Сьогодні, 23 липня, набрав чинності Закон № 4555-IX «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов'язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин під час дії воєнного стан».
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила документ 22 липня. У цей самий день його підписав Президент і відбулося офіційне опублікування в газеті «Голос України».
22 липня Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура оприлюднили офіційну заяву, де вказали, що до законопроєкту № 12414 «в останній момент внесено правки, що фактично знищують незалежність НАБУ і САП та фактично підпорядковують діяльність Генеральному прокурору».
Законом передбачено зміни до Кримінального процесуального кодексу та Закону «По прокуратуру».
Зміни до Кримінального процесуального кодексу
1. Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов'язки) для здійснення своїх повноважень має право надавати письмову вказівку керівнику органу досудового розслідування, яка є обов'язкова для виконання, щодо надання йому матеріалів досудового розслідування із встановленням строку та способу її виконання.
Після отримання доступу до матеріалів досудового розслідування Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов'язки) має право доручити іншому прокурору здійснити перевірку додержання законів під час проведення досудового розслідування.
2. Право доручати у разі неефективного досудового розслідування або за наявності об'єктивних обставин, що унеможливлюють функціонування відповідного органу досудового розслідування чи здійснення ним досудового розслідування в умовах воєнного стану, іншому органу досудового розслідування здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Бюро економічної безпеки, а також доручати БЕБ розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності інших органів досудового розслідування, має Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов'язки).
Право доручати у разі неефективного досудового розслідування або за наявності об'єктивних обставин, що унеможливлюють функціонування відповідного органу досудового розслідування чи здійснення ним досудового розслідування в умовах воєнного стану, іншому органу досудового розслідування здійснення досудового розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності Національного антикорупційного бюро України, а також доручати НАБУ розслідування кримінальних правопорушень, віднесених до підслідності інших органів досудового розслідування, має Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов'язки).
3. Перший заступник Генерального прокурора, заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, заступники Генерального прокурора можуть визначатися прокурорами, які здійснюватимуть повноваження прокурора у конкретному провадженні, виключно рішенням Генерального прокурора (особи, яка виконує його обов'язки).
4. Спори про підслідність вирішує керівник органу прокуратури вищого рівня. Спір про підслідність у кримінальному провадженні, яке може належати до підслідності Національного антикорупційного бюро, Бюро економічної безпеки, вирішує Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов'язки).
5. Слідчий, дізнавач, прокурор має право до постановлення ухвали слідчого судді увійти до житла чи іншого володіння особи лише у невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей, запобіганням безпосередній загрозі їхньому здоров'ю, статевій свободі чи особистій безпеці або з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 112, 115 - 119, 121, 122, 124, 127, 129, 135, 136, 146, 147, 149, 152 - 156-1, 258, 258-1, 259 Кримінального кодексу, або у разі необхідності невідкладного вилучення чи збереження доказів, що стосуються таких злочинів.
Зміни до Закону "Про прокуратуру"
Прикінцевими положеннями Закону № 4555-IX передбачено зміни до Закону "Про прокуратуру".
1. Прокурорами вищого рівня для керівників управлінь, відділів та їх заступників, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури є Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов'язки), заступник Генерального прокурора - керівник Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, його перший заступник та заступник, для заступника та першого заступника керівника САП - Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов'язки), заступник Генерального прокурора - керівник САП, для заступника Генерального прокурора - керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури - Генеральний прокурор (особа, яка виконує його обов'язки).
Перший заступник та заступники Генерального прокурора не мають права давати вказівки прокурорам САП та здійснювати інші дії, які прямо стосуються реалізації прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури їхніх повноважень.
Письмові накази адміністративного характеру щодо організації діяльності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури видаються за обов'язковим погодженням заступника Генерального прокурора - керівника САП (особи, яка виконує його обов'язки).
2. У період дії воєнного стану:
1) прокурором Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури може бути призначено прокурора прокуратури нижчого рівня в порядку переведення без проведення конкурсу, передбаченого статтею 38 Закону "Про прокуратуру", а також особу, яка не обіймала посаду прокурора на день набрання чинності Законом "Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов'язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин під час дії воєнного стану".
Така особа має відповідати вимогам до кандидата на посаду прокурора прокуратури відповідного рівня, передбаченим статтею 27 Закону "Про прокуратуру";
2) призначення на посаду прокурора Офісу Генерального прокурора, обласної прокуратури здійснюється на підставі поданої заяви;
3) особи, які не обіймають посаду прокурора, подають документи, передбачені статтею 30 Закону "Про прокуратуру";
4) призначення на посаду прокурора осіб, які не обіймають посаду прокурора, здійснюється після проведення спеціальної перевірки у порядку, встановленому Законом "Про запобігання корупції".
* * *
22 липня Глава держави у зверненні так прокоментував ухвалення зазначеного законодавчого акта: «Говорив із керівником НАБУ Семеном Кривоносом, прокурором САП Олександром Клименком, Генеральним прокурором Русланом Кравченком, головою Служби безпеки України Василем Малюком. Різні виклики, ми все це обговорили. Антикорупційна інфраструктура працюватиме, тільки без російських впливів - від цього треба все очистити. І справедливості має стати більше. Звісно, що НАБУ та САП будуть працювати. І важливо, що Генеральний прокурор налаштований на те, щоб в Україні реально забезпечувалась невідворотність покарання для тих, хто йде проти закону».
* * *
Єврокомісарка з питань розширення ЄС Марта Кос повідомила, що в неї була "відверта дискусія" з міністром із питань євроінтеграції та прем'єр-міністеркою Юлією Свириденко.
"Висловила серйозну стурбованість щодо останніх подій у сфері верховенства права, особливо щодо змін, ухвалених до Закону про НАБУ та САП. Ми продовжуватимемо співпрацю з Україною над необхідними реформами у сфері верховенства права та просуванням її шляху до ЄС", - зауважила пані Кос. Про це поінформував портал LIGA.net.
* * *
Асоціація правників України висловила позицію щодо загроз незалежності антикорупційних органів, ризиків для верховенства права та євроінтеграції у зв'язку з ухваленням Закону № 4555-IX. У заяві АПУ наголошується, що ухвалення цього Закону значно послаблює незалежність антикорупційних органів, ставить під загрозу євроінтеграційні прагнення України, а також порушує принципи верховенства права та законності, зокрема через порушення процедур, передбачених Регламентом Верховної Ради України.
* * *
Експертні коментарі щодо Закону № 4555-IX, підготовлені спеціально для Порталу ЮРЛІГА
1. Закон № 4555-IX: централізація заради ефективності чи крок назад для незалежності антикорупційної системи? - Богдан Коваль, кандидат юридичних наук, адвокат LESHCHENKO & PARTNERS.
2. Кінець епохи незалежних антикорупціонерів: прихована правда за новим законом - Євген Ріяко, адвокат, керівник Юридичної компанії “Ріяко і Партнери”.
У LIGA360 ви можете порівняти редакції нормативно-правових документів, проаналізувати Закон за допомогою інструментів АІ та ознайомитися з галузевою аналітикою. Спробуйте LIGA360 в роботі вже сьогодні та переконайтеся в її ефективності.