Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Затягування судового процесу

14.43, 22 вересня 2011
5493
0

Яким чином можна захистити свої інтереси, коли суддя допускає тяганину при розгляді справи? На жаль, ефективних заходів захисту у такому разі значно менше, чим способів затягування судового процесу

Судова тяганина є однією з найбільших проблем вітчизняного правосуддя. Частенько відповідачі, що не мають що заперечити по суті пред'явленого до них позову, обирають тактику затягування судового процесу. У такому разі багато що залежить від судді, який розглядає справу.

Деякі судді допускають тяганину, хоча мають усі процесуальні можливості для розгляду справ в розумні терміни. На практиці відомі випадки, коли сторона, що звернулася до суду за захистом своїх прав, роками не може отримати рішення по суті суперечки навіть по першій інстанції. Розглянемо основні методи захисту своїх інтересів, у разі, коли суддя допускає тяганину при розгляді справи.

І. Дисциплінарне провадження відносно судді. Системна подача скарг

Дисциплінарне провадження - це процедура розгляду органом, визначеним законом, звернення, в якому міститися відомості про порушення суддею вимог по його статусу, посадових обов'язків або присяги судді.

Дисциплінарне провадження стосовно судді здійснюють:

- Вища кваліфікаційна комісія суддів України - відносно суддів місцевих і апеляційних судів;

- Вища рада юстиції - відносно суддів вищих спеціалізованих судів і суддів Верховного Суду України.

Скарга на неправомірну поведінку судді місцевого або апеляційного суду може бути подана будь-якою особою, якій відомі факти такої поведінки у Вищу кваліфікаційну комісію суддів України (адреса: 01032, м. Київ, вул. Жилянська, 120). Бланк скарги можна отримати на офіційному сайті ВККСУ

Уявлення про дисциплінарне провадження судді Верховного Суду України і вищих спеціалізованих судів може бути подане виключно:

- народним депутатом України;

- Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини;

- членом Вищої ради юстиції за результатами перевірки повідомлень.

Найреальніше направити відповідне звернення до члена Вищої ради юстиції від імені громадянина Україниоскільки у такому разі член УСЮ повинна буде направити відповідь на звернення згідно із Законом України "Про звернення громадян". При цьому до звернення обов'язково треба додавати копії судових рішень заангажованого судді. Також рекомендується направляти це звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини і в Комітет правової політики Верховної Ради України.

Ефективність оскарження неправомірної поведінки судді залежить від систематичності подачі скарг. Не слід чекати завершення розгляду справи для подачі скарги. Питання про оскарження неправомірної поведінки судді повинне вирішуватися при перших ознаках такої неправомірності.

Заяву можна подавати по кожному факту неправомірності поведінки, а не по окремій основі. Підстави для притягнення до дисциплінарної відповідальності встановлені в ч. 1 ст. 83 Закони України "Про судоустрій і статус суддів", а саме:

- Істотні порушення норм процесуального права при здійсненні правосуддя (сюди відноситься і тяганина), пов'язані, зокрема, з відмовою в доступі особи до правосуддя по підставах, не передбачених законом, порушення вимог по розподілу і реєстрації справ в суді, правил осудності або підвідомчості, необгрунтоване вжиття заходів забезпечення позову.

- Систематичне або грубе одноразове порушення правил суддівської етики, яке підриває авторитет правосуддя.

Слід пам'ятати, що відміна або зміна судового рішення не спричиняє за собою дисциплінарної відповідальності судді, який брав участь в його постанові, крім випадків, коли порушення допущене внаслідок умисного порушення норм права або неналежного відношення до службових обов'язків.

А ось затягування судового процесу може бути кваліфіковане як порушення присяги судді, що є основою до звільнення судді з посади.

Згідно п. 5 ч. 5 ст. 126 Конституцій України суддя звільняється з посади у зв'язку з порушенням ним присяги судді. Факти, які свідчать про порушення суддею присяги, мають бути встановлені Вищою кваліфікаційною комісією суддів України або Вищою радою юстиції. Звільнення судді з посади на підставі порушення ним присяги судді здійснюється за уявленням Вищої ради юстиції після розгляду цього питання його засіданні. На підставі представлення Вищої ради юстиції Президент України видає указ про звільнення судді з посади. На підставі представлення Вищої ради юстиції Верховна Рада України приймає постанову про звільнення судді з посади.

Сергій Шклярстарший партнер АТ Arzinger

ІІ. Проведення PR- роботи стосовно заангажованого судді

Освітлення діяльності/поведінки заангажованого судді в ЗМІ є дуже важливим і, частенько, ефективним засобом протидії нечесному суду. Роботу зі ЗМІ можна здійснювати в двох напрямах:

- опис професійної діяльності заангажованого судді, як в справі, яка затягується, так і в інших справах, для привертання уваги до його нечесної і некомпетентної роботи органів, які приймають рішення про притягнення судді до відповідальності, з метою подальшого звільнення цього судді за порушення присяги;

- освітлення поведінки нечесного судді в побуті для привертання уваги до його негідної поведінки, несумісної із званням судді, тих же органів, що приймають рішення про притягнення судді до відповідальності, з метою подальшого звільнення цього судді за порушення присяги.

Особливо ретельно необхідно відстежувати в ЗМІ діяльність або поведінку в побуті суддів, які були призначені на 5-річний термін і чекають призначення на посаду судді довічно. У такому разі, при достатності матеріалів, які свідчать про непрофесійну або негідну поведінку судді, він не зможе отримати рекомендації на подальше призначення.

Як приклад звільнення судді за результатами широкого освітлення в ЗМІ неодноразового прийняття ним неправосудних рішень в конкретних справах, можна привести такі випадки за останній час:

"Легендарну суддю Васіну буде звільнено"

"Вища рада юстиції готує звільнення близько 300 суддів на підставі порушення присяги"

У вказаних прикладах суддів звільняли саме за порушення присяги, внаслідок прийняття ними свідомо неправосудних рішень. Приводами для таких звернень були масові скарги учасників процесу, а широкий розголос в ЗМІ діяльності цих суддів тільки прискорили процес розгляду матеріалів і створили відповідне інформаційне середовище для звільнення суддів з посади.

Випадків звільнення судді з посади за порушення присяги внаслідок здійснення дій, несумісних із званням судді (неналежна поведінка в побуті), значно менше, але вони трапляються.

Таким чином, освітлення діяльності або неналежної поведінки судді в ЗМІ - це додаткова ефективна міра, яка може прискорити розгляд справи про його звільнення або притягнути пильнішу увагу органів, які здійснюють дисциплінарне провадження відносно судді.

ІІІ. Звернення до Європейського Суду з прав людини

Рішення Європейського Суду з прав людини стосовно України є обов'язковим для виконання Україною. Ці рішення виконуються за рахунок Державного бюджету України в порядку, передбаченому для виконання судових рішень. Рішення Європейського Суду може передбачати виплату відшкодування потерпілій стороні. Також можуть застосовуватися додаткові заходи індивідуального характеру.

Додатковими заходами індивідуального характеру є: (а) відновлення настільки, наскільки це можливо, колишнього юридичного стану, який потерпіла сторона мала до порушення Конвенції (restitutio in integrum); (б) заходи, передбачені в рішенні Європейського Суду про дружнє врегулювання. Відновлення колишнього юридичного стану потерпілої сторони здійснюється, зокрема, шляхом: (а) повторного розгляду справи судом, включаючи відновлення провадження у справі; (б) повторного розгляду справи адміністративним органом.

Важливо пам'ятати, що Конвенція про захист прав людини і основних свобод і практика Європейського Суду є джерелом права при розгляді справ судами України. У разі відсутності перекладу потрібного рішення або визначення Європейського Суду національні суди повинні користуватися оригінальним текстом. Тому в справах, які затягуються, треба посилатися на вказану Конвенцію і практику Європейського Суду, починаючи з суду першої інстанції. По-перше, це матиме додатковий вплив на заангажований суд, а по-друге, - стане початком підготовки до захисту своїх інтересів в Європейському Суді, якщо це знадобитися.

У випадку з тяганиною необхідно посилатися і збирати докази порушення ст. 6 Конвенцій про захист прав людини і основних свобод, яка передбачає право на справедливий суд і на розгляд справи впродовж розумного терміну. При тяганині справи треба відразу ж заявляти про це суду, шляхом подачі відповідних письмових заяв (у тому числі про відведення суду), пояснень, клопотань і інших з додатком відповідної практики Європейського Суду. Це дасть можливість посилатися на вказані випадки в судах апеляційної/касаційної інстанції або в Європейському Суді. Таким чином, потерпіла сторона покаже, що відразу заявляла про допущену судом тяганині.

Сергій Шклярстарший партнер

Наталія Мартынюкстарший юрист АТ Arzinger

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему