Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Тенденції лютого : стагнація ринку і очікування реформи

13.52, 5 березня 2012
144
0

Щорічний Форум "Розвиток ринку юридичних послуг України", ситуація навколо файлообменника EX. UA, головні угоди і кадрові підвищення, а також інші значущі події останнього зимового місяця у вітчизняно...

На думку експертів, головною ознакою українського ринку юридичних послуг на сьогодні є його стагнація. З початку 2012 року відсутні новини про гучні кадрові зміни або про появу на вітчизняному ринку нових сильних гравців. З одного боку це може вказувати на те, що ринок відбувся і досяг певної стабільної планки. З іншого боку - криза в економічному середовищі затягнулася і динамічного росту в роботі компаній українських юристів в найближчому майбутньому не передбачається.

ТЕНДЕНЦІЇ ЛЮТОГО

Мабуть, головним професійним заходом останнього місяця зими для активної юридичної громадськості України можна назвати Щорічний Форум Асоціації юристів України "Розвиток ринку юридичних послуг України - 2012". У котрий раз цей захід зібрав в одному залі головних представників вітчизняного юридичного бізнесу. За традицією найвпливовіші юристи країни обговорили питання, якими живе і дихає юридична професія останнім часом.

Зокрема, враховуючи нинішній стан економіки і низьку платоспроможність суб'єктів підприємництва, досі залишається актуальною формула розподілу прибутку юридичної компанії серед її партнерів, яку останні час від часу переглядають.

Окрім цього, ринок знаходиться в очікуванні прийняття нового законодавства про адвокатуру. Складність ситуації полягає в тому, що навіть напередодні реформи ніхто з упевненістю не може передбачити усі її деталі, оскільки остаточне рішення по відповідному законопроекту виходитиме з Адміністрації Президента. Проте юристи, розглядаючи різні варіанти розвитку ситуації, запевняють, що зможуть пристосуватися до будь-якого закону з великими або меншими втратами.

Також юристи відмічають посилення конкуренції, особливо на столичному ринку юридичних послуг. Проте в даному випадку у виграші знаходиться лише клієнт: він має можливість вибирати собі відразу декількох радників з різних компаній - кращих експертів у своїх спеціалізаціях, а також нав'язує їм свою цінову політику. Економлячи на оплаті послуг зовнішніх юристів, все більше представників великого бізнесу вважають за краще сформувати потужний юридичний департамент з юристами різних спеціалізацій на чолі з досвідченим фахівцем (яскравий приклад - Метинвест)звертаючись до зовнішніх радниками лише в крайніх випадках (питання вузької спеціалізації, іноземна юрисдикція, потреба в розширених робочих ресурсах).

Цей і ряд інших чинників позначається на характері роботи юридичних компаній : кількість великих дорогих проектів істотно скоротилася, при цьому об'єми і темпи роботи юристів зросли. Борючись з цією тенденцією, юридичні фірми вимушені приділяти більше уваги дрібним проектам, розвиваючи малі практики. Окрім цього, з метою утримання клієнта деякі послуги йому надаються безкоштовно.

Що стосується попиту на юридичні послуги, то в першу чергу він є присутнім в таких практиках, як: карне, податкове право, судова практика і антимонопольне законодавство.

ПОДІЇ МІСЯЦЯ

Мабуть, найрезонанснішою правовою подією лютого, що зачепила інтереси звичайних українських громадян стала ситуація, що склалася навколо файлообменника EX.UA. Нагадаємо, що правоохоронними органами були вилучені сервери цього ресурсу і на деякий час заблоковано доменне ім'я сайту. Враховуючи популярність ресурсу, дії влади викликали величезну хвилю протестів серед населення. У теж час, випадок з EX.UA відкрив "Ящик Пандори" для українських користувачів Інтернету - віднині до піратського контенту в "укрнете" буде пильніша увага з боку влади. Окрім цього, ситуація з EX.UA підняла низку спірних запитань відносно правових меж роботи подібних ресурсів, які обговорюються і до цього дня. Завдяки юридичному супроводу інтересів EX.UA широка громадськість відкрила для себе нове юридичне ім'я - захистом інтересів файлообменника сьогодні опекается ЮФ "Юскутум" на чолі з її керівним партнером Артемом Афяном. Його ім'я найчастіше фігурувало в лютневій діловій пресі.

Новий виток в розвитку вітчизняних юридичних інформаційних ресурсів стався завдяки порталу ЮРЛИГА. Інноваційною і в деякій мірі революційною для українського Інтернету можна назвати запущене проектом юридичне он-лайн телебачення - ЮРTV, а також її окремі проекти. Одна з таких програм - "Юридичні дебати"перший випуск яких відбувся 7 лютого за участю Олега Рябоконя і Ігоря Шевченка. Прем'єру нового формату подивилися більше 1,5 тисяч он-лайн глядачів, а географія перегляду включала міста України, Росії, Великобританії, Німеччини, Чехії і Нідерландів.

УГОДИ МІСЯЦЯ

Дійсно, в останньому місяці зими ринок юридичних послуг не зміг похвалитися великою кількістю значущих (з фінансової точки зору) угод або помітних кадрових переходів. Серед супроводжуваних угод на значні суми, які були публічно висвітлені в юридичній пресі, слід виділити проекти компаній Salans, "Астерс", "Саенко Харенко", а також "Василь Кисиль і Партнери".

Зокрема, міжнародна юридична фірма Salans проконсультувала ряд кредиторів (АКБ "Укрсоцбанк", Erste Group Bank AG і ВТБ Банк (Австрія)) про надання синдикованого кредиту на суму 150 мільйонів доларів США для ЗАТ "Креатив".

Юридична фірма Sayenko Kharenko виступила юридичним радником банків ING, Citibank і Unicredit ("Кредитори") у зв'язку з реструктуризацією заборгованості групи "Интерпайп", провідного виробника сталевих труб в Східній і Центральній Європі ("Позичальник"). Трансакція на загальну суму 1,2 млрд. доларів США стала найбільшою реструктуризацією у індустріально-промисловій галузі України.

Агрокомпания Alpcot Agro AB (Швеція) з активами в Україні оголосила про завершення угоди з придбання усього акціонерного капіталу провідного виробника сільськогосподарської продукції Landkom International PLC. Вартість придбання складає близько 12.97 млн фунтів стерлінгів. ЮФ "Василь Кисиль і Партнери" виступила українським юридичним радником Alpcot Agro і провела усебічний правовий аудит українських компаній групи Landkom і їх сільськогосподарських активів.

Найефективнішими в лютому на ринку юридичних послуг Україні слід визнати юристів ЮФ Астерс. Так, компанія проконсультувала Seagate Technology відносно отримання дозволу Антимонопольного комітету України на придбання бізнесу по виробництву жорстких дисків компанії Samsung Electronics і дозволу на здійснення погоджених дій у формі домовленості про неконкуренцію. Загальна вартість транзакції склала близько 1,4 млрд. доларів США.

Окрім цього ЮФ "Aстерс" виступила юридичним консультантом Європейського Банку Реконструкції і Розвитку, Міжнародної Фінансової Корпорації і Чорноморського Банку Торгівлі і Розвитку з питань надання забезпечених кредитів одному з лідерів ринку нафтопродуктів в Україні - "Концерну Галнафтогаз". Сукупна сума фінансування, що надається ЄБРР і МФК, а також ЧБТР, склала 190 млн доларів США.

Також Астерс виступила радником Міжнародної фінансової корпорації у зв'язку з наданням довгострокового фінансування на суму 5 млн. доларів США одному з найбільших агрохолдингов України - групі компаній "Мрія".

КАДРИ

Серед нечисленних кадрових змін на ринку юридичних послуг України варто відмітити підвищення юристів Sayenko Kharenko. Зокрема, компанія повідомила про призначення на посаду радника відразу трьох старших юристів - Наталії Микольской, Олени Перепелинской, а також Леоніда Антоненко.

Окрім цього, Юрій Дзера став новим партнером ЮФ "Салком". До юридичної фірми "Салком" Юрій приєднався в 2005 році, де пройшов шлях від помічника юриста до партнера компанії.

Сергій Саченкоголовний редактор сайту ЮРЛИГА

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему