Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Суддям - все, ворогам - закон: як депутати НАЗК реанімували

Реклама

Після того, як Конституційний Суд визнав частини антикорупційного законодавства неконституційними - роботу НАЗК фактично було заблоковано. Для вирішення цієї прогалини в законодавстві, 15 грудня Верховна рада прийняла закони (законопроекти № 4470 та № 4471). Юристка проекту “Тисни” (Bihus.Info) Єлизавета Середіна розібралась, що змінилось у повноваженнях НАЗК згідно з новими законами.

Читайте також: Рада повернула кримінальну відповідальність за недостовірне декларування

Що спільного, а що змінилось?

Фактично, всі норми, які КСУ скасував, - повністю скопійовані в новий закон. Норми переписані ідентично, тільки з іншими номерами пунктів: був пункт 2, став пункт 2-1, а зміст повністю однаковий.

У нових законах відновили:

- права уповноважених осіб НАЗК,

- права проводити повні перевірки декларацій, моніторинг способу життя,

- відкритий цілодобовий доступ до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, тощо.

Водночас, з'явились певні особливості щодо суддів та суддів Конституційного суду. Наприклад, якщо порушення стосується неетичної поведінки, або конфлікту інтересів у діяльності судді, - на відміну від інших суб'єктів, суддям припис не вноситься.

Тепер НАЗК може вносити приписи суддям тільки з питань, які не стосується суддівської діяльності. Що це може бути? Наприклад, порушення порядку подачі електронних декларацій, неподання повідомлення про зміни в майновому стані. Конфлікт інтересів і порушення етичної поведінки суддів - вже не компетенція НАЗК.

Що має робити НАЗК, коли суддя скоїв таке порушення? Інформувати Вищу раду правосуддя або Конституційний Суд України - і вже вони вирішують питання про притягнення судді чи судді КСУ до дисциплінарної відповідальності.

А от якщо йдеться про адмінпорушення судді, пов'язане з корупцією, то:

а) протокол складає Голова Національного агентства або його заступник,

б) направляє його до суду,

в) інформує про це відповідно Вищу раду правосуддя або Голову КСУ.

Крім того, законодавці додали статтю про особливості здійснення повної перевірки декларацій, моніторингу способу життя суддів, суддів КСУ.

Що це означає?

Тепер в НАЗК має не пізніше наступного робочого дня зі старту повної перевірки або моніторингу способу життя повідомити про це Вищу раду правосуддя або Голову Конституційного Суду України.

Також, забороняється будь-який незаконний вплив, тиск або втручання у діяльність судді, судді Конституційного Суду України під час повної перевірки декларацій, моніторингу способу життя. Мається на увазі всі заборона будь-яких діянь, які прямо не передбачені процедурою проведення перевірки та моніторингу, наприклад: дзвінки чи смс-повідомлення судді із питаннями, які не стосуються прямо проведення перевірки, блокування залів судових засідань/приміщень судів, заявлення відводів суддям тощо.

Таким чином, проводити перевірку, моніторинг, а також складати протоколи щодо суддів та суддів КСУ стало важче. Адже більшість дій мають бути погодженні з ВРП або самим КСУ.

Хоча прийняті закони і містять деякі недоліки, в цілому їх прийняття є позитивним рішенням. Адже це розблоковує можливість НАЗК працювати та вже з 2021 року фективно перевіряти декларації. Якщо б дані закони не були прийняті до Нового року - тоді б перевірка декларацій чиновників була б заблокована до 2022 року.

Раніше ми писали:

КСУ скасував відповідальність за недостовірне декларування: основні аспекти рішення.

Вищий антикорупційний суд закрив першу справу за недостовірне декларування

ВАКС закрив ще одну справу за недостовірне декларування

Спрогнозуйте результат рішення суду з Verdictum PRO.

VERDICTUM PRO за допомогою штучного інтелекту проаналізує Ваш позов та покаже шанси на успіх у судовому засіданні в першій інстанції, а також відобразить шанси на перемогу в апеляційній та касаційній інстанціях. Таким чином, тепер Ви зможете розрахувати вірогідність перемоги Вашого клієнта на будь-якому етапі розгляду справи в суді.

Детальніше за посиланням

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини