Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новий прибуток: набуває чинності III Розділ Податкового кодексу

12.40, 1 квітня 2011
5870
0

Новий Податковий кодекс кардинальним чином змінює оподаткування прибутку підприємств

З 1 квітня 2011 року, набуває чинності Розділ III Податкового кодексу України. Їм регулюється оподаткування прибутку підприємств. Саме податок на прибуток зазнав найістотніші (в порівнянні з іншими податками) зміни в ході податкової реформи, що ознаменувалася прийняттям НК. Цей податок йде другим у ряді найбільш важливих з точки зору поповнення державного бюджету, поступаючись тільки ПДВ.

У оподаткуванні прибутки змінено багато що: від термінів до нових ставок і бази. Ставки знижуютьсяале податковий облік ускладнюється. На зміну існуючим 25% як ставці податку на прибуток приходять 16%, але, на жаль, не відразу, а поступово, впродовж наступних 4 років. З 1 квітня 2011 року ставка складе 23%, в 2012 році - 21%, в 2013 році - 19% і тільки з 1 січня 2014 року вона дорівнюватиме вказаним в п. 151.1 Кодексу 16%.

Оскільки Розділ III НК застосовується при розрахунках з бюджетом, починаючи з прибутків і витрат, отриманих з 1 квітня 2011 рокуто за підсумками діяльності в 1 кварталі ще діятиме ставка в 25%, встановлена Законом "Про оподаткування прибутку підприємств"а звітність подаватиметься по "старих" формах.

Нульова ставка або "прибуткові канікули"

Нульова ставка податку на прибуток передбачена для страховиків, що здійснюють страхування життя, а також для підприємств, яким уготовані "податкові канікули". "Канікули", згідно з пунктом 154.6 НК, продовжаться з 1 квітня 2011 року по 1 січня 2016 року і торкнутися платників, у яких розмір прибутків кожного звітного податкового періоду наростаючим підсумком з початку року не перевищує 3 мільйонів гривена розмір нарахованої за кожен місяць звітного періоду зарплати (доходу) працівників не менше, ніж 2 мінімальних зарплати. Окрім цього підприємства, що претендують на "канікули", повинні відповідати ще і одному з наступних критеріїв:

1) бути створеними після 1 квітня 2011 року;

2) або впродовж 3 останніх років підряд (чи упродовж усього попереднього періоду, якщо підприємство існує менше 3 років) мати щорічний задекларований об'єм прибутків, що не перевищує 3 мільйонів гривен, а середня облікова кількість працівників в цьому періоді - що не перевищує 20 чоловік;

3) або бути зареєстрованими платниками єдиного податку у період до набуття чинності НК (до 01.01.2011 р.), у яких за останній календарний рік об'єм виручки від реалізації продукції (товарів, робіт і послуг) складав до 1 мільйона гривен, а середня облікова кількість працівників - до 50 чоловік.

Але якщо в подальшій діяльності підприємство ці критерії порушить, то в період, на який припадуть порушення, нульову ставку не можна буде застосувати.

Втім, далеко не усе з тих, що відповідають вказаним умовам зможуть розраховувати на 0% податку на прибуток. Дія цих норм не поширюється на підприємства, створені після набуття чинності НК (після 01.01.2011 р.) шляхом реорганізації (злиття, приєднання, розділу, виділення, перетворення), приватизації і корпоратизації.

Не поширюється воно і на тих, хто займається діяльністю фінансовою, охоронною, зовнішньоекономічною; обміном валют; оптовою торгівлею і посередництвом в ній; діяльністю у сфері розваг; виробництвом, оптовим продажем, експортом і імпортом підакцизних товарів; виробництвом і продажем паливно-мастильних матеріалів; здобиччю, серійним виробництвом і виготовленням дорогоцінних металів і каменів; здобиччю і реалізацією корисних копалини загальнодержавного значення; операціями з нерухомістю, орендою; організацією торгів (аукціонів) предметами мистецтва, колекціонування і антикваріату; наданням послуг телебачення і радіомовлення; виробництвом продукції з давальницької сировини; виробництвом і розподілом електроенергії, газу і води; правом, бухобліком, інжинірингом, наданням послуг підприємцям.

Інші тимчасово звільнені

Тимчасово, до 1 січня 2015 року звільняється він оподаткування прибуток видавництв, видавничих організацій, підприємств поліграфії, отримана від виготовлення на Україні книжкової продукції. До 1 січня 2016 року не включаються в прибутки суми коштів або вартість майна, отримані виробниками фільмів, у тому числі мультиплікаційних, і спрямовані на випуск фільмів.

До 1 січня 2020 року звільняється від оподаткування прибуток виробників біопалива, отриманий від його продажу; прибуток від одночасного виробництва електро- і тепловій енергії з використанням біологічних видів палива; прибуток виробників техніки і енергетичних установок, споживаючих біопаливо, отримана від продажу цієї техніки і установок. На той же період звільняється від податку прибуток від здобичі і використання метану.

На 10 років, починаючи з 01.01.2011 р. (тобто до кінця 2020 року), звільняється від оподаткування прибуток готелів категорії від 3 до 5 зірок; підприємств легкої промисловості; підприємств електроенергетики від продажу електроенергії, отриманої з відновних джерел; підприємств суднобудівельної, літакобудівної промисловості і підприємств машинобудування для АПК.

Ми враховуватимемо тепер по-новому

Серед платників податку на прибуток набуваючим чинності розділом Податкового кодексу названі і неприбуткові установи і організації у разі отримання прибутку від неосновної діяльності або прибутків, що підлягають оподаткуванню по НК.

Об'єктом оподаткуваннязгідно з Розділом III НК, являється прибуток, визначуваний шляхом зменшення суми прибутків звітного періоду на собівартість реалізованих товарів, виконаних робіт і зроблених послуг, а також на суму інших витрат звітного податкового періоду.

Прибутки і витрати (помітимо, не валові, а просто прибутки і витрати) враховуватимуться по-новому. Податковим кодексом задуманий частковий перехід податкового обліку на стандарти обліку бухгалтерського. Правило "першої події" сходить у небуття.

Датою отримання доходуоподаткування, що враховується для визначення об'єкту, вважатиметься звітний період, в якому такі прибутки визнанінезалежно від фактичного вступу засобів. Дохід від реалізації товару признається по даті переходу покупцеві права власності на товар (ст. 137 НК). Дохід від надання послуг і виконання робіт признається по даті складання акту або іншого документу, що підтверджує виконання робіт і надання послуг.

Витратиоподаткування, що враховуються для визначення об'єкту, признаються на підставі первинних документів (витрат, що підтверджують здійснення), обов'язковість ведення і зберігання яких встановлюється правилами бухгалтерського обліку. Витрати, що формують собівартість реалізованого товару, виконаних робіт і наданих послуг визнаються витратами того звітного періоду, в якому визнані прибутки від реалізації таких товарів (робіт і послуг). Інші витрати визнаються витратами того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Не включаються до складу витрат для визначення об'єкту оподаткування ті з них, які не пов'язані із здійсненням господарської діяльності. Не рахуються витратами все ті товари, роботи і послуги, матеріальні і нематеріальні активи, які придбані у фізичного особи-підприємця, що сплачує єдиний податок (окрім діючого у сфері інформатизації). Включати у витрати суми, витрачені на придбання товарів у фізособи, прибутки якої оподатковуються по загальною системі, не заборонено.

Інші цікаві моменти

Якщо на дату переходу від однієї системи обліку до іншої - на 1 квітня 2011 року - загальна вартість усіх груп основних засобів за даними бухгалтерського обліку виявиться меншою, ніж загальна їх вартість за даними податкового обліку, то тимчасова податкова різниця визнаватиметься окремим активом і амортизуватися із застосуванням прямолінійного методу впродовж 3 років.

Термін нарахування амортизаціївідповідно до набуваючого чинності Розділу III Податкового кодексу, встановлюватиметься наказом по підприємству (при зарахуванні об'єкту на баланс) і не може бути меншим, ніж це визначено в НК. Основні засоби і інші необоротні активи розділяються на 15 групкожною з яких відповідає мінімально допустимий термін їх амортизації. Остання проводитиметься з урахуванням переоцінки основних фондів.

НК зберігає обмеження відносно "звичайних" цін, проте передбачає конкретні методи їх визначення (порівняльної неконтрольованої ціни (аналогів продажів), ціни перепродажу, "витрати плюс", розподілу прибутку, чистого прибутку). І, що важливо, навіть при відхиленні від "звичайних" цін в податковому обліку податкові зобов'язання не можуть бути нарахованіа показники податкової звітності не повинні коригуватися, якщо відхилення (у бік збільшення або зменшення) складає менше 20%. Ці нововведення відносно "звичайних" почнуть діяти з 2013 року.

Вище перераховані далеко не усі "першоквітневі сюрпризи" Розділу III, який, як вважають фахівці, змінив податок на прибуток так, що його неможливо упізнати, але не в кращу сторону, навіть з урахуванням зниження ставок. Що ж до роздачі пільг, то тут багато фахівців і зовсім скептичні - вони вважають це нерівноцінними умовами ведення бізнесу.Остаточний "вирок" винесе практика.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему