Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чому важливий корпоративний договір і як правильно його укласти

Корпоративний договір не може суперечити статуту товариства та законодавству України

17 червня 2018 року набув чинності Закон України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» від 06.02.2018 року № 2275-VIII (далі - ЗУ «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю»), що вніс не лише фундаментальні зміни до порядку діяльності ТОВ, але й запровадив на законодавчому рівні поняття корпоративного договору.

Корпоративний договір - це домовленість між усіма чи кількома учасниками товариства про те, як вони будуть реалізовувати свої права і повноваження.

Даний документ допоможе розподілити контроль і зони впливу в бізнесі, визначити порядок управління компанією, сприятиме вирішенню конфліктів.

ЗУ «ПРО ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ТА ДОДАТКОВОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ» ПЕРЕДБАЧАЄ ВИМОГИ ДО ФОРМИ І ЗМІСТУ КОРПОРАТИВНОГО ДОГОВОРУ:

    • Договір, за яким учасники товариства зобов'язуються реалізовувати свої права та повноваження певним чином або утримуватися від їх реалізації, вчиняється в письмовій формі.

    • Корпоративний договір може бути оплатним або безоплатним.

    • Додатковими сторонами корпоративного договору також можуть бути саме товариство та треті особи.

    • Дата укладення та строк дії корпоративного договору визначаються в договорі.

    • Корпоративний договір може передбачати умови або порядок визначення умов, на яких учасник має право або зобов'язаний купити або продати частку у статутному капіталі (її частину), а також визначати випадки, коли таке право або обов'язок виникає.

    • Корпоративний договір, яким встановлюється обов'язок учасників забезпечити голосування згідно з вказівками органів управління товариства, є нікчемним.

    • Зміст корпоративного договору не підлягає розкриттю і є конфіденційним, якщо інше не встановлено законом або договором.

    • Корпоративний договір, стороною якого є держава, територіальна громада, державне або комунальне підприємство чи юридична особа, у статутному капіталі якої 25 і більше відсотків прямо або опосередковано належить державі або територіальній громаді, оприлюднюється протягом 10 днів з моменту його укладення шляхом розміщення на сайті відповідного органу державної влади, органу місцевого самоврядування.

    • Договір, укладений стороною корпоративного договору на порушення такого корпоративного договору, є нікчемним, якщо інша сторона за договором знала або мала знати про таке порушення.

      ПИТАННЯ, ЯКІ МОЖНА ВРЕГУЛЮВАТИ В ДОГОВОРІ:

      • порядок прийняття певних рішень Загальними зборами: заборона блокування рішень, які мають бути прийняті одностайно, обов'язок видати довіреність у випадку неможливості особистої участі у зборах;

      • порядок врегулювання конфліктів: право учасника, що має більше 50% вимагати викупу часток у випадках: недосягнення згоди, неучасті у зборах, обставин, що ускладнюють управління (можна розширити перелік випадків);

      • відповідальність учасників у разі невиконання обов'язку продати частку (штраф (пеня) у відсотковому розмірі від вартості за кожен день прострочення);

      • встановлення додаткових умов про конфіденційність;

      • обов'язок нерозголошення конфіденційної інформації про ТОВ;

      • прийняття нових учасників за умови підписання ними корпоративного договору;

      • перехід прав та обов'язків за договором у разі переходу прав на частку;

      • заборона продажу часток протягом певного періоду;

      • обов'язок повідомляти про факт укладення інших корпоративних договорів.

      Таким чином, партнери можуть домовитися про безліч нюансів їхньої співпраці.

      ОБМЕЖЕННЯ:

      Корпоративний договір не може суперечити статуту товариства та законодавству України. При цьому він може інакше врегульовувати порядок реалізації прав та повноважень учасника, порівняно із статутом.

      ПЕРЕВАГИ, ЯКІ НАДАЄ УКЛАДЕННЯ КОРПОРАТИВНОГО ДОГОВОРУ:

      • Поглиблене та більш гнучке регулювання

      Часто статут товариства містить стандартизовані положення, які не можуть вичерпно врахувати усі нюанси управління товариством. Однак, коли бізнес починає розвиватися, використання лише загальних, типових механізмів може бути недостатнім. Виникає потреба врегулювати усі прогалини. Саме корпоративний договір регулює способи реалізації учасниками своїх прав і обов'язків.

      • Конфіденційність

      На відміну від статуту, який підлягає державній реєстрації, зберігається у реєстраційній справі юридичної особи та є доступним для контрагентів, корпоративний договір є конфіденційним. Це важливо, оскільки частими є випадки, коли компанії не зацікавлені в публічному розголошенні своїх внутрішніх відомостей. Ознайомлюватись з корпоративним договором не зможуть особи, які не є стороною договору (наприклад, інші учасники товариства, його кредитори, керівник та працівники). Винятком є ситуації, коли в корпоративному договорі однією з сторін є держава, територіальна громада, державне або комунальне підприємство чи юридична особа, у статутному капіталі якої 25 і більше відсотків прямо або опосередковано належить державі або територіальній громаді. Такий договір підлягає оприлюдненню на інформаційних ресурсах відповідного органу державної влади чи органу місцевого самоврядування.

      • Гарантії щодо судового захисту

      Будь-які інші договори, укладені стороною корпоративного договору на порушення такого корпоративного договору, є нікчемними. Це забезпечує пріоритет договору над іншими внутрішніми актами і гарантує, що якщо між учасниками виникне спір, судом будуть братись до уваги положення, закріплені в корпоративному договорі.

      • Гарантії щодо відповідальності

      Договором може бути встановлена відповідальність у вигляді штрафу або пені за прострочення виконання зобов'язання. Це надасть змогу стимулювати сторони належно виконувати свої зобов'язання та захистити права та інтереси сторони, що виконує свої обов'язки добросовісно.

      • Убезпечення від конфліктів на майбутнє

      Дуже часто товариства засновуються партнерами з рівними частками у статутному капіталі.

      Такий механізм є не зовсім надійним через ризик виникнення конфліктів, що можуть створювати перешкоди в управлінні або взагалі унеможливлювати його. Саме у корпоративному договорі сторони наділені можливістю закріпити порядок врегулювання спорів.

      • Доступність

      Корпоративний договір не є затратним способом, проте ефективно допомагає уникнути ризиків виникнення між учасниками конфліктних ситуацій щодо порядку здійснення управління та убезпечує їх від судової тяганини.

      • Захист інтересів учасників

      Внести зміни чи доповнення в договір можна тільки за наявності згоди усіх його сторін.

      Ми рекомендуємо бізнес-партнерам активно використовувати цей інструмент, оскільки він надає низку можливостей для регулювання внутрішніх відносин. Проте, звертаємо Вашу увагу, що важливим є не сам факт укладення договору, а детальність, точність, продуманість його положень.

      До того ж, немає «шаблонних» корпоративних договорів - саме індивідуальна спрямованість є їх головною особливістю.

      Підводячи підсумки, можемо констатувати, що незважаючи на певні потенційні недоліки чи прогалини, закріплення поняття корпоративного договору є однозначно позитивною новелою, яка допоможе якісно, швидко та на власний розсуд учасників врегульовувати важливі питання діяльності підприємства.

      Вікторія Огородник,

      юрист адвокатського об'єднання «Uniminds»

      Договірна робота з CONTRACTUM у LIGA360 стає ще зручнішою. Відтепер користувачі можуть створювати власні шаблони договорів, або максимально адаптувати готові шаблони до власних потреб. Дізнайся більше за посиланням.

      LIGA ZAKON вітає із Днем юриста. Даруємо знижку 30% на професійне та преміальне рішення LIGA360. Детальніше за посиланням.

      Підпишіться на розсилку
      Головні новини і аналітика для вас по буднях
      Залиште коментар
      Увійдіть, щоб залишити коментар
      Увійти
      На цю ж тему