Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Експерти Arzinger : "Зріс попит на проведення тренінгів по спілкуванню з правоохоронними і податковими органами"

14.50, 27 січня 2012
383
0

Особливості судових розглядів з податковою службою, а також способи протидії перевіркам податкових органів аналізують Сергій Шкляр, старший партнер, і Дмитро Гадомский, старший юрист АТ "Arzinger".

Всупереч безлічі негативних прогнозів, проблеми створив не Податковий кодекс, а новий, ще жорсткіший фіскальний підхід держави. Тому, безперечно, найпопулярніше питання, яке ми чуємо від клієнтів : "Як можна працювати в цій країні"?, - відмічають Сергій Шкляр і Дмитро Гадомский.

Окрім цього риторичного питання, говорять експерти, дуже часто поступають запити, пов'язані зі збудженими проти керівництва компаній кримінальними справами. Як відомо, минулого року податки стали стягуватися при щільній підтримці силових органів - шляхом порушення кримінальної справи за фактом ухилення від сплати податків або ж по інших статтях Карного кодексу. За статистикою ДПАУ, розміщеною на офіційному веб-сайті, в третьому кварталі 2011 року з 774 проведених перевірок було порушено 959 кримінальних справ, 490 з яких - по фактах ухилення від сплати податків. До кінця 2011 року вже нікого особливо не дивували новини про чергові "маски-шоу" на тому або іншому великому підприємстві. Компанії почали готуватися до гіршого і зріс попит на проведення тренінгів по спілкуванню з правоохоронними і податковими органами.

Що ж до правових підстав для нарахування додаткових податкових зобов'язань, і, як наслідок, наступне застосування згаданих вище засобів тиску на платника податків, то їх на подив небагато. Переважна більшість податкових суперечок торкаються бестоварности господарських операцій і перенесення збитків- стверджують юристи.

Якщо задатися метою отримати статистичні дані про процентне співвідношення виграних і програних платниками податків податкових суперечок, то навряд чи вона буде мало відрізнятися від статистики попередніх років : приблизно 20% податкових повідомлень-рішень відміняються вищестоящими податковими органами і приблизно 50% податкових повідомлень-рішень відміняються в судовому порядку.

Дмитро Гадомский

Попереджаючи цілком доречні заперечення проти точності подібних статистичних даних, слід зазначити, що статистика формується на підставі суперечок на суму 1000 грн., і суперечок на суму декількох десятків, сотень млн. грн. Хоча юристам і невідомо про наявність подібної офіційної статистики, вони побоюються, що як тільки сума суперечки перевищує певну суму, шанси на виграш справи неухильно падають.

Зараз популярна думка, що виграти податкову суперечку на велику суму неможливо. Ми згодні лише з тим, що це складно - стверджують С. Шкляр і С. Гадомский. Не лише платник податків знаходиться під тиском (приміром, під тиском порушеної кримінальної справи), але і суди не завжди вільні приймати справедливі рішення. У цій ситуації дійсно мало просто доводити свою правоту в суді. Наприклад, у випадку з визнанням угоди безтоварної або визнанням угоди що суперечить інтересам держави необхідно вступати в судові процеси про визнання недійсними засновницьких документів контрагентів, необхідно надавати суду усі первинні документи, що підтверджують реальність операції, і призначати їх бухгалтерську експертизу. У тому випадку, якщо зачеплені інтереси іноземного інвестора, безумовно необхідно притягати посольство: як мінімум, просити представника посольства бути присутнім в засіданні, як максимум - просити посла організувати зустріч з керівництвом податкового органу для врегулювання суперечки в позасудовому порядку (що також можливо!).

Що ж торкається безпосередньо перевірок податковою, то у більшості випадку неможливо вплинути на рішення податкового органу про нарахування додаткових податкових зобов'язань. У таких випадках, як єдино можливе, юристи радять максимально ускладнити податковому інспекторові вхід на підприємство, отримання інформації. Проте, відмічають пан Шкляр і пан Гадомский, не завжди це піде на користь платникові податків і не завжди може бути ефективно використано при судовому оскарженні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему