У переддень XI з'їзду суддів, проведення якого призначене на завтра, 22 лютого 2013 року, Глава Вищої кваліфікаційної комісії суддів Ігор Самсин запросив редакторів провідних юридичних видань на прес-ланч в ході якого розповів про погоджений варіант Кодексу суддівської етики, дисциплінарні стягнення суддів, ефективності нової процедури відбору на посаду судді уперше, стажуванню молодих суддів, що вже пройшли етапи відбору претендентів на посаду судді, і багатьох інших питаннях, пов'язаних з діяльністю ВККС. Бесіда вийшла невимушеною і щиріше.
На самому початку пресс-ланча Ігор Леонович поспішив поділитися з журналістами радістю від результативності виконаної ВККС роботи спільно з проектом USAID "Справедливе правосуддя" іншими неурядовими організаціями і Радою Європи за останні два роки, вказавши, що нова система відбору кандидатів на посаду судді уперше себе виправдала. Своєрідною оцінною шкалою послужило те, що нова система відбору підвищила довіру суспільства до суддів, а у кандидатів на посаду судді тепер немає нарікань з приводу застосування корупційних схем при призначенні суддів на роботу до судів. Як відмітив пан Самсин, добитися такого результату допомогло те, що ВККС, застосувавши досвід таких країн, як США, Канада і Нідерланди, створила дуже прозору систему відбору кандидатів в судді. Ось вже 2 року як усі кандидати в судді проходять незалежне тестування, причому процес здачі тестів відкритий для громадськості, журналістів. При цьому, відповідаючи на питання редакторів про можливість просочування інформації про зміст тестових завдань, Ігор Леонович завірив, що це неможливо в принципі, оскільки тестові завдання формує спеціальна комп'ютерна програма, а сам комп'ютер не підключений до загальної мережі.
Таким чином, прозорість системи відбору, коли увесь процес від отримання тестових завдань до оцінювання можна проконтролювати, дозволила прибрати суб'єктивний чинник і скарги на необ'єктивність оцінювання рівня знань. Оскільки процес є публічним, ніяких корупційних чинників при проведенні відбору просто не може бути, відмітив Ігор Леонович.
Після проходження такого тестування кандидата на посаду судді чекає навчання в Національній школі суддів (нагадаємо, що 4 лютого 2013 року завдяки канадсько-українському проекту "Освіта заради економічного розвитку" розпочато навчання претендентів на посаду судді). За результатами попередніх відборів 651 кандидат на посаду судді упродовж 6 місяців проходитиме навчання в НШС. У НШС майбутні судді вивчатимуть в основному процедуральные питання, такі як етапи проходження справи від реєстрації в суді і до винесення остаточної ухвали у справі. Крім того, майбутні судді також стажуватимуться і в суді, де зможуть перейняти досвід вже працюючих суддів.
До речі, на сьогодні за новими правилами за 2 останні роки було обрано 760 суддів, які вже вершать правосуддя в українських судах. Згідно з новими правилами кожен обраний суддя повинен проходити щорічно 2-тижневе навчання. Більше того, на сьогодні ВККС розробляє інтерактивні курси, медіа-класи для підвищення кваліфікації і інтерактивного навчання суддів. Таким чином, зовсім скоро можна буде вивчати змінене законодавство, отримати консультації досвідчених суддів і т. п. в режимі онлайн.
Від питань відбору кандидатів на суддівські посади учасники пресс-ланча перейшли до інших питань діяльності ВККС. Найбільше усіх хвилювало питання дисциплінарних стягнень, що застосовуються до суддів. Оскільки дисциплінарна практика є однією з основних функцій ВККС пан Самсин підкреслив, що кожен, хто вважає, що суддя порушив правила суддівської етики або присяги судді, може подати у ВККС заява про таке порушення, при цьому завіривши, що воно буде розглянуто самим ретельним чином. Щоб переконати в результативності роботи своєї комісії Ігор Леонович привів статистику подачі скарг раніше і на сьогодні. Не вдаючись до цифр, можу сказати, що, за його словами, число скарг скоротилося в рази. При ВККС щорічно робиться узагальнена практика по скаргах. За останній рік, приміром, догану отримав 121 суддя. Раніше статистика була набагато скромніше. Підстави ж для притягнення до дисциплінарної відповідальності залишаються все ті ж : грубе порушення закону стосовно осудності, розгляд справи понад терміни, встановлені законом (затягування розгляду справи).
До речі, Ігор Леонович відмітив, що останнє питання є одним з найважливіших і актуальніших, тому перед дачею рекомендацій судді для перекладу його до іншого суду ВККС в обов'язковому порядку запитує, скільки у судді у виробництві справ, нерозглянутих терміном більше 3-х місяців. Якщо суддя не озвучить об'єктивні причини затягування в розгляді, рекомендації суддя не отримує.
На початку статті я невипадково згадала про майбутній XI З'їзд суддів, оскільки одним з його важливих кроків буде прийняття в новій редакції Кодексу суддівської етики. Пан Самсин підтвердив умисність прийняття на З'їзді цього документу, оскільки вважає, що це дуже важливий локальний нормативний акт, яким повинні керуватися судді передусім. (Нагадаємо, що зараз в Україні діє Кодекс професійної етики суддіприйнятий З'їздом суддів більше 10 років тому). Текст цього документу узгоджувався також і з провідними юристами, адвокатами і правозахисниками.
Також в ході пресс-ланча пан Самсин розповів, що планується розробка Процедурального кодексу. Метою створення цього Кодексу служить роз'яснення процедури адміністративного оскарження, оскільки адміністративна справа повинна починати розглядатися в адміністративному органі. У Кодексі буде описаний алгоритм дій при процедурі адміністративного оскарження. При цьому примітним є те, що початком формування справи буде момент звернення в адміністративний орган. Якщо рішення адміністративного органу не влаштовуватиме сторону, то вона зможе оскаржити рішення в суді. Проте при цьому адміністративний орган не матиме права оскарження рішення суду.
В ході пресс-ланча також було порушено питання майбутнього напливу справ, пов'язаних із земельними стосунками, а саме так званими межовими спорами. Це питання, як вказав Ігор Леонович, якраз розглядалося на нараді суддів, що відбулася 18.02.2013. Зокрема, йшлося про складання спеціальної програми з питань земельного права. Планується, що до кінця квітня програма інтерактивного навчання з питань застосування земельного права для суддів буде готова. Програма буде розроблена спільно з канадськими партнерами і буде в доступі на сайті національної школи суддів, можна буде зайти на сайт, шанувати, вивчити програми і укладення до неї.
На завершення пан Самсин також повідав про досвід обрання і роботі суддів в США і призначенні суддів в Канаді і нагадав, що ВККС оголошений конкурс на заміщення вакантних посад.
Олена Адамантис
"ЮРИСТ & ЗАКОН"
____________________________________________________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи дорегіональним дилерам.