Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Вищий антикорупційний суд України: запуск, відбір суддів та розгляд проваджень

16.32, 2 вересня 2019
930
0

Людмила Кабанець, керуючий партнер АО Emiraise, аналізує перспективи запуску Вищого антикорупційного суду

5 вересня 2019 року в Україні розпочне роботу Вищий антикорупційний суд (ВАКС), що утворюється відповідно до прийнятого у 2018 році закону. Завданням цього суду є захист особи, суспільства та держави від корупційних і пов'язаних з ними злочинів.

Керуючий партнер адвокатського об'єднання Emiraise Людмила Кабанець прокоментувала створення ВАКСу та припустила, які завдання та труднощі у розгляді корупційних проваджень він здатний вирішити.

Формування ВАКСу

Конституція України передбачає та регулює процеси створення вищих спеціалізованих судів. Загалом у країні існує три таких суди. У червні 2018 року Верховною Радою України було прийнято Закон «Про Вищий антикорупційний суд», і цей суд розпочне свою роботу вже у вересні цього року.

Людмила Кабанець

До юрисдикції ВАКСу відповідно до ст. 33-1 КПК України віднесено розгляд у першій інстанції кримінальних проваджень щодо корупційних злочинів. ВАКС покликаний стати завершальним елементом процесуального механізму, в якому вже задіяні і працюють такі спеціалізовані правоохоронні органи як Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП). Їхня діяльність полягає виключно у протидії так званій «Елітній корупції» - найнебезпечнішим корупційним злочинам, що вчиняються найвищими посадовими особами.

Наразі ці кримінальні провадження після розсідування НАБУ та САП потрапляють до судів загальної юрисдикції. Та ці суди не можуть надати належної уваги всьому обсягу корупційних злочинів, що впливає на оперативність та ефективність розгляду цих проваджень. Запуск роботи ВАКСу має врегулювати розслідування та подальший розгляд кримінальних проваджень з ознаками корупції.

Порядок відбору суддів та провадження до ВАКСу

Особливий порядок відбору суддів на конкурсній основі до ВАКСу, а також конкретні вимоги до них та гарантії держави щодо їхньої безпеки свідчать про те, що вони таким чином не зіштовхнуться у своїй діяльності з конфліктом інтересів, саме в цьому проявляється незалежність суддів ВАКСу від політичних і корупційних впливів при розгляді резонансних кримінальних проваджень цієї категорії.

ВАКС розглядатиме лише кримінальні провадження, які розслідуються детективами НАБУ під процесуальним керівництвом прокурорів САП.

Перелік суб'єктів цих складів кримінальних правопорушень чітко регламентований: президент України, народні депутати України, прем'єр-міністр України, члени КМУ, перші заступники міністрів, керівники інших органів державної влади та їхні заступники, державні службовці категорії «А», судді, прокурори, депутати місцевих рад, а також керівний склад великих державних «комунальних» підприємств і установ.

При цьому розгляд предмета злочину або завданої шкоди має перевищувати розмір прожиткового мінімуму працездатних осіб у 500 разів.

Перелічені суб'єкти у разі скоєння злочинів, передбачених статтею 45 ККУ (перелік корупційних складів злочинів), а також статтею 206-2 ККУ, ст 209 ККУ, 211 ККУ, 366-1 ККУ, мають постати перед ВАКСом.

Розгляд корупційних проваджень

https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/188917_u-vas-taki-potrapit-menshe-sprav-prezident-napolyaga

Законом «Про ВАКС» внесені необхідні зміни та доповнення відповідно до норм Кримінального Кодексу України та Кримінально-процесуального Кодексу України, згідно з якими судді спеціалізованого суду розглядатимуть кримінальні провадження з корупційними ознаками. Швидкість розгляду корупційних проваджень залежить від багатьох факторів:

1. ВАКС, НАБУ ТА САП - спеціалізовані органи, які будуть розслідувати та розглядати виключно кримінальні провадження із категорії «корупційних» злочинів.

2. Категорія «корупційних» злочинів за обсягом невелика порівняно із загальним обсягом злочинів. Судді ВАКСу розглядатимуть корупційні правопорушення відносно обмеженого кола суб'єктів.

3. Професійні судді будуть розглядати корупційні правопорушення і не відволікатися, на відміну від загальних судів, на розгляд інших складів злочинів, за винятком тих, які справді пов'язані з корупційними. Ці зміни та доповнення внесені у Кримінальний кодекс України та Кримінально-процесуальний кодекс України.

4. Перші обвинувальні вироки стосовно проваджень цієї категорії виконуватимуть функцію так званої «профілактики» майбутніх корупційних злочинів. Таким чином, передбачається, що роки роботи суду здатні зменшити кількість проваджень такої категорії. Цей показник вказуватиме на ефективність діяльності суддів та ВАКСу в цілому.

5. Судді ВАКСу належним чином захищені державою. Окрім цього, вони фактично захищені від впливу зовнішніх факторів, що дає їм змогу уникати конфлікту інтересів. Це положення чітко і конкретно визначено законодавцем щодо вимог до суддів ВАКСу.

6. Передбачене законом проходження відповідного конкурсу суддів дає можливість відібрати професійних фахівців. Вони у змозі кваліфіковано, неупереджено та оперативно розібратися з будь-яким корупційним провадженням та ухвалити законні рішення, які суспільство та держава очікує від ВАКСу.

7. Оперативний розгляд ВАКСом корупційних проваджень залежатиме від якості їх розслідування детективами НАБУ та не менш якісного процесуального керівництва з боку САП.

На першому етапі роботи ВАКСу можуть виникнути певні труднощі. У першу чергу ті, які пов'язані з реалізацією механізму передачі корупційних проваджень до ВАКСу від суддів загальної юрисдикції. Оскільки у перехідних положеннях закону є певні прогалини, які стосуються процесуальної форми передачі цих проваджень. Також у судовій практиці траплятимуться випадки розгляду багатоепізодних проваджень з ознаками організованих форм злочинності, які потребуватимуть виконання міжнародних доручень та займатимуть більше часу.

Але згодом завдяки невеликому, порівняно із загальними судами, обсягу кримінальних проваджень суд буде здатний подолати ці труднощі, створивши унікальну модель судочинства у державі.

Людмила Кабанець,

керуючий партнер адвокатського об`єднання Emiraise

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему