Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Антирейдерська комісія – ефективний орган контролю у сфері держреєстрації, який має чітко визначені лімітовані повноваження - заступниця Міністра юстиції Ольга Оніщук

З нагоди старту чергової реформи у сфері держреєстрації прав ЮРЛІГА поспілкувалась із заступницею Міністра з відповідних питань

Теми рейдерства, перереєстрації прав на нерухомість і бізнес останніми роками не зникають із новинних стрічок і телеекранів. Парламент приймає серії «антирейдерських» законів, правоохоронні органи повідомляють про викриття «чорних реєстраторів», а суди звітують про розглянуті спори щодо поновлення права власності на захоплену нерухомість чи бізнес. «Рейдерство» є умовним поняттям і означає різні злочини та дії, за які передбачено різну відповідальність.

Щоб розібратися, хто за що відповідає і куди слід звертатися за захистом і поновленням своїх майнових прав, ЮРЛІГА поспілкувалась із Ольгою Оніщук, заступницею Міністра юстиції з питань державної реєстрації. Пані Оніщук є членом Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації, яка в інформаційному полі охрещена «антирейдерською комісією». Чиновниця пояснила, чи дійсно комісія є антирейдерською та від яких саме рейдерів вона може захистити скаржників у межах законних повноважень.

Ольга Оніщук

- Пані Ольго, реформа у сфері державної реєстрації прав 2016 року проводилась під гаслом децентралізації  та доступності послуг задля просування України у рейтингу Doing Business. Вводились акредитовані суб'єкти, які мали право здійснювати реєстрацію прав, скасовувались спеціальні бланки тощо. Чому почали нову реформу, яка скасовує ці новації?

- Реформа мала добрі наміри, які частково справдились. Не можна сказати, що вона була повністю провалена, є її певні негативні наслідки, які нам зараз потрібно усувати. Передача повноважень у сфері державної реєстрації від БТІ нотаріусам та органам місцевого самоврядування зробила для людей цю послугу доступнішою та зручнішою. Варто зазначити, що реформою була повністю викорінена корупція у сфері держреєстрації. На той момент важко було передбачити, які саме негативні наслідки матиме надання повноважень у сфері державної реєстрації акредитованим суб‘єктам - комунальним підприємствам. На мою думку, основною причиною зловживань з боку таких суб‘єктів протягом 2016-2019 років стало в тому числі незастосування до них відповідних санкцій з боку контролюючого органу по відношенню до певної частини порушників. Я була вражена тим, скільки звернень від громадян і правоохоронних органів надійшло до Міністерства юстиції на дії одних і тих самих реєстраторів, які при цьому «успішно» пропрацювали до осені 2019 року без застосування до них кардинальних санкцій. Значить, це комусь було потрібно. Ми зараз підходимо до застосування санкцій до таких суб‘єктів дуже жорстко.

Державним реєстраторам, які сприяли незаконному заволодінню майном і бізнесом, анулюють доступ до держреєстрів довічно.

Розглядаючи скарги на дії державних реєстраторів, які призвели до незаконного заволодіння майном і бізнесом, комісія одразу застосовує найжорсткішу санкцію - анулювання доступу до держреєстрів довічно. Реєстратор, який без будь-яких належних документів, з порушенням територіальності свідомо здійснює захоплення власності, має раз і назавжди бути позбавлений доступу до реєстраційних дій.

Зміни у сфері державної реєстрації не скасовують новації, а лише корегують помилки, допущені в процесі реалізації попередньої реформи. І завданням змін є поєднання доступності реєстраційних послуг з повною захищеністю нерухомого майна та бізнесу від рейдерських схем. І хочу зазначити, що незважаючи на критику, наявна в нашій країні система реєстрації прав на нерухоме майно та бізнес є однією з найбільш прогресивних у світі. Навіть представники європейських країн позитивно дивуються тому факту, що в Україні можна за досить короткий період і укласти договір щодо нерухомого майна, і зареєструвати відповідне речове право, яке виникає з цього договору. Нотаріуси з 2013 року працюють за принципом єдиного циклу «нотаріальне посвідчення + реєстрація». І маємо надію, що такий самий цикл вдасться запровадити і у сфері реєстрації бізнесу.

- Які саме проблеми слід вирішити перш за все?

- Я прийшла до Міністерства юстиції з уже готовим екшн-планом, який передбачає як негайні кроки, так і зміни, які слід реалізувати до 2020 року та на кілька років вперед. Останнє стосується електронного нотаріату, взаємодії всіх державних реєстрів, наповнення цих реєстрів даними, ідентифікації особи тощо - те, чого не можна зробити за лічені місяці. Що ж до нагальних кроків, як показала практика, найбільше зловживань було з боку акредитованих суб'єктів. Нещодавно прийнятий Закон № 159-ІХ повністю позбавляє їх прав на здійснення реєстраційних дій. Проте на негайний результат не слід сподіватись, адже записи про державну реєстрацію прав, здійснені з грубим порушенням законодавства, залишились «жити» в державних реєстрах і скарги на такі дії продовжують надходити до комісії.

Статистика свідчить, що зі 100 % зловживань на нотаріусів і державних реєстраторів в органах місцевого самоврядування (окрім сільрад) припадає 2 і 5 %, решта  - це зловживання комунальних підприємств. Нотаріуси зловживають менше, адже дорожать своєю репутацією, від якої залежить їх успіх і довіра людей. Реєстратори ж були знеособлені, що давало можливість їм мігрувати між комунальними підприємствами, продовжуючи зловживання та не ризикуючи власним іменем.

Наше завдання - облікувати кожну особу, причетну до реєстраційних дій, перевірити її професійність і контролювати її діяльність.

Наше завдання - облікувати кожну особу, причетну до реєстраційних дій, перевірити її професійність і контролювати її діяльність. Слід працювати над вдосконаленням нормативно-правових актів, пам'ятаючи, що реєстраторів органів місцевого самоврядування просто наймають на роботу - вони не є особами, які здійснюють професійну діяльність.

Одним з реально ефективних кроків, направлених на очищення рядів реєстраторів, в Україні була нещодавно проведена верифікація. Для цього кожний реєстратор мав прийти до відповідного підрозділу ДП «НАІС» з паспортом та електронним ключем. Абсолютна більшість нотаріусів пройшли верифікацію. Щодо інших реєстраторів - то маю зазначити, що верифікація виявилася ефективним інструментов очищення їх лав. Маю надію, що вже цей практичний крок значно знизить рівень рейдерства в Україні.

- Які конкретно запобіжники рейдерству встановив Закон № 159-ІХ?

- По-перше, реєстратор зобов'язаний визначати обсяг цивільної дієздатності фізичних осіб і цивільної правоздатності та дієздатності юридичних осіб, а також перевіряти повноваження представника фізичної або юридичної особи щодо вчинення дій, направлених на набуття, зміну чи припинення речових прав, обтяжень у разі реєстрації прав не в результаті вчинення нотаріальної дії. Раніше реєстратори уникали відповідальності, оскільки за законом вони не мали перевіряти ці дані.

По-друге, акредитованих суб'єктів виключили із числа суб‘єктів державної реєстрації.

По-третє, встановлено додатковий захист нотаріально посвідчених документів, на підставі яких проводиться державна реєстрація, шляхом викладення їх на спеціальних бланках нотаріальних документів.

По-четверте, визначено, що доступ державного реєстратора до реєстрів здійснюється шляхом багатофакторної автентифікації (захист від несанкціонованих проникнень).

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/190349_vlasnikv-povdomlyat-pro-zazkhannya-na-kh-nerukhomst

Наголошую, що поліпшення ситуації ми не відчуємо відразу після набуття чинності Законом (Закон набуде чинності 2 листопада - ред.). Адже скарги на вже здійснені реєстрації продовжуватимуть надходити. І поки ми їх виявимо і повернемо людям майно шляхом скасування незаконного запису, мине час. Також наголошую, що це перший точковий законопроект, направлений на боротьбу з рейдерством, далі буде більше. Сфера реєстрації досить інертна - має пройти деякий розумний час, щоб ми могли оцінити результати.

- Але реєстратори не стали експертами, здатними відрізнити підробку тільки тому, що їх зобов'язав закон.

- Ви правильно зрозуміли хід моїх думок. Адже моє завдання - переконати законотворців та юристів створити ефективний механізм захисту документів, оскільки зараз немає іншої можливості захиститися від підробки, окрім як за допомогою нотаріального посвідчення. Ми плануємо зареєструвати законопроект, за яким юридична особа може обирати спосіб, форму своїх рішень у своєму статуті, наприклад, передбачити, що рішення про зміну учасників або керівника викладається виключно в електронній формі із застосуванням кваліфікованого електронного підпису. Це буде ефективним способом захисту від рейдерів до удосконалення технічного забезпечення реєстрів. Ми маємо визнати, що саме технічний прогрес має сприяти зменшенню рейдерства. Українські громадяни іноді скептично ставляться до електронного документообігу, адже сформовано стереотип, що документ має бути паперовим і, бажано, викладеним на спеціальному бланку.

Електронний документ є більш захищеним, ніж паперовий.

Проте саме електронний документ є більш захищеним, ніж паперовий. Крім того, електронний захист документів є більш ефективним і з економічної точки зору. Так що готуємся змінювати свій світогляд у бік діджиталізації. Раніше громадяни скептично ставилися до купівлі авіаквитків через мобільні додатки. Зараз звикли. Так само буде і зі сферою державної реєстрації.

- Разом з блокуванням доступу до реєстрів чи застосовується до порушників  кримінальна, адміністративна відповідальність?

- Міністерство юстиції не є органом, який може притягнути особу до кримінальної відповідальності. Законодавством встановлено різні види відповідальності за порушення у сфері державної реєстрації. Разом з тим  відсутність диференціації санкцій уможливила корупцію у сфері контролю, оскільки санкція у вигляді тимчасового блокування доступу до реєстрів визначалась без застосування певних критеріїв. Відповідальність має залежати від ступеня важкості порушення. Закон усуває цю проблему  - диференціацію санкцій встановить Кабмін за участю Міністерства юстиції. Це не є простим завданням, адже порушення реєстраційної процедури є суб'єктивним, тому під час перевірки реєстраційних дій непросто зрозуміти, чи порушення були умисними.

Антирейдерська комісія не має права оцінювати докази та перевіряти достовірність документів, які подаються для державної реєстрації.

Нагадаю, що антирейдерська комісія не має права оцінювати докази та перевіряти достовірність документів, які подаються для державної реєстрації. Проблема в тому, що держава не змогла забезпечити захист саме документа, на підставі якого виникають, змінюються чи припиняються права. Як я вже казала, ми маємо надії на позитивні зрушення у сфері захисту документів. І ще момент. Кримінальна відповідальність має бути невідворотною. Тому ми чекаємо на ефективну роботу правоохоронних органів. Мін'юст готовий їм надати всебічну допомогу в межах своєї компетенції.

- Розкажіть про відповідальність, яка застосовується до рейдерів зараз, і як її посилив Закон.

- По-перше, посилено адміністративну відповідальність. Штрафи сягатимуть від 400 до 1 тис. неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що наразі становить від 6800 до 17 тис. грн. Антирейдерська комісія пропонуватиме правоохоронним органам притягнути правопорушників до такої відповідальності. Сам протокол про адміністративне правопорушення розглядатиметься судом. По-друге, найсерйознішою санкцією є блокування доступу до реєстрів. По-третє, за рейдерство передбачена кримінальна відповідальність. Відповідні склади злочину передбачені статтями Кримінального кодексу: шахрайство, підробка документів тощо. Проте це не є компетенцією комісії. Притягненням до кримінальної відповідальності займаються правоохоронні органи та суд. На жаль, межі компетенції комісії не завжди дозволяють вирішити людське питання.

Інколи люди втрачають час на подання скарги до комісії замість того, щоб звертатись до суду.

Є випадки, коли люди втрачають час на подання скарги до комісії замість того, щоб звертатись до суду. І метою нової інформаційної політики Мін'юсту є доведення до населення чіткої інформації щодо меж компетенції комісії. Інакше кажучи, Мін'юст має пояснити людині, коли вона може захистити свої права через комісію, а коли вона має звернутися до суду. І це буде чесно по відношенню до людини. Адже вона зможе одразу обрати ефективний спосіб захисту свого права. На жаль, іноді навіть представники професійної спільноти (адвокати, юристи) не досить чітко розуміють межі компетенції комісії. Або просто не хочуть їх розуміти. Скарги до комісії подаються, зокрема, для того, щоби скористатися адміністративною процедурою та короткими строками розгляду спору. Скарги подають свідомо навіть тоді, коли розуміють, що строк на оскарження вже минув. І навіть тоді, коли у відносинах учасників конфлікту вбачається спір про право. Ми з вами знаємо, що коли наявний спір про право, допомогти може тільки суд, а не комісія.

Наше завдання слідувати закону та пояснити людям, що захистити свої права в комісії можна лише тоді, коли має місце порушення процедури реєстрації. Треба розуміти, що комісія має дивитися на будь-яку ситуацію очима реєстратора! І комісія не є судом, щоби всебічно розглянути певну ситуацію і винести свій вердикт. Іноді, під час розгляду скарг, члени комісії, як професійні юристи, не можуть не помітити певну несправедливість по відношенню до однієї зі сторін конфлікту! Але усунути цю несправедливість може тільки суд! Комісія ж діє тільки в межах чітко регламентованих повноважень! І засобам масової інформації, які висвітлюють діяльність комісії, необхідно ретельно вивчити законодавство у сфері державної реєстрації для того, щоби не звинувачувати комісію в бездіяльності, коли комісія є нормативно безсилою.

- За повідомленнями правоохоронних органів, реєстрації проводять і за підробними судовими рішеннями. Чи може комісія, та й сам реєстратор перевірити справжність рішення у ЄДРСР або надіславши запит до суду?

- Держреєстратор у ЄДРСР бачить знеособлене судове  рішення - прізвища в реєстрі приховані, а повного доступу реєстратор не має. До речі, наш екшн-план передбачає забезпечення повного доступу  державних реєстраторів до ЄДРСР. Шахраї подають судове рішення, яке реєстратор перевіряє у ЄДРСР, але прізвища в рішення проставляють інші. Наразі звертаємо увагу, що реєстраторам потрібно звертатися із запитами саме до судів для перевірки судових рішень.

-  Державний реєстр речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень почали заповнювати з 2013 року. Як перевірити правовстановлювальні документи, видані раніше?

- Записи про право власності на об'єкти, які не внесені до реєстру, знаходяться в архівах БТІ, і нотаріус надає запит про витребування інформації з метою підтвердження наявності такого запису в книгах. У певний час багато реєстраційних дій було проведено на підставі підроблених довідок. Але зараз у багатьох містах є електронні сервіси для перевірки таких документів. Наприклад, Київське міське бюро технічної інвентаризації має електронний сервіс, до якого всі ці довідки вносяться. Доступ є відкритим, відповідно нотаріус, державний реєстратор можуть зайти в цей сервіс і перевірити дійсність довідки. І визнаю, що перевірити правовстановлювальні документи буває дуже важко. Адже з 1991 року Україна проходить важкий шлях становлення відносин власності. І з 1991 року законодавство у сфері регламентації переходу прав на нерухоме майно та бізнес істотно змінювалося, що і призвело до великого різноманіття видів правовстановлювальних документів.

- То Комісія з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації з'ясовує, чи перевірив реєстратор справжність наданих документів, і як прослідкувати ці дії?

- Завдяки тому, що зараз ми в повному обсязі бачимо  проблему, є можливість задати правильний напрямок боротьби з цими негативними явищами. На відміну від суду, комісія не має жодних процесуальних повноважень - ми не можемо оцінювати докази, витребовувати додаткові  документи, брати до уваги покази свідків. Під час розгляду скарги по суті сторони надають свої доводи, а ми моніторимо записи в державних реєстрах і оцінюємо законність проведення реєстраційної дії.

На жаль, у ряді випадків комісія не може в законний спосіб допомогти людині. Наведу приклад, як реалії відрізняються від наданих Законом можливостей. Розглядаючи скарги на дії реєстраторів-фантомів, яких не існувало в природі, проте вони мали ключі, ми бачимо, що реєстраційні дії проведені з “висококваліфікованим рейдерським підходом”: спочатку знищується об'єкт, потім відкривається розділ і створюється новий об'єкт, що ділиться на кілька десятків, які через абсолютно законні нотаріальні дії (оскільки нотаріус не має права оцінювати законність попередніх реєстраційних дій, а зобов'язаний їх визнавати) реєструються за добросовісними набувачами. Скасовуючи таку реєстраційну дію, комісія зачіпатиме права та інтереси людей, які вже законно придбали майно. Не можна скасувати реєстраційну дію, якщо правочин не визнаний судом недійсним.

- Що конкретно може зробити антирейдерська комісія в межах закону?

- Комісія допомагає в багатьох випадках. Антирейдерська комісія є «червоною кнопкою» для незаконних реєстраційних дій, наприклад,  вчинених з порушенням територіальності (з 1 листопада 2016 року діє правило реєстрації в межах області). У таких випадках скарга задовольняється, комісія виносить свій висновок, що подається Міністру юстиції, для винесення   наказу про скасування незаконної реєстраційної дії, а реєстратор назавжди втрачає доступ до реєстрів. Повідомлення про незаконну реєстрацію направляється правоохоронним органам. Визначається відповідальна особа, яка контролює розслідування. І слід розуміти, що основним завданням комісії є скасування незаконних реєстрацій саме по гарячих слідах! І іноді комісія може відновити права людини набагато оперативніше за суд! Тобто комісія має бути органом швидкого реагування. Не даремно на нормативному рівні встановлено досить короткий строк на оскарження реєстраційний дій - 60 днів.

- Ви анонсували запуск реєстру «чорних реєстраторів»...

- Не зовсім реєстру… Коли скасовували акредитацію комунальним підприємствам і блокували їх реєстраторів, ніхто їх не обліковував. Для нас важливо знати людей, які займалися рейдерськими захопленнями, для того, щоб вони ніколи не отримали доступ до державних реєстрів.

Дані про рейдерів мають бути підкріплені обґрунтованими звинуваченнями та конкретними доведеними кейсами.

Ці дані ми не зможемо відкрити так швидко, як хотілося б, оскільки вони мають бути підкріплені обґрунтованими звинуваченнями та конкретними доведеними кейсами. Тож ми маємо обробити колосальний обсяг інформації - у КП працювало близько 9 тис. осіб, треба перевірити результати розгляду скарг майже за 4 роки роботи комісії (зараз надходить 200-300 скарг на місяць, і слід звернути увагу, що переважна більшість цих скарг стосуються дій, проведених в 2016-2018 роках та першій половині 2019 року). За моєї участі вже проведено близько 10-ти засідань комісії, тож можу відслідкувати типи скарг на дії реєстраторів. 70 % скарг подаються з метою вирішення корпоративних конфліктів, розгляд яких не відноситься до компетенції комісії. Корпоративні рейдери є висококваліфікованими, вони приходять з журналістами, пишуть у посольства, звинувачують чиновників, зокрема мене,  у тяжких злочинах щодо їх майна. Не може бути й мови про «червону кнопку комісії», якщо корпоративний конфлікт тягнеться декілька років. У таких випадках комісію хочуть використати як адміністративний орган, який у короткі строки вирішує певні питання у сфері державної реєстрації. Наше завдання - забрати ці спори з комісії, адже ми не можемо підміняти суд. До нас можна звертатися виключно тоді, коли є незаконні дії державного реєстратора і треба вжити негайних заходів для повернення майна та скасування запису. З усіма масивними спорами, де потрібно досліджувати докази, слід звертатися до суду. Також у своїй роботі комісія стикається із не завжди професійною поведінкою представників засобів масової інформації. ЗМІ, не розібравшись у ситуації, не вивчивши всі матеріали, вже відкрито висвітлюють свою позицію і звинувачують комісію у всіх гріхах, якщо думка комісії не збігається з їхньою. Найважче чути звинувачення на адресу комісії у випадках, коли комісія хоче, але не може допомогти в силу нормативних обмежень.

- На початку роботи антирейдерської комісії акцентували увагу на її оперативності, мовляв, вона захистить права в рази швидше й ефективніше за суд. Як швидко комісія приймає рішення?

- Дійсно, комісія швидко розглядає скарги. Нещодавно було встановлено конкретний 5-денний термін  перевірки оформлення скарги. Разом з тим, треба зважати на завантаженість. Крім того, у короткі строки треба наповнити департамент кваліфікованими кадрами, адже деякі скарги потребують глибокого юридичного аналізу та значних часових затрат. На жаль, зараз ми не завжди встигаємо вкластися в строки, але найближчим часом ми це виправимо. Алгоритм нашої роботи такий: люди, дізнаючись про незаконну реєстрацію, подають скаргу до комісії, яка перевіряє її оформлення, розглядає по суті, формує висновок, що надається Міністру, який і видає наказ про скасування реєстраційної дії. Чинний міністр виважено підходить до наданих висновків і вимагає, щоб кожна скарга була розглянута в законних межах, спосіб та строки. Тому деякі висновки, у яких враховані не всі обставини, викладені в матеріалах розглянутої по суті скарги, він буде повертати на повторний розгляд комісії. По суті, комісія - це колегіальний помічник Міністра, професійні люди, яким він довіряє і які, розібравшись у ситуації, дадуть йому правильну пораду. Одразу після підписання Міністром наказу та його реєстрації відповідний Департамент скасовує незаконний запис у реєстрі. 

- Закон № 159-ІХ повертає спеціальні бланки документів, але ж це стосується лише нотаріусів?

- Справа в тому, що дві найбільш ризикових дії у сфері реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців - це зміна складу учасників і директора. Запис про зміну складу учасників вноситься до реєстру на підставі акта приймання-передачі частки, підписи на якому посвідчуються нотаріально. Запис про зміну керівника юридичної особи вноситься на підставі протоколу, також посвідченого нотаріально. Нотаріальні бланки введені через те, що такі документи часто підробляли. А довести підроблення можна лише із залученням експертів у суді, що може зайняти кілька років. Саме тому Парламент вирішив захистити такі документи бланками. Разом з тим Мін'юст пропонував ввести повний цикл: коли нотаріус і посвідчує документ, на підставі якого виникає право, і проводить реєстраційну дію (що безпрецедентно добре працює з 2013 року у сфері нерухомості). Саме тому рейдерських захоплень на вторинному ринку нерухомості немає, адже нотаріус має справу безпосередньо з власником і несе повну матеріальну відповідальність за те, що він посвідчує.

- Як показує судова практика, є непоодинокі випадки проведення незаконних реєстраційних дій через ключі саме нотаріусів, яким блокують доступ до реєстрів і вони змушені доводити свою непричетність.

- Ми знаємо про проблему несанкціонованого доступу до реєстрів. Закон частково її вирішує: встановлена багатофакторна автентифікація входу до реєстру. Наразі готується до впровадження засіб додаткової ідентифікації при проведенні реєєстраційних дій. Найближчим часом при проведенні операцій в системі, а саме перед винесенням рішення про державну реєстрацію, реєстратори будуть не лише використовувати електроний підпис, а й підтверджувати операцію на мобільному телефоні. За аналогією з онлайн-банкінгом, реєстратору на телефон буде надходити смс для підтвердження. Ідентифікація для реєстраторів буде схожа за змістом, але ще більш захищена, завдяки використанню MobileID та одноразового паролю. Впровадження додаткової ідентифікації зменшить ризик несанціонованого доступу до реєстрів через зламування комп'ютерів реєстраторів і збільшить захищенність системи в цілому. Разом з тим існують і певні проблеми недосконалого програмного забезпечення державних реєстрів. Наразі незалежні іноземні донори проводять їх аудит. Остаточний висновок про стан державних реєстрів очікувався в середині жовтня. Тоді ми зрозуміємо, чи можна щось виправити, чи доведеться деякі реєстри писати заново.

- Зараз реєстр речових прав на нерухомість є відкритим, і кожен може отримати відомості про чуже майно за певну плату. Чи планується щось змінювати?

- Не думаю, що доступ до цього реєстру колись стане безкоштовним, адже обслуговування баз даних вимагає коштів на їх утримання. Тож держава встановлює для громадян невелику плату на утримання реєстрів. Розмір плати і надалі буде доступним, кожен громадянин зможе скористатися доступом до інформації.

- Як захиститися від рейдерства громадянам та бізнесу саме зараз, поки держава вдосконалює правила?

- По-перше, ми радимо слідкувати за відомостями в державних реєстрах - чим швидше громадянин або бізнес дізнається про незаконну реєстрацію, тим легше зупинити порушення і відновити законні права. Попередній склад Міністерства в рамках державно-приватного партнерства запустив такий сервіс, як SMS-Маяк. Ми розвиватимемо ініціативу повідомлення власників про зміни в статусі їх нерухомості та бізнесу і наповнюватимемо реєстри контактними даними власників. У державних реєстрах з'явиться обов'язкове поле для внесення контактів.

По-друге, слід навести лад у документах: привести їх у відповідність до законодавства; внести запобіжники до статутів, наприклад, передбачити нотаріальне посвідчення переходу частки.

По-третє, раджу впорядкувати документи щодо прав на земельні ділянки, на яких знаходяться активи великих підприємств: отримати кадастровий номер, оформити права на ділянку, адже рейдери захоплюють право на землю, а відповідно право на нерухомість, яка знаходиться на ній.

По-четверте, вносьте відомості про об'єкти нерухомого майна до державного реєстру - це допоможе застрахувати майно від відкриття розділу за підробними документами. Якщо маєте записи про обтяження майна чи бізнесу в державних реєстрах - не вилучайте їх, допоки не виникне юридична необхідність - це ускладнить рейдерам шлях до захоплення. Встановлюйте в статуті підприємства вимоги щодо обов'язкового нотаріального посвідчення договорів відчуження корпоративних прав - це допоможе убезпечити від зміни складу учасників через підробний н/п акт.

І на завершення хочу сказати таке… Є країни в світі, у яких механізми захисту від рейдерства є досить слабкими. Проте рейдерства в них немає. Очевидно, має значення і рівень правової зрілості і правової культури. Рейдерство - це проблема комплексна. Це хвороба держави і суспільства. І для того, щоб цю хворобу здолати, одних зусиль Мін'юсту недостатньо. Потрібно провести комплекс дій, а суспільству дозріти до цивілізованих відносин власності. Та сама Франція чи Італія дозрівали до цього не один десяток років. Проте Мін'юст буде робити все можливе для того, щоб нині популярне слово «рейдер» назавжди зникло з лексикону.

Бесіду вела Марина Ясинська, головна редакторка ЮРЛІГИ

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему