Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Коли поліцейський може зупиняти транспортні засоби?

Реклама

Ми живемо у дуже цікаві часи, коли закони та нормативно-правові акти приймаються та змінюються в настільки швидкий та короткий час, що іноді самі адвокати та юристи не встигають за усім слідкувати. Та взагалі під час воєнного стану певні нормативні акти заграли зовсім іншими фарбами.

В даній статті ми розглянемо правові підстави зупинення транспортних засобів працівниками поліції.

Діяльність працівників поліції регламентується Законом України “Про Національну поліцію”. Саме стаття 35 Закону говорить про зупинення транспортного засобу та коли поліцейський зобов'язаний зупиняти транспортний засіб.

Поліцейський може зупиняти транспортні засоби у разі:

1) якщо водій порушив Правила дорожнього руху.

В даному випадку працівник поліції чи сам є очевидцем порушення, чи про це повідомили громадяни чи зафіксовано на камерах відеоспостереження.

2) якщо є очевидні ознаки, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу.

Найчастіше це може бути несправність освітлювальних приборів - фар, несезонна гума на колесах, або різна на одній вісі колес під час експлуатації, пошкоджене лобове скло, що обмежує видимість проїжджої частини та елементів дороги, під час дощу несправність склоочисника, тощо.

3) якщо є інформація, що свідчить про причетність водія або пасажирів транспортного засобу до вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, або якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб чи вантаж можуть бути об'єктом чи знаряддям вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення.

В даному випадку працівники поліції мають підставу для зупинення виключно, коли є наявна орієнтировка на особу, яка можливо скоїла злочин чи правопорушення. Якщо сказати відверто, то зупинок є доволі багато, а ориентировок ні. Таким чином поліцейські перебільшують свої повноваження.

4) якщо транспортний засіб перебуває в розшуку.

Транспортний засіб під час знаходження в розшуку повинен бути зазначений у базі даних за ознаками, а саме - марка, модель, реестраційний номер, VIN номер автомобіля, колір, кузов. Під час зупинки працівник поліції повинен зазначити за якими саме ознаками підпадає автомобіль, який він зупиняє та пред'явити інформацію про знаходження транспортного засобу в розшуку.

5) якщо необхідно здійснити опитування водія чи пасажирів про обставини вчинення дорожньо-транспортної пригоди, кримінального чи адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути.

Інформація працюватиме на вас - з рішенням LIGA360:Юрист. Здійснюйте legal research українського законодавства й судової практики, прогнозуйте результати судових справ, читайте експертну аналітику з "гарячих" тем. Замовте тестовий доступ за посиланням. 

Поліцейський має право зупинити автомобіль для уточнення даних, якщо дійсно водій чи пасажир стали очевидцями чи свідками злочину чи правопорушення.

6) якщо необхідно залучити водія транспортного засобу до надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або поліцейським або як свідка під час оформлення протоколів про адміністративні правопорушення чи матеріалів дорожньо-транспортних пригод.

Працівники поліції мають право звернутись та запропонувати прийняти участь у складанні процесуальних документів в якості понятих або учасників події.

7) якщо уповноважений орган державної влади прийняв рішення про обмеження чи заборону руху.

Під час обмеження чи заборони руху поліцейські мають право на зупинку транспортного засобу для забезпечення рішення уповноваженого органу державної влади.

8) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпеку для інших учасників дорожнього руху.

Це відноситься більше до вантажівок, але стосується і легкових автомобілів з причепом, де вантаж ненадійно закріплений.

9) порушення порядку визначення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.

Лише на транспортних засобах, які мають відношення до спеціальних служб такі, як швидкі, ДСНС, поліція, аварійні служби - мають право на використання світлових або звукових сигнальних пристроїв, іншим учасникам дорожнього руху заборонено використовувати такі пристрої.

10) якщо зупинка транспортного засобу, який зареєстрований в іншій країні, здійснюється з метою виявлення його передачі у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.

В даному випадку поліція перевіряє чи немає порушення митного контролю, якщо транспортний засіб немає реєстрації на території нашої країни.

11) якщо є наявна інформація, яка свідчить про те, що водій або пасажир транспортного засобу є особою, яка самовільно залишила місце для утримання військовополонених.

Даний пункт відноситься до сьогодення дуже гостро, так як всі знають, що в нашій країні йде повноцінна війна та для встановлення осіб, які самовільно залишили місця для утримання військовополонених - це є дуже важливим питанням.

Поліцейський зобов'язаний зупиняти транспортні засоби у разі:

1) якщо є інформація, що свідчить про порушення власником транспортного засобу митних правил, виявлених митними органами відповідно до Митного кодексу України, а саме: порушення строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту іншого транспортного засобу особистого користування, використання такого транспортного засобу для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, розкомплектування чи передачу у володіння, користування або розпорядження такого транспортного засобу особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту;

2) якщо є інформація, що свідчить про те, що транспортний засіб, який зареєстрований в іншій країні, не зареєстрований в Україні у встановлені законодавством строки чи перебуває на території України з порушенням строків тимчасового ввезення та/або переміщення в митному режимі транзиту, чи використовується для цілей підприємницької діяльності та/або отримання доходів в Україні, чи переданий у володіння, користування або розпорядження особам, які не ввозили такий транспортний засіб на митну територію України або не поміщували в митний режим транзиту.

Обидва пункти мають відношення до митного контролю та його дотримання.

Поліцейський зобов'язаний поінформувати водія про конкретну причину зупинення ним транспортного засобу з детальним описом підстави зупинки, визначеної у цій статті.

Кожен водій має право знати конкретну причину та підставу для зупинення його транспортного засобу працівником поліції. Якщо ця дія зроблена безпідставно - то працівник поліції перевищує свої повноваження та має бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності.

Адвокат ЮК “Ріяко та партнери”

Андрій Стеценко

Читайте також: Правила поводження з вогнепальною зброєю поліцейськими

Відчуй силу AI у роботі юриста! Спробуй LIGA360 для щоденних завдань - аналізу законодавства й судової практики, моніторингу змін правового поля, пошуку відповідей. Замовляй безкоштовний тест-драйв за посиланням. 

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини