Останні десять років дуже активно розвивається електронна комерція. Соціальна мережа Instagram, яка спершу була платформою для обміну фотографіями та своєрідним альбомом для друзів, щоб поділитися теплими спогадами про найщасливіші моменти життя, перетворилась на інструмент, що дає змогу підприємцям продавати свої товари й послуги, залучати клієнтів, створювати й розвивати бренд та автоматизувати бізнес-процеси.
Майже щосекунди в мережі з'являється новий контент: фото, тексти, відео, музика. Експерти продають свої інфопродукти: курси, гайди, мастермайнди, консультації в записі, уроки тощо. Дуже сподіваюсь, що вже всі зрозуміли хибність тези про те, що все наявне в інтернеті можна вільно використовувати. Утім, про всяк випадок повторю: контент захищено авторським правом (і не тільки).
У цій статті розглянемо основні аспекти авторського права в соціальній мережі Instagram; що саме може бути захищено; ризики використання чужого контенту та як діяти, якщо порушено ваші права.
В Умовах використання Instagram зазначено, що користувач не може вчиняти нічого, що порушує права інших осіб, включно з правами інтелектуальної власності, але може використовувати чужі твори відповідно до винятків чи обмежень авторського права й суміжних прав.
Публікуючи контент, користувач заявляє, що має всі відповідні права на нього.
А також на опублікований контент платформі надається невиключна безоплатна ліцензія на території всього світу на розміщення, використання, розповсюдження, модифікацію, відтворення, копіювання, публічне виконання чи демонстрацію, переклад і створення похідних робіт. Ця ліцензія необхідна для того, щоб Instagram міг працювати й показувати фото, відео, тексти, музику тощо іншим користувачам. Це в жодному разі не означає, що користувач відчужує соціальній мережі всі права на розміщений контент.
Права на створені об'єкти належать автору, а дозвіл на використання контенту Instagram діятиме доти, доки цей контент або обліковий запис користувача не буде видалено.
Необхідно пам'ятати, що, попри Умови Instagram, за загальним правилом та українським законодавством контент захищено з моменту створення твору. Наприклад, фото, ілюстрації, тексти, музика, сценарії, відео, твори художнього дизайну - усе це є об'єктами авторського права відповідно до чинного ЗУ "Про авторське право та суміжні права". Первинним власником авторських прав на ці об'єкти є сам автор, який надалі може бути користувачем соціальної мережі та публікувати все це на своїй сторінці. В автора виникають особисті немайнові та майнові права.
Продовження матеріалу читайте в LIGA360
З новою LIGA360 отримуйте аналітику від експертів, роз'яснення держорганів, практичні кейси та їх вирішення. Замовте персональну презентацію за посиланням.