Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Підтримка аграрного сектору в умовах воєнного стану: що варто знати?

Віктор Шульга, керівник проектами "Hard Skills Consulting", проаналізув зазначену тему

Скільки можна заробити на зерні, яке не було вчасно зібране, продане, збережене чи перероблене? До звичних погодних ризиків додались ускладнена логістика, війна та енергетична криза. Частка сільського господарства у ВВП України була найвищою серед усіх секторів економіки і становила понад 10% у 2021 році. Саме на агропродовольчу продукцію припадає найбільша частка загального експорту України - близько 41% за рік, а 13 млн. сільських жителів прямо залежать від стану агросектору.

Що потрібно, щоб виробнича діяльність тривала навіть за максимально несприятливих умов? Підтримка. Кожен із стейкхолдерів ринку пропонував свої інструменти протекції. Отже, що маємо на дев'ятий місяць триваючого повномасштабного вторгнення.

USAID (АГРО)

Завдання агентства США з міжнародного розвитку - забезпечити виробникам достатній обсяг врожаю, аби пом'якшити ризики для продовольчої безпеки всередині країни та зберегти виробничий потенціал, що знадобиться для повоєнної відбудови української економіки.

Що пропонують?

  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) розрахована на п'ять років (до 2024 р.) та має загальну вартість 35 млн. дол. США. Надається агрономічна підтримка 3 тис. с/г виробників 13 областей країни - які особливо потерпіли від війни.

  • Проект «Кредитні ресурси для с/г виробників» розрахований на сім років (до 2023 р.) та має загальну вартість 8,9 млн. дол. США. Кредитні спілки, які є партнерами USAID, надають малим с/г виробникам нові кредити.

  • В липні 2022 агентство започаткувало «Ініціативу стійкості сільського господарства в Україні» (Agriculture Resilience Initiative - AGRI) вартістю 100 млн. доларів. Ініціатива AGRI має працювати над зміцненням механізмів експорту української аграрної продукції. Правда, поки що немає чіткого алгоритму реалізації використання залученого капіталу.

Держава

Звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, що використовуються для забезпечення зберігання зернових та/або олійних культур. Закон № 2445-IX від 27.07.2022 р. вирішує проблему забезпечення належного зберігання зерна через неможливість відправляти його на експорт морськими портами.

Для уникнення дефіциту місць для зберігання агропродукції, пропонується звільнити у період дії воєнного стану та протягом 30 днів з дня його припинення від оподаткування ввізним митом вироби та обладнання для зберігання, перевезення, завантаження і розвантаження зернових та/або олійних культур:

  • полімерні рукави та мішки об'ємом не менше 0,8 метрів кубічних для зберігання сільськогосподарської продукції, які класифікуються у товарних підкатегоріях 3917 31 00 90, 3917 32 00 90, 3917 39 00 90, 3923 21 00 00, 3923 29 90 00, 3923 90 00 00, 5407 20 11 00, 5407 20 19 00, 6305 32 11 00, 6305 32 19 00 згідно з УКТ ЗЕД;

  • причепи і напівпричепи з самозавантаженням або саморозвантаженням для перевезення сільськогосподарської продукції, які класифікуються у товарній підкатегорії 8716 20 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Важливо! Станом на сьогодні Міністерство аграрної політики та продовольства України спільно з Продовольчою та сільськогосподарською організацією ООН (ФАО) розпочали реалізацію другого етапу програми з надання фермерам рукавів для зберігання зерна, а також допоміжної техніки для завантаження та розвантаження рукавів. Старт роздачі рукавів відбувся в селі Велика Димерка Київської області. Найближчим часом буде оголошено про прийом заявок через Державний аграрний реєстр.

Віктор Шульга

Спрощена процедура реєстрації сільськогосподарської техніки передбачена змінами до постанови Кабінету Міністрів України від 8 липня 2009 р. № 694. Нова редакція (від 12.04.2022 р. № 434) передбачає:

  • видачу талонів тимчасового обліку машини, що є дійсними в період дії воєнного чи надзвичайного стану та протягом шести місяців після його припинення;

  • огляд машин державними інспекторами та спеціалістами з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації проводиться за можливості;

  • тимчасова реєстрація машин у період дії воєнного чи надзвичайного стану здійснюється державними інспекторами за місцем подання заяви власником машини (без урахування місцезнаходження юридичної особи або місця проживання (перебування) фізичної особи) протягом трьох робочих днів.

Відбулись зміни до Земельного кодексу України (Закон № 2145-IX від 24.03.2022 року). Земельні ділянки сільськогосподарського призначення, а саме: приватної та державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування - вважаються поновленими на один рік.

Для цього не потрібно волевиявлення сторін відповідних договорів, внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану.

Безповоротні гранти на створення теплиць та садів. В червні 2022 року була затверджена відповідна програма Кабміном, загальний бюджет якої склав 7 млрд грн. В цей бюджет закладено також підтримку ягідництва та виноградарства. Станом на листопад Міністерством аграрної політики та продовольства України вже опрацьовано 219 заявок, з яких 57 погоджено на суму 277 229 000 гривень.

Оскільки в процесі розгляду заявок почали виникати системні недоробки, уряду довелось вносити коригування та уточнення механізму надання грантів.

Зокрема, зміни стосуються умов надання грантів на будівництво модульної теплиці. Вона повинна бути площею не менше 0,4 гектара та не більше 2,4 гектара відповідно до типового проекту. Грант покриває також витрати на придбання насіння та садивного матеріалу, їх доставку. Обов'язкова також сканована копія проекту будівництва модульної теплиці з кошторисною документацією. До всього, покладається обов'язок створення не менше 14 нових робочих місць на 1 гектар теплиць.

Максимальні розміри гранту для теплиць:

0,4 - 0,6 гектара - 2 млн гривень;

0,8 - 1,2 гектара - 3,5 млн гривень;

1,6 - 2,4 гектара - 7 млн гривень;

Щодо надання грантів для садівництва також обов'язково додається сканована копія проекту висадки насаджень, підписана особою, яка його розробила. Держава надаватиме від 300 до 400 тисяч гривень на гектар садів.

Ключові умови отримання коштів:

- мати або власну землю, або землю в користуванні щонайменше на 25 років.

- площа саду може бути від 1 до 25 гектарів.

- тільки офіційна та прозора купівляі саджанців, обладнання, систем поливу, добрив тощо.

Контроль за цільовим використанням коштів на рахунку здійснюватиме банк, відповідно до затвердженого бізнес-плану.

Також в рамках урядового проекту «єРобота» передбачені безповоротні гранти на створення та розвиток переробних підприємств. Крім інших галузей передбачається і агропереробка. Держава надасть до 8 мільйонів гривень допомоги. Головні вимоги до отримувачів: створення не менш як 25 нових робочих місць і сплата податків. Щоб отримати грант потрібно подати відповідну заявку через портал «Дія».

У межах Державної програми «Доступні кредити 5-7-9%» отримати кредит складно, але можливо. Уряд звітує, що за 2022-й рік понад 34,5 тис. аграріїв залучили кредитів на 73 млрд 351 млн грн. Станом на сьогодні більше сорока банківських установ готові приймати документи на розгляд кредитування. Перелік таких установ та портрет потенційного позичальника можна переглянути тут.

Вже ринкова відсоткова ставка кредиту передбачена програмою з рефінансування заходів підтримки системи кредитування у населених пунктах, чисельність населення яких не перевищує 100 тис. мешканців. ФОП та приватні малі і середні підприємства, які мають не більше ніж 250 постійних працівників та обсяг валового доходу від реалізації продукції (робіт, послуг) не більше ніж еквівалент 5 млн євро можуть отримати кредит на фінансування виробництва, сфери послуг, сільського господарства, торгівлі.

Поповнити обіговий капітал чи запустити інвестиційний проект можуть ряд малих підприємств які працюють в галузях, що розглядаються фондом розвитку підприємництва як пріоритетні та стратегічно важливі. Проект також розрахований на ФОП та мікро-, малі і середні підприємства. Пріоритетні галузі це усі класи секції А, С, D, E, F, I за КВЕД-2010, окрім виключених для фінансування класів.

