Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Підсумки-2011. Прогнози-2012

11.45, 11 січня 2012
2012
0

Матеріал тижневика "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 10. 01. 2012, № 02

Спочатку завдання створити підсумковий матеріал представлялося досить простим: вибрати 10 самих значущих подій року, що пішов, і трохи поговорити про кожного (все одно детальніше про них говорили в присвячених їм номерах "ЮРИСТ & ЗАКОН"). Але в ході підготовки, згадуючи рік, що минає, стала вимальовуватися проблема: рік видався дуже насиченим і вибрати з нього 10 безперечних информповодов-лидеров виявилося непросто. Надто багато було претендентів.

Тому не дивуйтеся, що нижчеприведена частина позицій складатиметься більш ніж з однієї події. Але об'єднання, на наш погляд, в усіх випадках цілком логічно, оскільки ряд подій за своєю суттю є не більше ніж деталями однієї ширшої і важливішої картини. І саме її, а не рознесені за часом, місцю і характеру елементи варто називати подією року. Але в деяких випадках ми не зважилися на подібні дії, оскільки кожен з фрагментів має дуже вагому самостійну цінність.

Не стали ми і ранжирувати події за значимістю. Можливо це не для усіх випадків. Тим більше важливість залежить від "точки зору" того, що ранжирує. Ми вирішили не дозволяти собі такого суб'єктивізму, що личить більше юристам-практикам, і дати можливість саме їм розставити пріоритети в інших матеріалах блоку "Тема номера". Цей же матеріал - редакційна точка зору на 10 найважливіших для юристів подій 2011 року без якого-небудь їх внутрішнього ранжування.

Отже, перше з цих подій - прийняття Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких інших законодавчих актів України відносно спрощеної системи оподаткування, обліку і звітності". У листопаді 2011 стало остаточне ясно, що влада твердо має намір завершити податкову реформу. Притому завершити її відповідно до основного принципу: "головне, наповнити бюджет". Як результат, упрощенцев абсолютно штучно розділили на ряд груп, для кожної з яких система взаємин з податковими органами виглядатиме по-своєму. Поширюватися детально не будемо, адже "ЮРИСТ & ЗАКОН" вже детально розглядав нові норми в матеріалах свого випуску № 47 від 29 листопада 2011 року. Крім того, 7 лютого Вас чекає номер, що підводить перші підсумки практичного застосування нової спрощеної системи.

Другою подією, заслуговуючою потрапити в топ-10, є весняна реформа старанного виробництва. Набуття чинності Закону "Про внесення змін до Закону України "Про старанне виробництво" і деяких інших законодавчих актів України по вдосконаленню процедури примусового виконання рішень судів і інших органів (посадовців) " викликало чималий резонанс навіть в найдальших від юриспруденції сферах. Проте, більшість фахівців зійшлися на тому, що цей документ є (на відміну від багатьох інших нормативних документів, що приймалися останнім часом) дійсно кроком вперед, сприяючий поліпшенню ситуації з виконанням рішень судів. Детальніше про ці нововведення і їх реалізацію можна прочитати у випусках "ЮРИСТ & ЗАКОН" № 34 від 14 грудня 2010 року і № 37 від 20 вересня 2011 року.

Одній з найгучніших тим літа стала подія № 3 в нашому списку - "робота над помилками", допущеними при проведенні податкової реформи у виді Закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких інших законодавчих актів України по вдосконаленню окремих норм Податкового кодексу України". Варто відмітити, що вдосконалення вдалося: з податкового законодавства зникли ряд норм, що викликали бурхливе обурення усіх непричетних до системи податкових органів, а також з'явилися ряд корисних нововведень. Детальніше про те, що змінилося, можна прочитати в матеріалах випуску "ЮРИСТ & ЗАКОН" № 31 від 9 серпня 2011 року.

Під № 4 розміститься те, що можна назвати земельно-нерухомою епопеєю. Старт їй був даний ще в 2010 з прийняттям нової редакції Закону "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно і їх обтяжили". Проте основні події розгорнулися все ж в 2011 році. Причиною для хвилювань стало "швидкісне" (менш ніж за півроку) прийняття Закону "Про Державний земельний кадастр" і що послідувало менш ніж через 2 тижні після цього внесення Кабміном законопроекту "Про ринок земель". Надалі напруга підтримувалася до самого грудня, коли з'ясувалося, що зняття земельного мораторію з 1 січня 2012 року не буде, оскільки депутати вирішили остаточно розглянути законопроект (вже інший, допрацьований) про ринок землі в 2012 році. Приблизно в той же час було прийнята ще одна відстрочення остаточного впровадження нової системи реєстрації прав на нерухомість, знову-таки до 1 січня 2013 року. Як результат - епопея продовжитися ще як мінімум 2 року.

Наступним в нашому списку коштує одно з осінніх подій. Йдеться про деякий "відкат" судової реформи, у черговий раз за декілька останніх років що змінює положення і порядку роботи Верховного Суду. Цього разу можна говорити про те, що ВСУ отримав у свої руки дуже важливу перевагу, набувши, по суті, можливості займатися законотворчістю. Віднині його трактування законодавства стало обов'язковим для усіх інших судів. Такі найважливіші наслідки набуття чинності Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно розгляду справ Верховним Судом України", що набуло чинності 13 листопада 2011 року. Детальніше про інші його нововведення можна прочитати в матеріалах випуску "ЮРИСТ & ЗАКОН" № 46 від 22 листопада 2011 року.

Подія № 6 також має пряме відношення до судочинства. З 1 листопада 2011 року, завдяки набуттю чинності Закону "Про судовий збір", остаточно пішло в минуле поняття держмита за звернення до суду і інших процесуальних дій. Проте новий Закон породив немало проблем і, як наслідок, нарікань на свою недосконалість. Про усе це, так само як і про його достоїнства (а вони є), можна прочитати в матеріалах випуску "ЮРИСТ & ЗАКОН" № 43 від 1 листопада 2011 року.

Під № 7 поставимо ще одно "подію-мозаїку" - справжній вал змін в системі реєстрації підприємств і їх ліквідації. Тут і електронна реєстрація, і принцип мовчазної згоди, і відміна свідоцтва про реєстрацію, і спрощення процедури припинення підприємства, і відміна вимоги про обов'язкове нотаріальне завірення підписів засновників на статуті. Про усе це "ЮРИСТ & ЗАКОН" оперативно інформував Вас протягом року.

Восьмий номер від нас отримав Закон "Про безоплатну правову допомогу". Фактично йдеться про першу, доки периферійну, спробу держави узяти під свій контроль юридичну професію. Начебто велика частина юристів успішно може уникнути (якщо саме цього вони хочуть) попадання в новосоздаваемую систему. Проте насторожує вже сама тенденція - держава хоче, як мінімум, знати в обличчя усіх, хто робить громадянам юридичні послуги. Детальніше про надії і побоювання, пов'язані з цим Законом, "ЮРИСТ & ЗАКОН" розповідав в матеріалах випуску № 29 від 26 липня 2011 року.

Під номером 9 у нас фігурує, мабуть, без сумніву, найгарячіша тема грудня 2011 року - захист персональних даних. Що відповідає Закон набув чинності ще 1 січня, проте більшість згадала про нього тільки тоді, коли попереду замаячила реальна перспектива понести відповідальність за порушення його норм. Варто відмітити, що "ЮРИСТ & ЗАКОН"на відміну від більшості інших ЗМІ, заздалегідь попереджав своїх читачів - ще в матеріалах випусків № 36 від 28 грудня 2010 року і № 35 від 6 вересня 2011 року. Проте, враховуючи затребуваність теми, ми підготували ще один випуск на ту ж тему - № 51 від 27 грудня 2011 року. Крім того, у березні наступного року нами запланований ще і випуск, що відстежує першу практику притягнення до відповідальності.

Номер же 10 ми присвоїли ще одній комплексній події - черговим змінам в судовому процесі, привнесеним Законом "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України відносно удосконалення окремих положень адміністративного судочинства" (що набуло чинності в останній день року, що пішов) і що доки не отримало схвалення Президента законопроектом "Про внесення змін до деяких законів України (відносно удосконалення порядку здійснення судочинства) ". Якщо перший з документів багато в чому спрямований на реальне усунення наявних проблем, то про другий навряд чи цьому можна сказати. Але у будь-якому випадку їх реальне застосування - справа 2012 року. І, тому можна прогнозувати, що ці документи зможуть отримати статус подій-2012.

Ось так плавно ми і почали переходити до прогнозів. Проте, перш ніж остаточно закінчити з підсумками, згадаємо ще одно (так би мовити внерейтинговое) подію - епопею з соцвыплатами. Уряд упродовж 2011 року неодноразово намагався отримати право самостійно, без участі депутатів, визначати їх розмір. Останній на даний момент крок був зроблений КСУ, який визнав конституційність подібної норми в Держбюджеті-2012. Але навряд чи це точка, швидше трикрапка, і в 2012 році історія продовжиться.

Тим паче, що 2012 рік - рік виборів до парламенту. І уся законотворчість проходитиме з оглядкою на цю подію.

Проте, ряд питання вирішуватиметься незалежно від яких-небудь зовнішніх чинників. Передусім, існує дуже висока вірогідність повторного прийняття новій редакції Митного кодексу, набуття чинності якої ймовірно буде заплановано на 1 січня 2013 року. Крім того, варто чекати закону про ринок землі і, відповідно, зняття мораторію.

Ще одно дуже вірогідна подія - реформа адвокатури і прокуратури. В усякому разі робоча група при Президентові називається саме так. І це насторожує - цілком можливо, що мова піде про створення підконтрольною державі адвокатури, схожої не на ту, що існувала за радянських часів. І це, мабуть, сама найважливіша з усіх тим 2012 року для юристів.

Але не варто забувати і про плани прийняття нової Конституції. Далека ненульова вірогідність, що наступного року ми про неї не раз почуємо.

В цілому рік 2011-м видався багатим на несподівані і не зовсім нововведення. Легше, мабуть, назвати сферу, в якій нічого не сталося.

Проте, рік 2012-й, особливо його перша половина, обіцяє бути ще більше насиченим. Надто багато чого потрібно встигнути владі до парламентських виборів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему