Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Go PaperLess! Стратегія цифровізації роботи судів

Реклама

Глобальні виклики та зміна звичного укладу життя людей у надзвичайних умовах пандемії показали, що саме цифрові технології здатні розширити можливості людства. Їх вдосконалення і розширення сфери застосування вважаються пріоритетними майже в усіх державах світу. Глобальна цифровізація (діджиталізація) охопила всі сфери суспільного та державного життя, включаючи і правосуддя.

Принцип PaperLess у розбудові вітчизняних державних інституцій

Для України успішне впровадження цифрових технологій у роботу системи органів державної влади є запорукою інтеграції нашої країни до світових економічних та інформаційних процесів. 5 жовтня 2020 року в ході форуму «Diia Summit» Президент Володимир Зеленський заявив, що 2021 рік стане початком входження у режим PaperLess, тобто повної відмови від паперових документів у державних установах.

Звичайно, це бачення охоплює і судову систему. Необхідність розвитку електронного судочинства з урахуванням світових стандартів інформаційної безпеки і трендів у сфері цифрових технологій, їх інтеграції до національної інфраструктури електронного врядування передбачена Стратегією розвитку системи правосуддя та конституційного судочинства на 2021 - 2023 роки, затвердженою Указом Президента України від 11 червня 2021 року.

Діджиталізація судової системи має велику кількість особливостей, в тому числі і щодо забезпечення цілісності та безпеки даних, які формуються в процесі цифрового правосуддя. З метою забезпечення державної політики кіберзахисту та безпеки даних Кабінетом Міністрів України ухвалено дві постанови, що зміцнюють кіберзахист на національному рівні. Вони, зокрема, запроваджують механізм та критерії віднесення тих чи інших об'єктів до групи критичної інформаційної інфраструктури, передбачають створення Держреєстру таких об'єктів та забезпечення його належного функціонування з боку Держспецзв'язку. Отже в площині захисту даних всі передумови існують.

Передумови переходу до формату PaperLess для судів України

Україна на шляху впровадження цифрового правосуддя. Саме цифровізація є запорукою протидії зловживанням у сфері судочинства, поліпшення доступності, відкритості та справедливості судового розгляду.

Однак, жодні новації не запрацюють без належної підтримки та їх популяризації. В суспільстві наразі все ще є певна інерція щодо цифрових нововведень.

У нашій країні переважна більшість громадян звикли листуватись на папері і не мають високої довіри до електронного документу або взагалі не знають що це таке. Не довіряти тому, чого не знаєш, - цілком природно, тож давайте з'ясуємо, що таке електронний документ та проаналізуємо його особливості.

Згідно з чинною редакцією Закону України “Про електронні документи та електронний документообіг”, “електронний документ - це документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов'язкові реквізити документа (які визначаються законодавством)”.

Електронний документ опрацьовується електронними засобами (комп'ютерами, планшетами тощо) і має візуальну форму, придатну для сприйняття його змісту людиною. Тож, іншими словами, електронний документ, це документ який був первинно створений саме в електронному форматі, а не відсканована копія паперового.

Попри поширену думку, що електронний документ є “неповноцінним” чи таким, що не може бути взятим в роботу, зокрема, судом, такий документ є повністю законним і обов'язковим для розгляду. Зверніть увагу, електронний документ зовсім не потрібно додатково друкувати.

Наведемо низку переваг електронного документу

Електронний документообіг забезпечує:

 • високу швидкість передачі інформації за великою кількістю адрес;

 • економію паперу, та інших матеріалів, скорочення витрат на придбання та обслуговування обладнання, а також економію часу і трудових ресурсів, необхідних для виготовлення фізичних документів;

 • значну компактність архіву;

 • високу швидкість пошуку і одержання інформації.

Для громадян переваги електронних документів:

 • можливість створити та надіслати його віддалено, що особливо актуально в умовах пандемії;

 • можливість “шерингу” документів: надання тимчасового доступу до наявних у реєстрі судових документів (наприклад, судове рішення чи виконавчий документ);

 • уникнути черг та заощадити час на поїздках;

 • гарантія автентичності та збереження документа.

Інструменти PaperLess для судочинства

Базовим інструментом доступу до послуг електронного судочинства для громадян є сервіс "Електронний суд", в рамках якого кожен учасник судового процесу має право і технічну можливість взаємодіяти з судом через власний електронний кабінет. Нині Державна судова адміністрація України за підтримки міжнародних партнерів завершила перший етап робіт із розробки відповідного мобільного додатку (для Android, для Apple).

Читайте також: Набув чинності Закон про електронний суд

Святкові знижки до Дня юриста та 30-річчя ЛІГА:ЗАКОН. Реєструйтеся на презентацію цифрових рішень LIGA360 для юристів й адвокатів НААУ - придбайте рішення зі знижкою 30%. Деталі акції за посиланням.

