Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Підтримка аграрного сектору в умовах воєнного стану: що варто знати?

Віктор Шульга, засновник, керівник проектами "Hard Skills Consulting", проаналізув зазначену тему

Частка сільського господарства у ВВП України була найвищою серед усіх секторів економіки і становила понад 10% у 2021 році. На агропродовольчу продукцію припадає найбільша частка загального експорту України - близько 41% за рік. В цілому, агросектор відіграє ключову роль у забезпеченні добробуту 13 млн. сільських жителів.

Що потрібно, щоб виробнича діяльність тривала навіть під час повномасштабного вторгнення Росії? Підтримка. І кожен із стейкхолдерів цього ринку пропонував свої інструменти протекції.

USAID (АГРО)

Завдання агентства - забезпечити виробникам достатній обсяг врожаю, аби пом'якшити ризики для продовольчої безпеки всередині країни та зберегти виробничий потенціал, що знадобиться для повоєнної відбудови української економіки.

Що пропонують?

  • Програма USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО) розрахована на п'ять років (до 2024 р.) та має загальну вартість 35 млн. дол. США. Надається агрономічна підтримка 3 тис. с/г виробників 13 областей країни - які особливо потерпіли від війни.

  • Проект «Кредитні ресурси для с/г виробників» розрахований на сім років (до 2023 р.) та має загальну вартість 8,9 млн. дол. США. Кредитні спілки, які є партнерами USAID, надають малим с/г виробникам нові кредити.

  • В липні 2022 агентство започаткувало «Ініціативу стійкості сільського господарства в Україні» (Agriculture Resilience Initiative - AGRI) вартістю 100 млн. доларів. Ініціатива AGRI має працювати над зміцненням механізмів експорту української аграрної продукції. Правда, поки що немає чіткого алгоритму реалізації використання залученого капіталу.

Держава

Звільнення від оподаткування ввізним митом товарів, що використовуються для забезпечення зберігання зернових та/або олійних культур. Закон № 2445-IX від 27.07.2022 р. вирішує проблему забезпечення належного зберігання зерна через неможливість відправляти його на експорт морськими портами.

Для уникнення дефіциту місць для зберігання агропродукції, пропонується звільнити у період дії воєнного стану та протягом 30 днів з дня його припинення від оподаткування ввізним митом вироби та обладнання для зберігання, перевезення, завантаження і розвантаження зернових та/або олійних культур:

  • полімерні рукави та мішки об'ємом не менше 0,8 метрів кубічних для зберігання сільськогосподарської продукції, які класифікуються у товарних підкатегоріях 3917 31 00 90, 3917 32 00 90, 3917 39 00 90, 3923 21 00 00, 3923 29 90 00, 3923 90 00 00, 5407 20 11 00, 5407 20 19 00, 6305 32 11 00, 6305 32 19 00 згідно з УКТ ЗЕД;

  • причепи і напівпричепи з самозавантаженням або саморозвантаженням для перевезення сільськогосподарської продукції, які класифікуються у товарній підкатегорії 8716 20 00 00 згідно з УКТ ЗЕД.

Спрощена процедура реєстрації сільськогосподарської техніки передбачена змінами до постанови Кабінету Міністрів України від 8 липня 2009 р. № 694. Нова редакція (від 12.04.2022 р. № 434) передбачає:

  • видачу талонів тимчасового обліку машини, що є дійсними в період дії воєнного чи надзвичайного стану та протягом шести місяців після його припинення;

  • огляд машин державними інспекторами та спеціалістами з проведення обстеження машини на відповідність ідентифікаційних номерів і супровідних документів на предмет фальсифікації проводиться за можливості;

  • тимчасова реєстрація машин у період дії воєнного чи надзвичайного стану здійснюється державними інспекторами за місцем подання заяви власником машини (без урахування місцезнаходження юридичної особи або місця проживання (перебування) фізичної особи) протягом трьох робочих днів.

Відбулись певні зміни до Земельного кодексу України (Закон № 2145-IX від 24.03.2022 року). Земельні ділянки сільськогосподарського призначення, а саме: приватної та державної, комунальної власності, невитребуваних, нерозподілених земельних ділянок, а також земельних ділянок, що залишилися у колективній власності і були передані в оренду органами місцевого самоврядування - вважаються поновленими на один рік без волевиявлення сторін відповідних договорів і без внесення відомостей про поновлення договору до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно договори оренди, суборенди, емфітевзису, суперфіцію, земельного сервітуту, строк користування земельними ділянками щодо яких закінчився після введення воєнного стану.

Доступні кредити 5-7-9% . Ще в березні 2022р. Кабміном розширено Державну програму підтримки суб'єктів підприємництва - сільськогосподарських товаровиробників, передусім, для забезпечення фінансування ними посівних робіт та активація підприємництва в цілому.

Не став би розглядати це як підтримку з декількох причин: відсотки за користування кредитом залишились, а отримання кредиту в реальності виявилось складнодоступною опцією. Для прикладу, кредит можуть отримати тільки ті аграрії, які здатні його забезпечити та вже мають у своєму володінні майно: склади, техніку, депозити, тощо. Натомість більшість агровиків використовують потужності підрядників або залучені на умовах оренди, призвичаюючись до шеренгової економіки.

Європейський Союз

Транспортний безвіз скасовує необхідність отримання відповідних дозволів на постійній основі та дозволить уникнути зупинки експорту української продукції через автомобільні пункти пропуску. З 29 червня українські перевізники можуть виконувати двосторонні перевезення Україна - ЄС, транзитні перевезення територіями країн ЄС, здійснювати поїздки країнами ЄС без міжнародного посвідчення водія.

Варто відмітити, що не всі перевізники готові до такого послаблення. Адже скасування дозволів не передбачає скасування технічних вимог. Для прикладу, не всі авто обладнанні AdBlue - нейтралізаторами двоокису азоту, що викидається в атмосферу при роботі дизельного двигуна. Більшість країн ЄС не готові пропускати без такої відповідності.

До 5 червня 2023 року на українські товари скасовується ввізне мито в країни Європейського Союзу. В рішенні Європейського Парламенту за № 2022/870 йдеться про: призупинення усіх тарифних квот для сільськогосподарської продукції та антидемпінгових мит на імпорт товарів походженням з України.

Агропереробка

Варто зазначити, що будь-які заходи підтримки у воєнний час це добре. Проте, нема головного - стратегічного плану модернізації економіки та механізму переходу від експорту сировини до її глибокої переробки на місцях в аграрному секторі.

Адже, рішення про розширення можливостей українських підприємств для переробки сільськогосподарської продукції напрошується само собою. Логістичні можливості з вивезення зернових і до війни були незадовільними, а із закриттям портів і поготів. Як на мене, видається очевидним не лише скасувати мито на полімерні рукави та мішки для зберігання сільськогосподарської продукції, а й дати відповідь на питання, що робити із збереженим далі.

Найбільш доцільним способом нарощувати і виробництво, і доходи - не експортувати сировину, а переробляти її. Для прикладу, кукурудзу, якої країна вирощує з надлишком, можна переробляти на пальне. Науковці та фахівці в агросекторі вже давно володіють інформацією про такі можливості. Паливний етанол з кукурудзи в якості домішку до палива суттєво знижує викиди СО2 в атмосферу, а його ринок оцінюється в десятки мільярдів доларів на світовому рівні.

Яскравий приклад із соняшником. Після запровадження експортного мита розпочалася переробка соняшнику всередині країни і, замість сировини, почали експортувати продукт переробки - олію.

До того ж, ринок невблаганний - що більше товару, то він дешевший. І чим більше ми акцентуємось на експорті сировини, тим менший заробіток отримаємо.

Віктор Шульга,

засновник, керівник проектами "Hard Skills Consulting"

Корпоративне рішення LIGA360 - надійний помічник для аграрного бізнесу. Законодавство та аналітика про земельні відносини під час війни, перевірка партнерів та клієнтів в Україні та Великобританії, моніторинг статусу земельної ділянки. Тільки у серпні отримай 5 робочих місць всього за 5000 грн/міс.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему