Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Особливості обрання запобіжних заходів у Вищому антикорупційному суді очима адвоката

Олександр Максименко, радник практики кримінального права та захисту бізнесу, адвокат, та Максим Птуха, помічник юриста практики кримінального права та захисту бізнесу Arzinger, висвітлили тему

Як відомо, метою створення Вищого антикорупційного суду (ВАКС) було задоволення суспільного запиту на «швидкий та ефективний» розгляд справ щодо так званих «топ-корупціонерів». Так, до створення ВАКС розгляд резонансних справ у звичайних судах супроводжувався постійним невдоволенням суспільства та міжнародних інституцій.

Тож у підсумку саме на ВАКС були покладені очікування швидких «посадок корупціонерів».

У той же час професійна спільнота від Вищого антикорупційного суду перш за все очікувала високих стандартів відправлення правосуддя, розуміючи важливість, складність та неоднозначність справ, що ним розглядаються.

Відтак, давайте поглянемо чим відрізняється розгляд справ у Вищому антикорупційному суді щодо так званих «топ-корупціонерів» від розгляду справ у звичайних судах на прикладі обрання запобіжного заходу підозрюваному.

По-перше, обрання запобіжного заходу «топ-корупціонерам» відбувається слідчими суддями ВАКС у кримінальних провадженнях, що ведуться Національним антикорупційним бюро України (НАБУ) як органом досудового розслідування за керівництва Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП).

По-друге, КПК України визначає перелік осіб, відносно яких НАБУ може відкрити кримінальне провадження за вчинення корупційного правопорушення - це народні депутати, міністри, керівники вищих органів державної влади (таких як, наприклад, Національний банк України, Антимонопольний комітет) судді, деяка категорія прокурорів тощо. Зазвичай саме до таких державних службовців і прикута пристальна увага засобів масової інформації, і ці справи завжди викликають широкий суспільний резонанс.

При цьому, розслідування цих справ може йти роками, і лише коли такому державному чиновнику офіційно здійснюють повідомлення про підозру і справа стає публічною, то це є тригером для відкриття таких фактів громадськості.

З чим доведеться зіштовхнутися адвокату в суді?

Після здійснення особі офіційного повідомлення про підозру, у сторони обвинувачення майже завжди вже є заздалегідь підготовлене клопотання до суду про обрання запобіжного заходу.

Стандартний обсяг таких клопотань - від двох до п'яти томів матеріалів кримінального провадження (іноді - навіть значно більше). При цьому, у разі затримання особи, вона протягом 60 годин повинна бути доставлена до суду для розгляду її справи.

Досить поширеною є ситуація, при якій в адвокатів для підготовки ґрунтовної правової позиції та відбиття аргументів сторони обвинувачення зазвичай є дуже короткий проміжок часу - від трьох годин до одного дня.

Звичайно, за цей час неможливо зібрати всі докази невинуватості особи або необґрунтованості підозри, які сторона захисту вважає за потрібне представити в суді - наприклад очевидно неможливо за ці дні провести економічну експертизу, допитати свідків, детально розробити стратегію захисту.

Тому, на цьому етапі ціль захисників інша - домогтися від суду обрання найменш обтяжливого запобіжного заходу, хоча ідеальною була б ситуація повної відмови у його застосуванні.

Як показує практика, зазвичай прокурори просять суд застосувати до клієнта тримання під вартою з альтернативною внесення величезної застави. Дуже рідко сторона обвинувачення просить застувати більш м'які запобіжні заходи, хоча КПК України передбачає їх цілий спектр: особисте зобов'язання, порука, цілодобовий або нічний домашній арешт чи встановлення застави без тримання під вартою.

В будь-якому разі при професійному підході завданнями захисників на даному етапі є:

- доведення перед судом непропорційності застосування до вашого клієнта тримання під вартою;

- суттєве зменшення судом розміру застави, порівняно із «бажанням» сторони обвинувачення;

- мінімальне обмеження свободи клієнта - незастосування електронного браслету, можливість вільного пересування по території країни або можливість виїзду за її межі.

Очевидним програшом сторони обвинувачення буде встановлення необґрунтованості підозри вашому клієнту, що фактично унеможливить його подальше кримінальне переслідування. Однак, зважаючи на вже усталений підхід Вищого антикорупційного суду, перемогою можна буде вважати вже саму відмову у триманні під вартою, або ж встановлення реалістичного розміру застави.

Досить часто, зважаючи на специфіку справ, які розглядаються у ВАКС, у неюридичному середовищі обрання запобіжного заходу топ-посадовцям сприймається вже як призначення особі певного роду попереднього покарання.

Тому, важливо роз'яснювати суспільству та ЗМІ, що обрання запобіжного заходу не є розглядом справи по суті і встановленням для особи розміру її покарання. Вина або невинуватість особи ще не доведена, існує лише твердження сторони обвинувачення про нібито вчинення нею злочину, і це твердження повинно бути безсумнівно доведено при подальшому розгляді справи по суті.

Єдина мета обрання запобіжного заходу - запобігти ризикам втечі особи, його впливу чи тиску на свідків, знищенню доказів у провадженні. Також ціллю обрання підозрюваному запобіжного заходу є забезпечення можливості в подальшому проводити досудове розслідування в звичайному режимі, із мінімальними обтяженнями для підозрюваного.

Олександр Максименко

Як побудувати захист клієнта?

У зв'язку з тим, що в таких економічних злочинах великий обсяг матеріалів кримінального провадження, одному захиснику буде важко надавати дійсно професійну правову допомогу.

Отже, необхідна робота команди адвокатів, кожен з яких буде спеціалізуватися на окремому аспекті захисту клієнта. До умовної dream team захисників повинні входити:

- адвокат, який орієнтується у фактичних матеріалах справи, має змогу зазначити на неточності чи розбіжності у матеріалах провадження (наприклад на різні суми неправомірної вигоди, неспівпадіння номерів купюр, які були предметом злочину тощо);

- адвокат-процесуаліст з відмінним знанням КПК України, який може вказати суду на процесуальні помилки сторони обвинувачення, суттєве недотримання норм КПК, яке може стосуватися порушення порядку повідомлення про підозру особі, її обґрунтованість і т.д.;

- адвокат що спеціалізується на практиці Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) в частині дотримання прав людини, зокрема права на свободу;

- адвокат, що буде займатися характеризуючими обставинами клієнта. Підготовка документів про майновий стан підозрюваного, пошук поручителів та роз'яснення їм суті справи, пошук свідків, формування характеристики з місця роботи, пошук нагород, відзнак, хоч і не дуже складним завданням, однак потребує значного часу та залучення окремої особи.

Звичайно ідеально, коли в одному адвокаті зможуть поєднатися всі необхідні якості, однак зазвичай обсяг роботи, яку необхідно виконати та дуже короткі строки потребують злагодженої роботи команди. В будь-якому разі наявність від двох-трьох до п'яти адвокатів в одного підозрюваного у Вищому антикорупційному суді є цілком нормальним явищем.

Дійсно, у резонансних корупційних справах під час судового засідання для ЗМІ картина виглядає наступним чином - навпроти прокурора з детективом сидить підозрюваний та ще до п'яти його захисників. Досить часто у стороннього спостерігача це може викликати певне упереджене ставлення до підозрюваного.

Однак, варто знати, що в таких справах особі неможливо обійтися без комплексної правової допомоги, оскільки прокурори та детективи НАБУ ведуть цю справу вже досить довго, знають детально кожен документ та набагато більше підготовлені ніж адвокати підозрюваного, які отримали матеріали кримінального провадження в кращому випадку вчора. Тому, тут один захисник об'єктивно не матиме змогу надати якісну правову допомогу.

На що звертають увагу судді ВАКС?

1. Наявність обґрунтованої підозри особі та реальних, а не потенційних ризиків, а саме: ризик переховуватися від правоохоронних органів або суду; знищувати чи ховати важливі речі або документи; незаконно впливати на фігурантів цього ж кримінального провадження; вчинити інше кримінальне правопорушення. При цьому, слідчі судді ВАКС дійсно оцінюють те, що обґрунтованість підозри та ризики повинні бути підтверджені фактичними матеріалами справи, а не просто «вигадані» стороною обвинувачення.

2. Не в останню чергу судді звертають увагу на особистість клієнта - ваш клієнт не повинен бути просто статистом у процесі, а навпаки - активно висловлювати свою позицію щодо правомірності власних дій. Звичайно, тягар доказування щодо наявності ризиків/інших моментів для застосування запобіжного заходу до вашого клієнта повністю покладний на сторону обвинувачення, водночас ні адвокатам, ні клієнту не потрібно обирати тактику пасивного відбиття доводів захисту. Навпаки - у суді клієнт повинен висловлювати власне бачення ситуації, яка стала приводом до кримінального переслідування.

3. Також звертають увагу на наявність поручителів у вашого клієнта, їх особистість та репутацію. Виходячи із практики, ВАКС, скоріш за все, не застосує взяття на поруки як запобіжний захід (тобто формально не задовольнить вимоги захисту), однак дана обставина скоріш за все буде врахована суддею як така, що діє на користь вашого клієнта.

4. Враховується майновий стан підозрюваного - рівень доходів, наявність рухомого та нерухомого майна. Підтвердження матеріального стану є необхідним для визначення розміру застави, у випадку її застосування. З однієї сторони, високий рівень доходів та велика кількість зареєстрованого майна вочевидь вплине на розмір застави в бік її збільшення, а з іншої - може зіграти на вашу корить і буде свідчити про стійкість зав'язків та недоцільність переховування за кордоном.

5. Поведінка клієнта до судового засідання про обрання йому запобіжного заходу. Через те, що повідомленню про підозру часто передує ряд слідчих дій по збиранню доказів у проваджені - наприклад проведення обшуку в офісі компанії, що належить клієнту, то останній розуміє, що вже є фігурантом кримінального провадження. Також стороною обвинувачення при розслідуванні тяжких корупційних злочинів можуть проводитися негласні слідчі розшукові дії (НСРД) відносно клієнта, зокрема прослуховування телефону, зовнішнє спостереження тощо. В подальшому ця інформація буде надана прокурором для обґрунтування своєї позиції. Відтак, суд буде звертати увагу на поведінку клієнта до обрання йому запобіжного заходу - чи здійснювався ним тиск на свідків чи інших фігурантів, чи не відмовлявся від отримання процесуальних документів, та чи не намагався клієнт знищити чи сховати докази чи втекти.

Максим Птуха

Як відбувається безпосереднє обрання запобіжного заходу у ВАКС?

Сам процес розгляду запобіжного заходу відрізняється від справи до справи, з урахуванням її складності і специфіки, однак завжди відштовхується від тексту підозри та наданих стороною обвинувачення матеріалів провадження.

Обрання запобіжного заходу починається з виступу прокурора, в якому він викладає суть підозри до особи, якими, наявність ризиків тощо. Надалі заслуховуються свідки та поручителі. Після цього відбувається найдовша стадія - дослідження письмових доказів. Як ми вже зазначали, обсяг клопотання про обрання запобіжного заходу - не менше декількох томів, при чому кожний документ повинен бути досліджений та оцінений слідчим суддею, тому дуже часто судовий розгляд таких клопотань про обрання запобіжного заходу може затягнутися від одного до трьох-чотирьох днів.

Специфікою Вищого антикорупційного суду є те, що слідчі судді при обранні запобіжного заходу надають стороні захисту широкі можливості для реалізації своїх прав, створюють передумови для змагальності процесу. Це накладає на захисників своєрідний обов'язок по використанню усіх наданих їм можливостей - визначенні списку свідків, поручителів, наданні власних документів і матеріалів, а не лише формальному «відпрацюванню» процесуальних порушень сторони обвинувачення.

Отже, якщо у сторони захисту немає власної альтернативної версії події, вона не займає активну позицію та йде лише шляхом відбиття аргументів та викриттям формальних недоліків сторони обвинувачення, то такий підхід навряд чи принесе вагомий результат у ВАКС. Тому адвокатам потрібно закцентувати увагу саме на фактичних обставинах кримінального провадження.

Які рекомендації можна дати потенційним підозрюваним у корупційних справах?

Як правило, навіть якщо особа та його адвокати знають, що вони є потенційними підозрюваними у кримінальному провадженні, все одно дата повідомлення про підозру та обрання запобіжного заходу є несподіванкою.

Тож, заздалегідь необхідно потурбуватися про таке:

1. Мати підписаний договір про надання правової допомоги із адвокатами.

2. Завчасно розподілити, які питання буде «відпрацьовувати» кожен із адвокатів, з метою уникнення виконання однієї і тієї ж роботи.

3. Зважати на дуже велику ймовірність призначення застави, при чому в розмірі від одного мільйона гривень і вище. Тому необхідно заздалегідь підготувати кошти для вашої застави або визначити одного чи декількох потенційних заставодавців, які матимуть змогу її внести.

4. Завчасно визначити коло своїх потенційних поручителів із несумнівною репутацією та коло свідків, які б могли надати суду позитивну характеристику щодо вас.

5. Не займати пасивну позицію, активно вибудовувати альтернативну версію події, яку інкримінують вам як злочин, вказувати на абсолютну правомірність ваших дій.

6. У жодному разі не вдаватися до дій, які в подальшому можуть бути використані стороною обвинувачення для обґрунтування своєї позиції чи стягнення суми внесеної застави. Зважати на те, що у практиці ВАКС були численні випадки, коли суд стягував заставу за те, що підозрюваний або обвинувачений пропускав судові засідання без поважних причин чи спілкувався зі свідками.

Олександр Максименко,
радник практики кримінального права та захисту бізнесу,
адвокат
Arzinger

Максим Птуха,
помічник юриста
практики кримінального права та захисту бізнесу
Arzinger

Адвокати НААУ вивчають судову практику з новим цифровим продуктом. LIGA360: Адвокат НААУ надає доступ до 90 млн судових рішень і прецедентів, правових позицій ВС, нових надходжень. А ще тут можна прогнозувати шанси на перемогу в суді на базі позовної заяви й стежити за розкладом засідань по Україні. Дізнайтеся про всі переваги продукту за посиланням.

Як просувати юридичний бізнес з нуля? Завдяки каталогу Liga:BOOK. Він створить аналог сайту-візитки, щоб вас легко знайшли клієнти. А ще не потрібно витрачати кошти на розкрутку персонального бренду - адже ви розміщуватимете новини на ЮРЛІЗІ. Зареєструйтеся у Liga:BOOK та зробіть крок до успіху свого бізнесу.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему