (ч. 1 ст. 604 ЦК України). Це зазвичай збігається із розірванням договору за згодою сторін (ч. 1 ст. 651 ЦК України).

У разі односторонньої відмови від договору в повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором чи законом, договір вважається відповідно розірваним чи зміненим (ч. 3 ст. 651 ЦК України).

У деяких випадках зобов'язання може бути припинено неможливістю його виконання у зв'язку з обставиною, за яку жодна із сторін не відповідає (ч. 1 ст. 607 ЦК України).

В науково-практичному коментарі до статті 607 ЦК України зазначено, що неможливість виконання зобов'язання може бути спричинена загибеллю майна, що є предметом зобов'язання, внаслідок дії непереборної сили (зокрема, загибеллю нерухомого майна, урожаю сільськогосподарських культур тощо), перешкодами для виконання зобов'язання, що виникли внаслідок дії непереборної сили та іншими обставинами, за яких при виявленні належної старанності боржник не в змозі виконати зобов'язання у зв'язку з дією непереборної сили.

Таким чином, неможливість виконання зобов'язань має бути реальною, тобто, якщо можливість все ж таки є, то виконуйте свої зобов'язання, - кожна сплата податків та розрахунок за договором підтримує економіку нашої держави.

Трудове законодавство на період воєнного стану

Українське трудове законодавство завжди стояло на захисті прав працівників, але в умовах воєнного стану права працівників можуть бути обмежені.

Так, було внесено зміни до трудового законодавства, які діють лише в період воєнного стану.

Заробітна плата

Роботодавець має вживати усіх можливих заходів для вчасної виплати зарплати. Якщо виплатити заробітну плату вчасно неможливо через бойові дії, -це не звільняє його від обов'язку по її виплаті після відновлення діяльності підприємства.

При цьому, заробітна плата може не виплачуватися, якщо дія трудового договору буде призупинена у зв'язку з військовою агресією та неможливістю виконання працівником роботи. В такому разі відшкодування зарплати і всіх компенсацій покладається на державу-агресора.

Переведення на іншу роботу

Для запобігання загрозі життю співробітників, які працюють на підприємствах, що перебувають у зоні бойових дій, інших складних обставин, є можливість переведення працівника на іншу роботу без його згоди, якщо така робота не протипоказана йому за станом здоров'я. Норма про повідомлення працівника за 2 місяці про таке переведення зараз не діє.

Звільнення за рішенням працівника

Якщо підприємство знаходиться в районі бойових дій, то працівнику можна звільнитися за власною ініціативою без попередження за 2 тижні. Це положення не діє щодо працівників, які залучені до суспільно-корисних робіт та робіт на об'єктах критичної інфраструктури.

Звільнення за рішенням роботодавця

Працівник може бути звільнений у зв'язку з ліквідацією підприємства, викликаною знищенням усіх виробничих, організаційних або технічних потужностей підприємства. Порядок звільнення передбачає попередження про звільнення за 10 днів з виплатою середньої місячної заробітної плати.

5 юридичних порад для бізнесу під час війни

Отже, проаналізувавши головні зміни у законодавстві, можна сформулювати нові аспекти ведення бізнесу. Ось деякі з них:

1. Читайте в договорі положення про форс-мажор

Війна - це не привід забути про взяті на себе зобов'язання. Перш ніж припинити виконання договору, перегляньте положення про форс-мажор в ньому. Там можуть бути умови про сповіщення сторони договору про настання таких обставин.

Також пам'ятайте, що форс-мажор не звільняє від обов'язку виконання договору, а лише від відповідальності за його порушення внаслідок таких обставин.

2. Реєструйте ФОП зараз

З точки зору оподаткування зараз, мабуть, найкращий час для легалізації свого бізнесу. Наразі реєстрація фізичної особи - підприємця або юридичної особи здійснюється за спрощеною процедурою.

На сьогоднішній день, ФОП може добровільно обирати, чи сплачувати ЄСВ, 1 та 2 група добровільно платять єдиний податок, 3 група може сплачувати 2% замість 5% єдиного податку. Тому якщо ви довго над цим думали, то зараз саме час спробувати, звісно врахувавши всі ризики.

Реєстрація ФОП дасть можливість отримувати легальний дохід з мінімальним оподаткуванням зараз та використовувати його у майбутньому без довгих пояснень та фінмоніторингу.

3. Не порушуйте трудові права працівників

Незаконні звільнення, примушування до відпусток за свій рахунок, безпідставна невиплата заробітної плати при звичайному робочому навантаженні - все це незаконні дії з боку роботодавця.

Такі порушення можуть обернутися судовими процесами, накладенням штрафів та відкриттям виконавчих проваджень. Для законного оформлення трудових відносин під час війни, слідкуйте за змінами у трудовому законодавстві, та, у випадку виникнення питань, консультуйтесь з фахівцями.

Окрім того, подбайте про ваших працівників,- використовуйте нові технології для віддаленої роботи та організації праці. Налаштуйте комунікацію всієї компанії в одному місці, щоб кожен міг звернутись до колег та керівництва за допомогою чи порадою.

4. Збирайте докази для захисту в суді

Якщо зараз ви не маєте можливості звернутися до суду для захисту своїх прав, - принаймні зафіксуйте їх порушення. В судових процесах докази відіграють ледь не найважливішу роль, тому зберігайте документи, фото, відео, контакти осіб, які можуть бути свідками. Все це в майбутньому дуже допоможе для встановлення фактів.

5. Продовжуйте працювати

Можливо порада неоригінальна, але продовження роботи бізнесу - єдина можливість підтримки економіки України у цей надскладний час. Окрім того, за можливості допомагайте нашій державі іншими способами,- сплачуйте податки, донатьте ЗСУ, допомагайте клієнтам.

Функціонування бізнесу дає можливість підтримувати співробітників компаній, Збройні Сили України та країну в цілому, наближаючи нашу перемогу, а також створює підґрунтя для подальшого якнайшвидшого відновлення економіки та розвитку України.

Ярослава Борка,

юрист ЮК "ВОЛХВ"

Сервіси для legal research, ризик-менеджменту, бізнес-розвідки та медіамоніторингу - в рішенні LIGA360. Тільки в серпні придбай за акційною ціною.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему