В Україні, як і в багатьох інших країнах, процес реструктуризації базується на спеціальному законодавстві (Закон України "Про фінансову реструктуризацію"), яке надає сторонам можливість ефективно проводити переговори та укладати угоди з метою вирішення фінансових проблем.
Реструктуризація може включати зменшення суми боргу, перенесення строків погашення, реструктуризацію відсоткових ставок та інші умови, які полегшують фінансове становище підприємств. Це дає їм змогу зосередитися на відновленні своєї діяльності та покращенні фінансових показників.
У той час як кредитори можуть задовольнити свої вимоги, що краще, ніж повне списання боргів або понесення витрат на вирішення судових спорів.
Завдяки узгодженим угодам між боржником та кредиторами, викладеним у плані реструктуризації, можна уникнути значних втрат для фінансових установ, що може негативно вплинути на їхню стабільність і надійність.
Крім того, в умовах війни рівень платоспроможності бізнесу зменшується і відповідно фінансова реструктуризація - це інструмент для швидкого і доступного врегулювання заборгованостей.
Зокрема, згідно із дослідженням НБУ, у жовтні 2023 року "воєнні" непрацюючі кредити бізнесу становили 31 % їхнього загального обсягу.
НБУ повідомив, що, за даними опитування, банки реструктурували 73 млрд грн, або понад 89 % "воєнних" непрацюючих кредитів.
Проведення фінансової реструктуризації в Україні вимагає дотримання певного порядку та умов, які визначені законодавством.
ОБОВ'ЯЗКОВИЙ КРЕДИТОР - ФІНАНСОВА УСТАНОВА
Аналізуючи Закон України "Про фінансову реструктуризацію", вбачається, що інші кредитори мають право брати участь у процедурі фінансової реструктуризації, якщо в такій процедурі бере участь принаймні одна фінансова установа, що не є пов'язаною з боржником особою.
Суб'єктний склад цієї процедури є особливою відмінністю порівняно з процедурою санації до відкриття провадження у справі про банкрутство (також - досудова санація).
ПЕРЕВАГИ ФІНАНСОВОЇ РЕСТРУКТУРИЗАЦІЇ
Фінансова реструктуризація спрямована на збереження підприємства та його ресурсів, покращення фінансової стійкості та забезпечує можливість продовжувати бізнес.
Фінансова реструктуризація - це про діалог і угоду боржника з кредиторами, про ефективне спільне рішення з метою задоволення потреб кожного.
Фінансову реструктуризацію провадять без звернення до суду, що не тягне за собою судові витрати і не буде залежати від процесуальних строків, а також навантаженості і рішення суду.
Деякі переваги фінансової реструктуризації є схожими із досудовою санацією, наприклад:
- податкові стимули для кредиторів та боржника;
- мораторій на задоволення вимог кредиторів;
- розробка плану, який передбачає реструктуризацію боргів.
У кожному окремому випадку і деталізовано може проконсультувати спеціаліст, оскільки кожна перевага може по-різному застосовуватись для боржника чи кредитора, мати свої умови і переплітатися з іншими нормативно-правовими актами.
Однак розглянемо основні:
1. Мораторій на задоволення вимог кредиторів протягом всього часу фінансової реструктуризації
(зупинення нарахування пені, штрафів; заборона виконувати вимоги кредиторів, окрім погоджених планом реструктуризації; заборона примусово звертати стягнення на його майно, а також передане третіми особами в забезпечення виконання зобов'язань боржника перед залученими кредиторами; заборона укладати угоди про заставу чи іпотеку його майна, крім випадків, необхідних для реалізації плану реструктуризації; заборона зараховувати зустрічні однорідні вимоги;
зупиняється в тому числі перебіг строку:
- позовної давності та будь-якого іншого строку, встановленого законом чи договором, у тому числі строку на пред'явлення вимоги до поручителів;
- пред'явлення до виконання виконавчих документів.
Дія мораторію не поширюється на вимоги кредиторів, які не є залученими кредиторами).
2. Неможливість визнання недійсними правочинів боржника, вчинених під час процедури фінансової реструктуризації на підставі ст. 42 Кодексу з процедур банкрутства
(якщо фінансова реструктуризація бажаних результатів не дасть і стосовно боржника буде відкрите провадження у справі про банкрутство, то ті правочини, які вчинено під час фінансової реструктуризації на підставі цієї спеціальної норми КУзПБ, визнати недійсними не можуть);
3. Зупинення процедур банкрутства боржника
(У разі подання заяви про відкриття справи про банкрутство її розгляд у суді припиняється до затвердження плану реструктуризації.
Така можливість у залучених кредиторів чи боржника існує до моменту відкриття справи про його банкрутство);
4. Реструктуризація (відтермінування, розстрочення, списання) грошового зобов'язання боржника без його згоди перед органом стягнення (податковим)
(якщо розмір грошового зобов'язання перед органом стягнення становитиме не більше 1/3 його грошових зобов'язань перед усіма залученими кредиторами, крім пов'язаних осіб, на день подання боржником до Секретаріату письмової заяви про реструктуризацію);
5. Реалізація плану реструктуризації та зміна умов кредитного договору не є новацією і не веде до припинення чинних договорів.
6. Кредитор не втрачає права вимоги на залишок боргу при задоволенні вимоги майном.
7. Боржник може (за згодою кредиторів) отримувати в рамках плану реструктуризації додаткове фінансування.
8. Сторони можуть змінювати валюту виконання зобов'язання, використовувати процентну ставку нижче ринкової.
9. План реструктуризації можливо також використовувати як план санації, якщо його не було підписано в процедурі.
10. Залучені кредитори, що є фінансовими установами, у будь-який момент проведення процедури фінансової реструктуризації мають право прийняти рішення про завершення такої процедури на підставі:
- порушення заборон, передбачених цим Законом у зв'язку з введенням мораторію;
- порушення обмежень, встановлених договором про відстрочку;
- невиконання прийнятих арбітром рішень щодо спорів у рамках процедури фінансової реструктуризації.
11. Оподаткування.
Анастасія Повелько |
Боржнику в податковому обліку не потрібно визнавати доходи від списання податкового боргу, анулювання (прощення) та/або розстрочення (відтермінування) його зобов'язань, здійснених податковим органом у рамках процедури фінансової реструктуризації.
Такі умови повинні бути не гіршими, ніж умови задоволення вимог інших кредиторів, визначені планом реструктуризації. Податковому органу для таких дій належить володіти статусом залученого кредитора.
Процедура списання (відтермінування, розстрочення) податковим органом грошових зобов'язань боржника супроводжується такими особливостями:
а) незастосування до боржника ст. 100 ПКУ щодо укладення окремого договору на розстрочення (відтермінування) податкових зобов'язань;
б) звільнення майна боржника від податкової застави та адміністративного арешту з дня погодження плану реструктуризації або затвердження плану санації;
в) визнання безнадійним незалежно від наявності критеріїв визначення податкового боргу безнадійним, установлених ст. 101 ПКУ, та списання контролюючими органами:
- податкового боргу платника, що виник більш як за 3 роки до початку процедури фінансової реструктуризації відповідно до Закону "Про фінансову реструктуризацію";
- податкового боргу платника, що виник протягом 3 років до початку процедури фінансової реструктуризації згідно із Законом "Про фінансову реструктуризацію", що списують на умовах плану реструктуризації;
- застосовані штрафні санкції та пеня, нараховані платнику податків до дати початку процедури фінансової реструктуризації відповідно до Закону "Про фінансову реструктуризацію", за якими тривають процедури адміністративного або судового оскарження.
Контролюючі органи здійснюють списання, розстрочення (відстрочення) податкового боргу та грошових зобов'язань платника податку протягом 10 робочих днів з дня підписання плану реструктуризації.
Також наявна особливість обкладення ПОДАТКОМ НА ПРИБУТОК кредитора - фінансової установи - встановлення йому 3-річної розстрочки на визнання доходів від розформування резервів внаслідок реструктуризації ним зобов'язань відповідно до погодженого плану реструктуризації, якщо оподаткування таких резервів регулюють норми п. 139.3 ст. 139 ПКУ.
Тимчасово, до 1 січня 2028 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції: платників податку - боржника та/або поручителя (майнового поручителя - заставодавця, іпотекодавця) з постачання товарів для цілей погашення заборгованості боржника перед кредиторами відповідно до плану реструктуризації, підписаного згідно із законом щодо фінансової реструктуризації, або плану санації, затвердженого згідно із законодавством, що регулює відносини з питань відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом, з урахуванням особливостей, встановлених законом щодо фінансової реструктуризації (п. 46 підрозділу 2 розділу XX ПКУ).
Звільняються від обкладення ПДВ операції платника податку - боржника з постачання товарів із метою погашення його заборгованості перед кредиторами відповідно до плану реструктуризації або плану досудової санації. У зв'язку із цим боржнику дозволено не нараховувати компенсаційних ПДВ-зобов'язань через незастосування п. 198.5 ст. 198 та п. 199.1 ст. 199 ПКУ.
Натомість кредиторам, а саме банкам та фінансовим установам, надано право не обкладати ПДВ операції з постачання товарів, отриманих ними від боржників за процедурами фінансової реструктуризації чи досудової санації на ту їх вартість, за якою їх набуто у власність у рахунок погашення зобов'язань за договором кредиту (позики).
Якщо в разі постачання банком чи фінустановою таких отриманих від боржника товарів виникатиме додатна різниця (над вартістю такого придбання в боржника в рамках однієї із двох процедур), то лише вона підлягатиме обкладенню ПДВ.
В ЯКИХ ВИПАДКАХ МОЖНА ПРОВОДИТИ ФІНАНСОВУ РЕСТРУКТУРИЗАЦІЮ
Заручившись згодою залучених кредиторів, боржник може розпочати процедуру фінансової реструктуризації ще за наявності таких обставин:
закінчилося 18 місяців після початку процедури фінансової реструктуризації за заявою боржника, якщо її здійснювали (ч. 2 ст. 4 Закону України "Про фінансову реструктуризацію");
відсутня ініційована боржником досудова санація згідно зі ст. 5 Кодексу України з процедур банкрутства;
проти боржника не порушено справи про банкрутство.
Безсумнівно, фінансова реструктуризація - це рятівний жилет для бізнесу та фінансових установ і механізм, який актуальний та результативний навіть в умовах війни.
Фінансова реструктуризація повинна бути спроектована індивідуально під конкретні потреби та обставини кожного.
Важливу роль грає юридична та фінансова експертизи.
Відповідно залучення висококваліфікованих спеціалістів, ретельне планування та дієві заходи в цьому напрямку можуть значно полегшити фінансове положення та забезпечити успішне ведення бізнесу.
Анастасія Повелько,
радниця практики Банкрутства в Juscutum
Новий контрагент - нові ризики для бізнесу. Переконайтеся, що ваші партнери не мають прихованих міжнародних зв'язків, токсичних зв'язків з рф/рб та судових справ. Замовте презентацію інноваційних можливостей LIGA360.
Як юридичному бізнесу отримати перевагу над конкурентами та уникати ризиків? Нова LIGA360 надасть всі інструменти для успіху. Автоматизований legal research законодавства і судової практики, підбір судових кейсів за допомогою АІ, моніторинг законодавства та правової картини дня 24/7. Тільки зараз для LIGA360 діють вигідні умови Special program.