Проблема поширення контрафакту в сучасних діджитал-реаліях починає набувати досить жахаючих масштабів. Поруч із вже звичною підробкою відомих брендів одягу та електронної техніки з'являються і більш небезпечні прояви цього явища, як от підробка лікарських засобів. Чи варто зазначати, що розповсюдження такого виду підробок може загрожувати не лише матеріальному стану правовласника, а й життю та здоров'ю кінцевих споживачів.
У зв'язку з чим, бізнес, добре усвідомлюючи всі фінансові та репутаційні ризики, які несе в собі поширення контрафактної продукції, починає вдаватися до більш рішучих дій, щодо протидії цьому негативному явищу. Все частіше при виявленні підробок правовласники не обмежуються листами з попередженням та цивільними позовами, а одразу ініціюють кримінальні провадження щодо правопорушників.
Проте, звертаючись за допомогою до правоохоронних органів, компанії-правовласники не завжди розуміють усі особливості кримінально-правового методу переслідування правопорушників.
Як відомо, Кримінальний кодекс України передбачає відповідальність за окремі порушення у сфері інтелектуальної власності, у випадку коли вони завдали або можуть завдати значної шкоди. Проте, саме лише виявлення у магазині чи на складі контрафактної продукції не зможе послугувати належним підґрунтям для притягнення правопорушника до кримінальної відповідальності, оскільки обов'язковим елементом таких злочинів є умисел.
Микола Ничипорук |
Відтак, одним з основних інструментів, що використовуються правоохоронцями для підтвердження умислу є проведення контрольованої закупки.
Контрольована закупка в розумінні КПК України, це придбання у фізичних та юридичних осіб товару, що реалізується всупереч закону з метою документального фіксування факту кримінального правопорушення та осіб, які його вчиняють. Так само як і інші слідчі дії, контрольована закупка може проводитись лише після реєстрації кримінального провадження, за фактом вчинення або готування до вчинення злочину. При цьому, важливо розуміти, що контрольована закупка відноситься до негласних слідчих дій, а отже вона може проводитись лише при розслідуванні тяжких або особливо тяжких злочинів.
Переважно, контрольована закупка контрафакту відбувається наступним чином: представник правоохоронного органу здійснює купівлю кількох одиниць контрафактної продукції без розкриття справжньої мети такого придбання, документує цей процес у протоколі проведення негласної слідчої дії та передає придбані товари разом з чеками слідчому.
У результаті, проведення такої закупівлі дозволяє правоохоронцям задокументувати протиправну реалізацію товару та виявити фізичних та юридичних осіб, які його реалізують або ж є посередниками під час такої реалізації. Крім того, проведення цієї слідчої дії може стати підставою для ініціювання обшуків в місцях реалізації та/або зберігання контрафакту та подальшого вилучення та арешту такої продукції.
Здавалось би, в теорії досить проста слідча дія, проте на практиці вона має ряд особливостей. Перша з них стосується особи, яка повинна здійснювати таку закупівлю. Зазвичай, проведення таких заходів доручається оперативним працівникам правоохоронного органу. Проте, законодавством не встановлюється прямих заборон залучати потерпілого правовласника для проведення контрольованої закупівлі, а особливо коли він сам ініціює проведення такої слідчої дії.
Щобільше, компанія-правовласник, як постійний гравець на ринку певної продукції, як ніхто інший, може краще спрямувати правоохоронців на місця реалізації контрафактної продукції, а також пояснити її ознаки та способи реалізації. Тому, залучення представників компанії, продукція якої підробляється, може значно підвищити ефективність результатів проведення контрольованої закупки.
Юрій Ватащук |
Окрім цього, певні особливості має порядок фінансування проведення контрольованих закупок. Нерідко ціни на товари, стосовно яких планується проведення контрольованої закупівлі досягають тисяч, а подекуди навіть десятків тисяч доларів. У зв'язку з чим, виникає об'єктивне запитання, звідки такі кошти мають залучатись.
Зазвичай така проблема вирішується шляхом використання так званих імітаційних засобів. У випадку з контрольованою закупкою, такими засобами є реалістичні копії готівкових коштів, які складно одразу ідентифікувати як фальшиві. Такі кошти вилучаються одразу після проведення слідчої дії, а, отже немає ризику їх потрапляння в обіг. Проте, у деяких випадках, для успішного проведення контрольованої закупки все ж необхідно залучати досить значну суму справжніх коштів. До прикладу, в контрольованих закупках товарів через мережу інтернет.
Формально, для фінансування такого роду слідчих дій передбачені спеціальні відомчі фонди. Водночас на практиці, можливість залучення з цих фондів значних обсягів коштів, не завжди є реальною. Тому інколи, хоча і в дуже рідкісних випадках, перед потерпілим правовласником може постати необхідність залучення власних коштів для купівлі контрафактної продукції.
Ще одним важливим питанням, є зберігання придбаного контрафакту. Як показує практика, від моменту придбанням підробок до їх передачі на проведення судової експертизи у сфері інтелектуальної власності може пройти не мало часу. При цьому весь цей час вилучена контрафактна продукція, маючи процесуальний статус речового доказу, повинна десь зберігатися.
Так, помістити на зберігання кілька одиниць одягу або косметичної продукції не складе для правоохоронців жодної проблеми, в той час, як підшукати місце для зберігання кількох тонн добрив може стати суттєвою проблемою. Через це, трапляються ситуації, коли забезпечення схоронності вилученої продукції може стати проблемою самого потерпілого. Таке зберігання може відбуватись як безпосередньо на складах правовласника, так і в інших запропонованих ним приміщеннях з належним рівнем охорони.
Підсумовуючи варто зазначити, що проведення контрольованої закупки під час кримінального переслідування осіб, що розповсюджують контрафактну продукцію, є надзвичайно важливим. Така слідча дія дозволяє не просто виявити підробку, а і підтвердити умисел правопорушника, що як зазначалось вище, є основоположним елементом складу такого роду кримінальних правопорушень. Тому від того, наскільки правильно та ефективно буде проведено контрольовану закупку, прямо залежить судова перспектива кримінального провадження та подальше відшкодування шкоди, заданої внаслідок вчинення кримінального правопорушення.
Микола Ничипорук
Юрист, адвокат Arzinger
Юрій Ватащук
Молодший юрист Arzinger
Читайте також:
Усі відповіді для роботи адвоката - в одному цифровому рішенні. Інноваційний продукт LIGA360: АДВОКАТ НААУ поєднує 30-річний досвід у розробці IT-продуктів компанії ЛІГА:ЗАКОН та експертизу НААУ в організації адвокатської діяльності та підвищенні професійних стандартів адвокатури. Нове цифрове рішення включає повний комплекс інструментів для ефективного вирішення професійних завдань. Спробуйте всі переваги LIGA360: АДВОКАТ НААУ, замовивши тестовий доступ.
Як просувати юридичний бізнес з нуля? Завдяки каталогу Liga:BOOK. Він створить аналог сайту-візитки, щоб вас легко знайшли клієнти. А ще не потрібно витрачати кошти на розкрутку персонального бренду - адже ви розміщуватимете новини на ЮРЛІЗІ. Зареєструйтеся в Liga:BOOK і зробіть крок до успіху свого бізнесу.