Слід зазначити, що участь у всіх програмах державної та міжнародної підтримки для аграріїв на сьогодні можлива виключно через Державний аграрний реєстр або Дію.

Державний аграрний реєстр: онлайн-платформа для прямої взаємодії держави й агровиробників. Відкрита для реєстрації для всіх українських аграріїв.

Агровиробники, зареестровані в реєстрі аграріїв, зможуть подати заявку на отримання державних субсидій, цільових, субсидованих кредитних програм та позик.

На цьому ж порталі доступна інформація про наявні програми державної підтримки та є можливість подати заявку онлайн.

Європейський Союз

Транспортний безвіз скасовує необхідність отримання відповідних дозволів на постійній основі та дозволить уникнути зупинки експорту української продукції через автомобільні пункти пропуску. З 29 червня українські перевізники можуть виконувати двосторонні перевезення Україна - ЄС, транзитні перевезення територіями країн ЄС, здійснювати поїздки країнами ЄС без міжнародного посвідчення водія.

Варто відмітити, що не всі перевізники готові до такого послаблення. Адже скасування дозволів не передбачає скасування технічних вимог. Для прикладу, не всі авто обладнанні AdBlue - нейтралізаторами двоокису азоту, що викидається в атмосферу при роботі дизельного двигуна. Більшість країн ЄС не готові пропускати без такої відповідності.

До 5 червня 2023 року на українські товари скасовується ввізне мито в країни Європейського Союзу. В рішенні Європейського Парламенту за № 2022/870 йдеться про: призупинення усіх тарифних квот для сільськогосподарської продукції та антидемпінгових мит на імпорт товарів походженням з України.

Агропереробка

Варто зазначити, що будь-які заходи підтримки у воєнний час це добре. Проте, нема головного - стратегічного плану модернізації економіки та механізму переходу від експорту сировини до її глибокої переробки на місцях в аграрному секторі.

Рішення про розширення можливостей українських підприємств для переробки сільськогосподарської продукції напрошується само собою. Логістичні можливості з вивезення зернових і до війни були незадовільними, а із закриттям портів і поготів. Видається очевидним не лише скасувати мито на полімерні рукави та мішки для зберігання сільськогосподарської продукції, а й дати відповідь на питання, що робити із збереженим.

Найбільш доцільним способом нарощувати і виробництво, і доходи - не експортувати сировину, а переробляти її. Для прикладу, кукурудзу, якої країна вирощує з надлишком, можна переробляти на пальне. Науковці та фахівці в агросекторі вже давно володіють інформацією про такі можливості. Паливний етанол з кукурудзи в якості домішку до палива суттєво знижує викиди СО2 в атмосферу, а його ринок оцінюється в десятки мільярдів доларів на світовому рівні. Для початку - на підтримку власних потужностей, адже нормативна база для такого виду діяльності на законодавчому рівні ще не готова і наразі перебуває на розгляді.

Яскравий приклад із соняшником. Після запровадження експортного мита розпочалася переробка соняшнику всередині країни і, замість сировини, почали експортувати продукт переробки - олію.

Картопляний крохмаль, сухе картопляне пюре, картопля фрі, чипси, пакування картоплі, яка пройшла суху чистку - ці продукти картопляної переробки легко транспортуються, зберігаються та мають великий світовий попит. Приклад мінімальної переробки, без залучення високих технологій - миття картоплі. Україна вже переходить до стандартів продажу митої картоплі в супермаркетах, витісняючи немиту картоплю "з ґрунтом". Цей приклад переробки здається примітивним, проте, насправді потребує колосальних затрат ресурсів та налагоджених процесів і контролю за ними.

Ринок невблаганний - що більше товару, то він дешевший. І чим більше ми акцентуємось на експорті сировини, тим менший заробіток отримаємо.

Віктор Шульга,

керівник проектами "Hard Skills Consulting"

Корпоративне рішення LIGA360 - надійний помічник для аграрного бізнесу. Законодавство та аналітика про земельні відносини під час війни, перевірка партнерів та клієнтів в Україні та Великобританії, моніторинг статусу земельної ділянки. Детальніше за посиланням.

Читайте також:

Кабмін змінив Порядок сертифікації насіння і садивного матеріалу

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему