Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкова реформа на період воєнного стану: що передбачено Законом № 2120-IX

Богдан Багнюк, адвокат, юрист практики податків та спорів Legal House, розкрив основні положення прийнятого Закону

14 березня 2022 року Президент України анонсував введення нової податкової моделі, яка б дозволила повернути малий та середній бізнес, а 15 березня Верховна Рада України за підтримки 340 голосів прийняла відповідний Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану" (надалі - Закон № 2120-IX).

Законом № 2120-IX було впроваджено ряд змін до Податкового кодексу України (надалі - ПКУ) та інших законів, які ми пропонуємо до огляду.

Спрощення критеріїв для обрання спрощеної системи оподаткування

Перше питання, яке зараз турбує бізнес - це запровадження спрощеної моделі бізнесу на період дії воєнного стану.

Законом № 2120-IX було врегульовано можливість бізнесу обрати спрощену систему оподаткування у випадку наявності доходу до 10 мільярдів гривень. Для цього фізичні особи-підприємці (надалі - ФОП) та юридичні особи мають відповідати наступним вимогам:

· протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень;

· не здійснюють діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей, парі;

· не здійснюють діяльність з обміну іноземної валюти;

· не здійснюють виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов'язаної з роздрібним продажем пива, сидру, пері (без додання спирту) та столових вин);

· не є страховим (перестраховим) брокером, банком, кредитною спілкою, ломбардом, лізинговою компанією, довірчим товариством страхової компанії, установою накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційним фондом і компанією, іншою фінансовою установою, визначеною законом; реєстратором цінних паперів;

· не є представництвом, філією, відділення та іншим відокремленим підрозділом юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;

· є резидентом.

Інші обмеження, для платників третьої групи, які передбачені п. 291.5 ст. 291 ПКУ, на час дії правового режиму воєнного стану не застосовуються.

Враховуючи текст Закону № 2120-IX для осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, не передбачено можливість використання пільгового податкового режиму (згадується виключно ФОП та юридичні особи).

Для платників єдиного податку третьої групи запроваджується додатково ставка податку на рівні 2% від доходу, а для платників єдиного податку першої та другої групи передбачено добровільну сплату такого податку на період дії воєнного стану.

Для переходу на спрощену систему оподаткування, платнику податку необхідно подати відповідну заяву до останнього числа місяця, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування.

Враховуючи те, що таким правовий режим буде доступним для платників податків лише з 01 квітня 2022 року - заяву необхідно буде подати до 31 березня 2022 року.

Слід наголосити на тому, що платники єдиного податку третьої групи, які вже обрали ставки 5% без ПДВ або 3% з ПДВ, з 01 квітня 2022 року не переходять автоматично на ставку 2%.

Отже, таким платникам, які бажають обрати ставку єдиного податку 2%, додатково необхідно подати до 31 березня 2022 року відповідну заяву до податкового органу.

Звітним періодом для платників, які обрали ставку податку 2%, є календарний місяць, проте декларацію подавати необхідно раз в квартал (у якій доходи необхідно відображати помісячно). Строк для подання квартальної декларації залишається без змін.

Єдиний податок сплачується авансовими внесками щомісяця до 15 числа за підсумками попереднього календарного місяця.

Стосовно платників єдиного податку третьої групи, які до запровадження змін обрали ставку податку 5% без ПДВ або 3% з ПДВ, порядок та строки подання декларації, та сплати податку залишається без змін.

Богдан Багнюк

Зміни щодо ПДВ

На пальне для платників податків на період дії правового режиму воєнного стану передбачено пільгову ставку з ПДВ у розмірі 7%.

Проте, платникам слід врахувати один нюанс - якщо у них виникне від'ємне значення з ПДВ, внаслідок операцій із паливом до якого застосовувалася пільгова ставка, то такі платники втрачають право на бюджетне відшкодування ПДВ, а таке від'ємне значення може лише зарахуватися лише до податкового кредиту наступного звітного періоду.

Як виняток з цього правила підпадають платники податків, у яких виникло від'ємне значення з ПДВ внаслідок експорту такого палива.

Законом № 2120-IX передбачено, що на товари/послуги, які були передані/надані на потреби оборони або товари знищені внаслідок воєнних дій, не потрібно нараховувати компенсуюче ПДВ, а тому положення п. 198.5 ст. 198 ПКУ не застосовується.

Одним з найголовніших питань для платників податків було питання можливості врахування податкового кредиту за операціями під час дії воєнного стану. Це питання було врегульовано Законом № 2120-IX.

Так, у випадку якщо постачальниками товарів/послуг не було зареєстровано податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупці мають право включити до складу податкового кредиту суму раніше сплаченого ПДВ на підставі наявних первинних документів.

Проте, обов'язок із реєстрації податкових накладних лише відстрочується, а не скасовується. Після припинення або скасування дії воєнного стану постачальники товарів/послуг зобов'язані здійснити реєстрацію таких податкових накладних протягом шести місяців, а покупці зобов'язані відкоригувати раніше задекларовані показники суми податкового кредиту з ПДВ.

Законом № 2120-IX було звільнено від нарахування пені невідшкодування державою платникам ПДВ суми бюджетного відшкодування у зв'язку із введенням воєнного чи надзвичайного стану.

Оподаткування операцій із пальним акцизним податком

Законом № 2120-IX було врегульовано питання передання платниками податку пального на військові потреби або як гуманітарної допомоги під час дії правового режиму воєнного стану, надзвичайного стану.

Отже, тепер під час дії правового режиму воєнного стану, надзвичайного стану передання платниками податку пального на військові потреби або гуманітарної допомоги не вважається реалізацією пального, а тому нараховувати зобов'язання з акцизного податку не потрібно.

Окрім цього, до решти операцій із пальним на період дії правового режиму воєнного стану, надзвичайного стану було встановлено пільгову ставку з акцизного податку у розмірі 0%.

Зміни щодо благодійної допомоги

Допомога постраждалим від військової агресії рф не включаються до оподатковуваного доходу в цілях оподаткування податком на доходи фізичних осіб (надалі - ПДФО), що також виключає необхідність оподатковувати такі виплати військовим збором.

У випадку перерахування коштів або передачі майна неприбутковим організаціям, платники податків мають право на податкову знижку за результатами 2022 звітного року, у розмірі витрат, які не перевищують 16% від розміру отриманого річного доходу.

Також, самозайняті особи зможуть враховувати до складу витрат витрати, здійснені на потреби охорони, чим зменшать об'єкт оподаткування з ПДФО, військового збору та ЄСВ.

Звільнення від сплати плати за землю, мінімального податкового зобов'язання та екологічного податку

З березня 2022 року по 31 грудня, наступного за роком в якому припинено або скасовано воєнний стан, платники податків не нараховують та не сплачують плату за землю за земельні ділянки:

· на яких ведуться (велися) бойові дії;

· тимчасово окуповані рф;

· які визначені як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Щодо мінімального податкового зобов'язання, то його було скасовано на земельні ділянки за 2022, 2023 звітні роки у аналогічних випадках, зазначених вище.

Також, Законом № 2120-IX було звільнено платників податків від сплати екологічного податку за 2022 рік за об'єктами оподаткування, що розташовані на територіях:

· на яких ведуться (велися) бойові дії

· на територіях, тимчасово окупованих рф.

Зміни щодо ЄСВ

ФОП, самозайняті особи та члени фермерського господарства з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ за себе.

Також, роботодавці - ФОП платники єдиного податку 2 та 3 групи, а також юридичні особи, які належать до третьої групи платників єдиного податку право за власним рішенням не сплачувати ЄСВ за найманих працівників, які були призвані під час мобілізації на військову службу. У такому випадку, за таких працівників сплата ЄСВ буде здійснюватися за кошти державного бюджету.

Позитивною зміною щодо адміністрування ЄСВ є те, що на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану, а також протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану не нараховуються штрафні санкції та пеня за порушення в сфері сплати ЄСВ.

Окрім цього, Законом № 2120-IX було встановлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану, а перевірки, які були розпочаті до 24 лютого 2022 року та не завершені, зупиняються по останній календарний день третього місяця з дня припинення (скасування) воєнного, надзвичайного стану.

Проведення податкових перевірок

Законом передбачено повне скасування мораторію на проведення фактичних перевірок, який був передбачений ковідним мораторієм (п. 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ).

Також, було внесено зміни до п. 69.2 підрозділу 10 розділу XX ПКУ, який передбачав повний мораторій на проведення будь-яких перевірок на час дії правового режиму воєнного стану.

Тепер податкові органи мають право проводити будь-які фактичні перевірки та камеральні перевірки податкової декларації у випадку подання заяви на бюджетне відшкодування з ПДВ.

Окрім цього, було доповнено підстави для проведення фактичних перевірок - перевірка забезпечення платниками податків можливості кінцевим споживачам здійснювати безготівкові розрахунки. А тому платникам податків необхідно бути обачними при відмові покупцям у безготівкових розрахунках, оскільки це може призвести до проведення перевірки та притягнення до відповідальності.

Також, варто звернути увагу на те, що випадку виявлення порушень при таких перевірках, уникнути відповідальності з огляду на введення воєнного чи надзвичайного стану у платників податків не вийде, що прямо передбачено Законом № 2120-IX.

Окрім цього, на час дії військового мораторію на проведення перевірок було зупинено дію ковідного мораторію.

Зміни, пов'язані із роботою РРО

Слід зазначити, що Законом № 2120-IX було звільнено від застосування штрафних санкцій на період дії правового режиму воєнного стану суб'єкти господарювання, які здійснили порушення у сфері застосування РРО. Однак такі послаблення не застосовуються до суб'єктів господарювання, які здійснили порушення розрахункових операцій при продажу підакцизних товарів.

Законодавець також дозволив суб'єктам господарювання використання РРО в режимі офлайн із використанням фіскальних номерів із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером керівного органу, понад встановлені законодавством ліміти.

Також, було знято заборону на використання ПРРО у період відсутності зв'язку між ПРРО і фіскальним сервером керівного органу без отриманого в керівному органі діапазону фіскальних номерів.

Майно, що перебуває у податковій заставі, може бути вилучено на користь держави

Так, керівники військово-цивільної адміністрації тепер мають право вилучати майно платників податків, яке перебуває у податковій заставі без попередньої згоди контролюючого органу.

Таке вилучення оформляється рішенням керівником військово-цивільної адміністрації.

Звільняється майно від податкової застави з дня отримання такого рішення.

При цьому, у разі оплатного вилучення майна такі кошти спрямовуються на погашення податкового боргу платника податків, майно якого було вилучено.

Тобто Закон № 2120-IX припускає і безоплатне вилучення заставного майна.

На нашу думку, положення щодо податкової застави є недосконалим та потребує доопрацювання, оскільки:

· не вказано хто саме має отримувати таке рішення та спосіб його отримання;

· не врегульовано питання подальшої долі податкового боргу платника податків при безоплатному вилученні майна, оскільки при прямому прочитанні норми Закону № 2120-IX, платник податків несе двійний тягар - позбавляється майна і в той же час в майбутньому буде змушений погасити податковий борг.

Строки давності

Також, на період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану зупиняється перебіг строків даності. Тобто наразі, ПКУ містить двійне зупинення строків давності - на період карантину COVID-19 та на період дії правового режиму воєнного чи надзвичайного стану.

Маркування акцизними марками

На період дії воєнного, надзвичайного стану в Україні було дозволено платникам податків імпорт та реалізацію на митній території тютюнових виробів, які не було марковано українськими акцизними марками, у випадку якщо на офіційному веб-порталі Державної податкової служби України буде інформація про відсутність можливості забезпечити продаж марок акцизного податку.

Законодавець передбачив дозвіл лише на ввезення та продаж тютюнових виробів, які було марковано відповідно до вимог держави - члена ЄС - виробника такої продукції.

Інформацію про марки із зазначенням серій та номерів марок акцизного податку, якими марковані тютюнові вироби, що ввозяться на митну територію України платники податків зобов'язані подати разом із поданням митної декларації.

Такий обіг тютюнових виробів дозволено до їхньої реалізації кінцевому споживачеві, проте така реалізація повинна відбутися не пізніше ніж через три місяці після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Термін дії ліцензій

Законом № 2120-IX було встановлено, що вважаються діючими ліцензії, за якими до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України або за наявності обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин) не сплачено черговий платіж за ліцензію та/або закінчився термін дії ліцензії на право:

· виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах;

· виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним та місць виробництва, зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним.

Такий черговий платіж за продовження ліцензії повинен бути сплачений суб'єктом господарювання протягом 30 днів, наступних за днем припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану в Україні.

Богдан Багнюк,

адвокат, юрист практики податків та спорів Legal House

Підтримуємо український бізнес у воєнний час! LIGA360 продовжує надавати корисну інформацію та аналітику. Діють спеціальні умови. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему