Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Визнання і виконання рішень міжнародних арбітражів в Україні: ради стягувачу

16.12, 9 квітня 2019
1474
0

Євгенія Макаренко, юрист ЮФ "Ильяшев і Партнери", розповідає про ключові питання, на які необхідно звертати увагу у разі потреби виконати рішення міжнародного арбітражу в Україні

Зважаючи на останні зміни сьогодні процесуальне законодавство України передбачає досить просту і оперативну процедуру визнання і приведення у виконання рішень міжнародних арбітражів на території України.

Разом з цим, стягувач повинен не забувати про тонкощі процесуального законодавства України при ініціації процедури визнання і виконання арбітражного рішення.

Обов'язково повідомити боржника

Ще до початку процедури визнання і виконання арбітражного рішення, стягувач (а в арбітражі - позивач) повинен "потурбуватися" про те, щоб відповідач (боржник) був повідомлений про призначення арбітра, про арбітражний розгляд, оскільки, якщо це правило не буде дотримано, український суд може відмовити в задоволенні заяви стягувача у визнанні і виконанні рішення арбітражу.

Євгенія Макаренко

Не слід забувати про тонкощі процесуальних вимог

Цивільне процесуальне законодавство України передбачає чіткі правила відносно процедури визнання і виконання арбітражного рішення на території України.

Рішення міжнародного комерційного арбітражу (якщо його місцезнаходження за межами України), незалежно від того в якій країні воно було винесене, признається і виконується в Україні, якщо його визнання і виконання передбачено міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України або за принципом взаємності.

Питання визнання і надання дозволу на виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу розглядається судом за заявою стягувача, якщо боржник має місце проживання (перебування) або місцезнаходження на території України.

Стягувачу обов'язково слід не забувати про термін на подачу заяви про визнання і надання дозволу на виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу. Така заява подається до апеляційного суду, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, впродовж трьох років з дня ухвалення рішення міжнародним комерційним арбітражем.

Цивільні процесуальні норми передбачають перелік вимог до заяви. Крім того, що заява подається до суду у письмовій формі, воно має бути підписане особою, на користь якої прийнято рішення міжнародного комерційного арбітражу, або його представником.

У заяві про визнання і надання дозволу на виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу мають бути вказані:

1) найменування суду, в який подається заява;

2) найменування (за наявності) і склад міжнародного комерційного арбітражу, який прийняв рішення, по якому має бути виданий виконавський лист;

3) імена (найменування) учасників арбітражного розгляду (їх представників), їх місце проживання (перебування) або місцезнаходження;

4) дата і місце ухвалення рішення міжнародним комерційним арбітражем;

5) дата отримання рішення міжнародного комерційного арбітражу особою, що звернулася із заявою;

6) вимога заявника про видачу виконавського листа на примусове виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу.

Також, необхідно звернути увагу на список документів, який повинен додаватися до заяви.

У разі недотримання вимог до форми, змісту заяви і відсутності необхідних документів, що додаються, до заяви, заява повертається без розгляду, про що судом виноситься відповідна постанова.

Майно боржника

Одним з головних питань, яке виникає у стягувача при виконанні рішення арбітражу, - чи є у боржника активи для погашення заборгованості?

У рамках визнання і виконання рішень арбітражів в Україні майно боржника використовується кредиторами в якості головного інструменту впливу. Згідно статті 477 Цивільного процесуального кодексу України суд за заявою особи, що подає заяву про визнання і надання дозволу на примусове виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу, може вжити передбачені Цивільним процесуальним кодексом заходи забезпечення позову (наприклад, арешт майна). Забезпечення позову допускається на будь-якій стадії розгляду такої заяви, якщо неприйняття заходів забезпечення позову може утруднити або зробити неможливим виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу у разі надання дозволу на його виконання.

Старанне виробництво

За результатами розгляду заяви про визнання і надання дозволу на виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу, суд виносить визначення про визнання і надання дозволу на виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу або про відмову у визнанні і наданні дозволу на виконання рішення міжнародного комерційного арбітражу. Якщо стягувач запросив надати виконавський лист, суд при задоволенні заяви стягувача надає виконавський лист.

Відповідно до положень Закон України "Про старанне виробництво" № 1404 - VIII від 2 червня 2016 р.примусовому виконанню підлягають рішення на підставі старанних листів і наказів, що видаються судами в передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів і на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Закон про старанне виробництво містить цілий ряд положень, які дозволяють відкласти або припинити виконання старанних дій на різних підставах. Так, зокрема, відповідно до статті 33 Закони про старанне виробництво виконавець і самі сторони можуть звернутися до суду, що видав старанний документ, із заявою про відстрочення або розстрочку виконання за наявності обставин, що утрудняють виконання рішення, або роблять його неможливим.

Слід зазначити, що не на усе майно боржника може бути обернене стягнення при виконанні арбітражного рішення. Якщо боржник, приміром, державне підприємство (чи підприємство, яке знаходиться під управлінням державних органів) існує ризик того, що його майно може підпадати під захист судового імунітету. Більше того, концепція судового імунітету може бути визначена положеннями контракту, ув'язненого між позивачем і відповідачем.

Таким чином, стягувачу необхідно мати актуальну інформацію про те, які активи можуть бути у боржника для покриття заборгованості по винесеній арбітражній ухвалі.

Висновок

На перший погляд, процедура визнання арбітражного рішення досить проста. Для цього необхідно подати відповідну заяву до компетентного суду разом з документами, що радять. У разі виконання цих простих формальних вимог, суд зобов'язаний визнати і надати дозвіл на виконання арбітражного рішення.

Проте, на практиці, особливо в складних справах, виникає величезна кількість нюансів. Не дивлячись на те, що стягувач може самостійно підготувати і подати до суду заяву і документи на визнання і виконання рішення арбітра, для супроводу процесу в суді і процес фактичного виконання визначення суду і виконавського листа краще притягнути зовнішніх юридичних радників.

Євгенія Макаренко

юрист ЮФ "Ильяшев і Партнери"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему