Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Урізування соцгарантий : Азаров не хоче повторювати помилок Тимошенко

16.51, 14 червня 2011
7076
14

Сьогодні відбулася погоджувальна рада, на якій представник Президента у Верховній Раді депутат від Партії регіонів Юрій Мирошниченко від імені глави держави призвав колег вже на цьому сесійному тижні ухвалити урядові законопроекти № 7455 (саме у нім міститися положення про пенсійну реформу) і № 7562.

Якщо відносно пенсійних новацій такий поспіх цілком з'ясовний (влада сподівається таким чином зменшити дефіцит Пенсійного фонду і, відповідно, розмір дотацій з держбюджету, призначених для покриття цього дефіциту), то відносно другого законопроекту на перший погляд не усе так ясно. Назва його досить безбарвно: "Про гарантії держави відносно виконання рішень суду". Начебто прийняття його на месяц-другой пізніше не особливо вплине на ситуацію, що склалася, та і, до того ж, не так давно набула чинності нова редакція Закону "Про старанне виробництво".

Проте усі питання зникають при погляді на текст законопроекту. Якщо Розділ I, в принципі, відповідає назві законопроекту і визначає особливості виконання рішень, що стосуються держави, держорганів і держпідприємств, то Розділ II містить безліч норм, прямо до цієї сфери що не відносяться.

Так, зокрема, пропонується відмінити 50-% скидку по оплаті житла і житлово-комунальних послуг працівникам міліції, слідчим прокуратури і особовому складу державної пожежної охорони (надавши Кабміну право визначати розмір цієї скидки). Аналогічно уряд планує дістати у свою компетенцію визначення розміру щорічних, до 5 травня, одноразових посібників учасникам бойових дій, інвалідам війни, учасникам війни, колишнім неповнолітнім ув'язненим концтаборів, надбавок дітям війни, надбавок до пенсій за заслуги перед вітчизною.

Особливо пильне приділене Закону "Про статус і соціальний захист громадян, постраждалих в результаті Чорнобильської катастрофи"у якому запропоновано виключити усі норми, що прямо визначають розмір пільг, а також порядок їх надання. Натомість повинні з'явиться положення, що вказують що ці питання регулюються Кабміном.

Фактично, незважаючи на нейтральну назву і ряд досить корисних норм, законопроект спрямований на узаконення права Кабміну "у ручному режимі" визначати розмір ряду соціальних гарантій. Що цікаво, ці норми практично дослівно повторюють положення Закону "Про Державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України"що розроблялося "під себе" опонентами нинішньої влади - урядом Юлії Тимошенко.

У той раз таке розширення повноважень Кабміну було визнане неконституційним на підставі того, що закон про бюджет, згідно з тим, що діяло на той момент Бюджетному кодексу не може вносити зміни до інших законів. Хоча з 1 січня поточного року згаданий кодекс вже не діє, новий Бюджетний кодекс зберіг усі положення, на які спирався Конституційний суд при винесенні ухвали.

Отже, уряд Азарова вирішив досягти цілей, поставлених попередниками, не повторивши їх помилок. Але, крім того, законопроект № 7562 покликаний розв'язати ще одну проблему влади - понизити суму, що підлягає виплаті на підставі рішень судів про незаконність зменшення розмірів соціальних гарантій.

Для цього в проект введені норми, пред'явлення, що істотно посилюють терміни, до виконання таких рішень. Якщо ухвала була винесена до моменту набуття чинності Закону "Про гарантії держави відносно виконання рішень суду" (1 січня 2012 року)то подати старанні документи держвиконавцеві потрібно буде впродовж 3-х місяців (тобто до 31 березня 2012 року включно).

Якщо на 1 січня 2012 року позов вже поданий, але ухвала ще не винесена, то термін на подачу документів виконавцеві складе 1 місяць з дня винесення ухвали. Якщо ж позов ще не поданий, то термін позовної давності складе лише 6 місяців з дня набуття чинності Закону (тобто позов можна подавати до 30 червня 2012 року включно). При цьому виплати будуть робиться відповідно до правил, встановлених Кабміном, за рахунок засобів, виділених у рамках спеціальної бюджетної програми, починаючи з 2013 року.

В результаті законопроект № 7652 вийшов дуже неоднозначним. З одного боку, він істотно полегшує життя тим, хто позивався до держпідприємств і держави в госпсудах (зокрема, дозволяється за рахунок відміни Закону "Про введення мораторію на примусову реалізацію майна" звернення стягнення на майно держпідприємств). А з іншої - істотно ускладнюється стягнення з держави по рішеннях про незаконне зменшення розміру соцгарантий і створюється основа для легального їх урізування урядом залежно від міри наповненості бюджету.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему