У кінці грудня, був прийнятий довгожданий Податковий кодексякий приніс нам багато змін, зокрема, що стосуються податкових норм для фізичних осіб. Це і диференційована ставка податку, і зміна в оподаткуванні прибутків іноземців, а також зміна форми і термінів здачі звітності. Варто відмітити, що норми, НДФЛ, що стосуються, не сильно змінилися, тобто "революції" не сталосязміни були, але не такі масштабні, як очікувалося раніше. Особливо, якщо порівнювати їх зі змінами податкових норм на прибуток і ПДВ.
Хотілося б звернути увагу основні зміни по податку з прибутків фізичних осіб (НДФЛ)які чекають нас з цього року, у зв'язку з набуттям чинності НК.
Ганна Наумова, головний бухгалтер компанії Acumen Outsourcing |
По-перше, податковий розрахунок ф. № 1ДФ не був декларацією у розумінні Закону № 2181 - ІІІ від 21.12.2000 року (втратив силу) і на його основі не здійснювалося нарахування або сплата податку. Відповідно, фінансові санкції, передбачені пунктом 17.1.1 статей 17 Закону № 2181 до податкового агента не застосовувалися.
А починаючи з 1 січня 2011 року розрахунок сум нарахованого (сплаченого) доходу і утриманого з них податку стає податковою декларацією і згідно п. 176.2 ст. 176 розділу IV Податкового Кодексу особи, що мають статус податкових агентів, зобов'язані: "нести відповідальність відповідно до закону у разі ненадання або несвоєчасного надання податкового розрахунку. Визначені в нім суми податку, які сплачуються до бюджету, є погодженими сумами податкових зобов'язань податкового агента і у разі неповної або несвоєчасної сплати стягаються до бюджету разом із сплатою штрафів і пень, які нараховуються від першого до останнього дня терміну надання податкового розрахунку, встановленого цим Кодексом" .
Кодексом передбачені наступні санкції:
- адміністративні штрафи за ненадання чи несвоєчасне надання податкового розрахунку - у розмірі 170 гривен, за ті ж наступні дії - 1020 грн.;
- адміністративні штрафи за подачу з неповними даними з недостовірними відомостями або з помилками - у розмірі 510 гривен, за ті ж наступні дії - 1020 грн.;
- штрафні санкції у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання спричиняють за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 25 % суми нарахованого податкового зобов'язання, при повторному визначенні впродовж 1095 днів штраф - у розмірі 50 % суми нарахованого податкового зобов'язання;
-пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій при їх наявності і без урахування суми пені) з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожен календарний день прострочення в його сплаті.
Ставка податку з прибутків нерезидентів встановлена на рівні "резидентної" |
По-друге, якщо раніше НДФЛ утримувався по одній ставці, незалежно від розміру доходу, то з 1 січня вводиться диференційований податок з прибутків фізичних осіб. Відповідно до нової редакції НК, фізособи з прибутками до 10 мінімальних зарплат сплачуватимуть прибутковий податок по ставці 15%а з прибутками понад 10 мінімальних зарплат - 17%. Виключення, згідно п. 167.4 ст. 167 НК, складають робітники, зайняті на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці, для них ставка податку 10%.
Приємна новина для нерезидентів: якщо раніше, для того, щоб їх дохід обкладався по ставці 15%, а не 30%їм необхідно було придбавати резидентний статус (а однією з умов було проживання на території України не менше 183 днів в році), то тепер, згідно п. 170.10.1 ст. 170 НК, прибутки з джерелом їх походження в Україні, які налічуються в інтересах нерезидентів, оподатковуються за правилами і ставками, визначеними для резидентівз урахуванням особливостей, визначених деякими нормами цього розділу для нерезидентів. Тобто ставка складає 15-17%.
Далі, "натуральний коефіцієнт", який застосовується до яких-небудь прибутків, отриманих у будь-якій негрошовій формі, швидше за все, буде теж диференційований:
До = 100: (100 - Сн)
де До - коефіцієнт;
Сн - ставка податку, встановлена для таких прибутків на момент їх нарахування.
Можна зробити висновок, що коефіцієнт вираховуватиметься до доходу до 10 мінімальних зарплат по ставці 15%, а з прибутками понад 10 мінімальних зарплат - 17%.
У такому ж порядку визначаються об'єкт оподаткування і база оподаткування для засобів, надмірно витрачених платником податку на відрядження або під звіт і не повернених у встановлені законодавством терміни. До речі, якщо раніше треба було звітувати за засоби, видані на відрядження, не пізніше 3-го банківського дня, а за гроші, видані під звіт, наступного дня, то тепер, згідно п. 170.9.2 ст. 170 НК, не пізніше 5-го банківського дня.
Податкова скидка (у минулому - податковий кредит) буде доступна особам без "ИНН" |
По-третє, термін "податковий кредит" міняється на термін "податкова скидка". Хотілося б звернути увагу, що якщо зараз на податковий кредит мають право виключно резиденти, що мають індивідуальний ідентифікаційний номер (зокрема, його обов'язково вимагалося вказати в заяві)то згідно п. 166.4.1 ст. 166 НК, податкова скидка може бути надана резидентові, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а також резидентові - фізичній особі, яка із-за своїх релігійних переконань відмовилося від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомило про це відповідний орган державної податкової служби і має про це відмітку в паспорті.
Якщо платник податку не скористався правом на нарахування податкової скидки за результатами звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
І ще один позитивний момент: штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються в розмірі не більше 1 грн. за кожне порушення. Працедавцям дають час розібратися в податковому кодексі, і за виявлені порушення стягуватимуться штрафні санкції чисто символічно.