З початком війни багато громадян України виїхали за кордон. Водночас, при отриманні доходу за кордоном, місцем сплати податків може бути як Україна, так і країна перебування такої фізособи. І це незалежно від факту оподаткування доходу в країні виплати. Що фактично може призвести до подвійного оподаткування: в країні виплати доходу та в Україні.
В залежності від особливостей податкового законодавства кожної країни, місце сплати податків залежить від місця отримання доходу, виду самого доходу, податкового резидентського статусу особи, що отримує дохід.
Кожна країна виборює своє право на утримання податків з осіб, що в ній проживають незалежно від їх громадянства. Для цього застосовується термін “податковий резидентський статус”. Громадянство особи і його резидентський статус для цілей оподаткування не тотожні поняття. Так, особа може бути громадянином України, а податки сплачувати в іншій державі - в країні проживання.
Тому, аби попередити подвійне оподаткування необхідно визначити резидентський статус фізособи.
Фізична особа має сплачувати податки в Україні, якщо підпадає хоча б під один із критеріїв:
- наявність тісних особистих чи економічних зв'язків (центр життєвих інтересів) в Україні;
- перебування в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом податкового року;
- місце постійного проживання в Україні членів сім'ї;
- місце реєстрації фізособи, як суб'єкта підприємницької діяльності (ФОП).
Отже, невідповідність цим критеріям дозволяє змінити податковий резидентський статус та розглянути іншу країну як місце сплати податків.
Наприклад, мати із дитиною/дітьми виїхала за кордон і не перебувала в Україні більше як 182 дні у 2022 році і вона не є ФОПом. В такому випадку, при отриманні іноземного доходу можливо змінити податковий статус на іншу країну та платити податки в іншій країні.
Важливим є перевірка реєстрації фізособи, як суб'єкта підприємницької діяльності (ФОПом) в Єдиному державному реєстрі. Навіть, якщо діяльність давно не ведеться, але реєстрація не припинена - це є критерієм визнання особи резидентом України. Зрозуміло, і відповідного обов'язку зі сплати податків від отриманих за кордоном доходів саме в Україні.
Але, якщо неможливо визначити резидентський статус за вказаними критеріями, громадянин України вважається резидентом України. Зміна громадянства, також призводить до зміни резидентства.
У більшості країн, для цілей оподаткування резидентом країни є особа, що перебуває на її території не менше 183 днів на рік. Але законодавство кожної країни має свої особливості, які необхідно попередньо вивчити.
Так, наприклад, для Кіпру, крім дотримання інших критеріїв, вимагається перебування в країні не менше 60 днів на рік.
Також не слід забувати, що будучи громадянином України, але податковим НЕрезидентом, щодо деяких видів доходів платити податки доведеться все ж в Україні:
- при отриманні доходів від юросіб резидентів України та ФОПів (вони виконують функцію податкового агента та утримують податки при виплаті) - це можуть бути дивіденди, роялті, відсотки, орендні платежі, виграші, призи, дохід від продажу нерухомого та рухомого майна, заробітна плата, виплата за цивільно-правовими договорами тощо;
- при отриманні спадщини та дарунків від осіб, що не є родичами І та ІІ ступеню споріднення;
- при отримання інвестиціного прибутку;
- при продажу/наданні в оренду нерухомого та рухомого майна фізособі.
Ще одним важливим аспектом є питання уникнення подвійного оподаткування. Україна має підписані угоди про уникнення подвійного оподаткування більш ніж із 180 країнами світу. Якщо громадянин України визнається резидентом України, але платив податки в іншій державі - сплачені податки можуть бути зараховані в Україні.
Таким чином, необхідно дуже уважно відноситися до свого резидентського статусу. Якщо потрібно - змінюємо його. Головне, не робити поширену помилку - не ототожнювати резидентство з громадянством. Пам'ятайте! В першу чергу потрібно порахувати дні перебування в країні. Якщо, проживаете більше 182 днів - скоріш за все Ви резидент цієї держави і платник її податків. Далі, звертаємо увагу на наступні критерії резидентства, види і місце походження доходу. Якщо і це не допомагає прибрати надмірний фінансовий тягар - шукаємо міжнародні угоди про уникнення подвійного оподаткування і застосовуємо їх. І не забуваємо, як писав Давид Рікардо, англійський економіст, класик політичної економії: «Оподаткування в будь-якій формі - всього лише вибір одного з зол!».
Наталія Куріленко,
членкиня Комітету АПУ з податкового права,
керівниця податкової практики,
старша радниця адвокатської компанії
«Соколовський і партнери», аудиторка, адвокатка
Усі ризики для бізнесу - як на долоні з рішенням LIGA360. Юридичні, договірні, майнові та медіаризики контролюються з єдиного цифрового простору. Спробуй корпоративне рішення LIGA360 прямо зараз.
Читайте також:
Депозит із захистом від зміни валютного курсу: Нацбанк відповів на найпоширеніші запитання