Думаю, що ніхто не сперечатиметься, що усі юридичні фірми (як і інші компанії) зацікавлені у високій якості послуг, що надаються. Від цього залежить імідж компанії, прибутки, задоволеність клієнтів… Впровадження системи менеджменту якості (СМК) відповідно до вимог стандарту ISO 9001 може цьому сприяти. Але впровадження і сертифікація СМК в юридичній компанії - справа добровільна. Вирішувати - власникам і вищому керівництву. Можна, наприклад, впровадити СМК, але не сертифікувати. Це вирішує сама компанія. Впровадивши СМК, вона може усім оголошувати, що у неї діє СМК, що відповідає вимогам ISO 9001:2008. І це сама компанія підтверджує, проводячи у себе внутрішні аудити підготовленими внутрішніми аудиторами (з урахуванням вимог ISO 19011:2011).
Що стосується сертифікації системи менеджменту якості. Повторю - ця справа добровільна. Можна мати СМК, але не сертифікувати.
Сертифікувати СМК мають право сертифікаційні органи, акредитовані в національному органі чи в акредитаційних органах своїх країн. Важливо щоб було міжнародне визнання акредитаційних органів країн (через ЕА, IAF), оскільки через це йде міжнародне визнання і сертифікаційних органів.
Але все-таки, будь ласка, відмітьте для себещо питання визнання сертифікату це питання тільки двох сторін: виконавця і замовника. Якщо сертифікат видає акредитований сертифікаційний орган - це сертифікат "третьої сторони", а якщо сертифікат видає неакредитована організація - це сертифікат "другої сторони". Першою стороною при цьому є сама юридична компанія. І коли вона проводить у себе внутрішні аудити СМК, то це - аудит "першої сторони".
Хотілося б відмітити, що окрім вказаного вище сертифікаційного органу (далі - ОС) є і багато інші міжнародні ОС, наприклад, SGS (Швейцарія), T?V (Німеччина - їх декілька), DQS (Німеччина), Lloyd Register (Великобританія), Germanisher Lloyd (Німеччина), API (США), Det Norske Veritas (Норвегія), BSI (Великобританія) … Юридичні компанії не повинні забувати і про виконання вимог з довкілля охорони і охороні праці. Для забезпечення цієї діяльності створюють системи екологічного менеджменту (ISO 14001) і менеджменту охорони праці і здоров'я (BS OHSAS 18001). Впровадження вимог таких стандартів може підкреслювати високу культуру юридичної компанії в екологічній сфері і сфері охорони праці.
Валентин Тихоненкоголова Правління Союзу фахівців-експертів за якістю, генеральний директор ЭКТЦ "ВАТ"