Взаємодія з «Укрпоштою»

Звичайно, відмовитись від паперу в судочинстві швидко не вийде, але в цей бік однозначно потрібно рухатись. Доки використання еСуду ще не стало масовим (на сьогодні не більше 5% від загального обігу), ми оптимізуємо взаємодію з “Укрпоштою” щодо логістики листування:

 • попередня реєстрація листів в системі “Укрпошти” буде виконуватись з системи документообігу суду,

 • на конвертах будуть наноситись спеціальні адресні позначки (замість поштових марок),

 • замість паперових відбуватиметься формування електронних реєстрів.

Це дозволить зекономити близько 50-70 млн грн за рік, адже щорічно судова система витрачає на поштові відправлення більше 600 млн грн.

Наступним практичним кроком до вдосконалення системи поштових повідомлень щодо судочинства має стати автоматичне підтвердження отримання рекомендованого листа. Планується, що факт отримання адресатом листа, буде підтверджуватись електронно (через мобільний застосунок, чи за допомогою ID-картки через термінал листоноші). До відома, на сьогодні вартість квитанції повідомлення становить майже 50% від вартості рекомендованого листа, а це близько 20 грн.

Співпраця з сервісом «Дія»

Портал “Дія” є додатковим цифровим каналом комунікації судів з учасниками справи. Це засіб оперативного доведення інформації до громадян.

Нещодавно було ухвалено Порядок електронної інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром судових рішень та Єдиним державним веб-порталом електронних послуг “Портал Дія”, Державною судовою адміністрацією України та Міністерством цифрової трансформації України. Тепер, громадяни зможуть отримувати в додаток “Дія” повідомлення про засідання, у якому беруть участь. Але всю інформацію користувач знайде, звичайно, в еКабінеті електронного суду.

Інтеграція сервісів “Електронний суд” та послуг порталу “Дія” наразі активно розвивається Мінцифрою та Державною судовою адміністрацією. В рамках такої співпраці, вже проходить випробування послуга отримання повідомлень про судові засідання у додаток “Дія”. В розробці ще три послуги:

 • отримання копії судового рішення, для учасника процесу;

 • отримання копії виконавчого рішення та подальшого його надсилання до виконавчої служби в електронному вигляді (послуга реалізується за ініціативи Мін'юсту);

 • можливість сплати судового збору та штрафів за адміністративне порушення.

Проблематика

Повноцінна цифровізація роботи суду і досі певним чином ускладнена через низку технічних і процедурних моментів:

 • по-перше, це - обов'язковість друкувати електронні звернення отримані через еСуд (що створює значні труднощі за відсутності персонального кабінета учасника справи в еСуді).

 • по друге, наразі на законодавчому рівні ще не до кінця врегульовано надсилання повідомлень на електронну пошту, або до еКабінету. Надсилання повідомлень до еКабінету було легалізовано тільки з ухваленням Положення про ЄСІТС. Значущою ця зміна стане, коли повноцінно запрацюють модулі системи - з 05 жовтня 2021 року. В контексті розширення каналів комунікації вартою уваги виглядає ідея запровадити офіційні електронні адреси для фізичних і юридичних осіб. Відповідний законопроєкт наразі розглядається Верховною Радою.

 • по-третє, низька залученість у використанні еСуду з боку державних органів виконавчої влади (варіантом збільшення такої залученості є запровадження обов'язковості використання еСуду хоча б для первинних звернень).

Висновки:

Впровадження світових стандартів та трендів цифрового правосуддя може стати успішним лише за умови конструктивної взаємодії всіх причетних державних установ, та рішучих кроків спрямованих на автоматизацію та оптимізацію робочих процесів. Цифровізація, це не лише тренд, це ефективність, прозорість і значна економія коштів та людських ресурсів.

Першочерговими кроками для забезпечення доступності послуг цифрового правосуддя громадянам є оперативне впровадження та, головне, популяризація сервісу електронного судочинства та його інтеграція з іншими державними інструментами діджиталізації.

Микола Козлов
В.о. генерального директора в ДП "Інформаційні судові системи"

Спрогнозуйте результат рішення суду з Verdictum PRO. VERDICTUM PRO за допомогою штучного інтелекту проаналізує ваш позов та покаже шанси на успіх у судовому засіданні в першій інстанції, а також відобразить шанси на перемогу в апеляційній та касаційній інстанціях. Таким чином, тепер ви зможете розрахувати вірогідність перемоги вашого клієнта на будь-якому етапі розгляду справи в суді. Детальніше за посиланням.

Читайте також:

Новий функціонал у LIGA360: комплексна система автоматизації договірної роботи Contractum

Як адвокату обійтися без персонального сайту і просувати послуги онлайн

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини