По словах Олександра Когутадиректори відділу корпоративних питань JTI Українатютюнові компанії не заперечують необхідності державного регулювання виробництва, продажу і реклами тютюнових виробів. Проте вони стурбовані тим, що Закон, підписаний Президентом 13 березня, недопрацьований і суперечливий. "Ми сподіваємося, що влада зверне увагу на риски, пов'язані з набуттям чинності Закону" - ділиться А. Когут.
Олександр Когут |
Про які недоробки йде мова? В першу чергу - про положення Закону, які суперечать чинному законодавству, зокрема, Закону України "Про рекламу" і "Про захист прав споживачів", і допускають безліч варіантів інтерпретації. Зокрема, представник тютюнової компанії вказує на положення про заборону усіх видів комунікації між компанією-виробником і споживачем.
"Ми готові до того, що тютюновій галузі незабаром доведеться працювати в нових правових реаліях. JTI - міжнародна компанія, ми працюємо в 120 країнах світу, і у багатьох з них історія обмежень тютюнового ринку багатіша, ніж в Україні. Але, слід визнати, що з такою кількістю протиріч, як у випадку з новим законом, ми стикаємося уперше" - признається експерт.
На думку Олександра, документякий спочатку повинен був обмежити рекламу і спонсорство тютюнових виробів, по суті забороняє усі способи комунікації із споживачемвід маркетингових активностей на підставі попередньої згоди споживача і спілкування з покупцем в точках продажів, до вкладишів в сигаретні пачки. Закон також забороняє спонсорську діяльність, корпоративну соціальну відповідальність і добродійність, що не має ніякого відношення до боротьби з палінням.
Слід зазначити, що ні в одній європейській країні обмеження не доведені до такої крайності. Приміром, добродійна і соціальна діяльність тютюнових компаній не заборонена ніде, а в деяких країнах законодавство, навпаки, зобов'язує виробників сигарет виділяти кошти на соціальні проекти.
"На цьому етапі компанія прагне звернути увагу громадськості і влади на той факт, що текст Закону вимагає доопрацювання і поліпшення, що він порушує основні права виробників і споживачів тютюнових виробів. Комунікація з дорослими курцями - наше конституційне право (ст. 42 Конституції України). Також радикальною і нелогічною виглядає заборона на добродійну діяльність, яка жодним способом не пов'язана з торговими марками, під якими випускаються сигарети, і із стимулюванням продажів і вживання тютюну" - резюмує Олександр Когут.