Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук повідомив, що до Парламенту надійшов президентський законопроєкт № 13533, який передбачає зміни до Кримінального процесуального кодексу та інших законів з метою посилення повноважень Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
«Документ буде розглянуто Парламентом на найближчому пленарному засіданні», поінформував Руслан Стефанчук.
У Національному антикорупційному бюро заявили, що законопроєкт № 13533, поданий Президентом як невідкладний, відновлює всі процесуальні повноваження та гарантії незалежності НАБУ і САП. Вони взяли участь у підготовці тексту та закликали Верховну Раду якнайшвидше ухвалити ініціативу Глави держави за основу і в цілому. «Це дозволить запобігти загрозам для кримінальних проваджень, які розслідують НАБУ і САП», наголосили в Національному антикорупційному бюро.
Як зазначається в пояснювальній записці до законопроєкту, він містить положення, спрямовані на закріплення статусу Спеціалізованої антикорупційної прокуратури як органу, що самостійно здійснює процесуальне керівництво розслідуванням злочинів, віднесених до підслідності Національного антикорупційного бюро.
Норми проєкту пропонують механізм запобігання розвідувально-підривній діяльності іноземних спецслужб щодо співробітників антикорупційних органів.
Законопроєкт запроваджує нові превентивні та контррозвідувальні механізми захисту антикорупційних органів від можливого впливу держави-агресора.
* * *
Президент у вечірньому зверненні 24 липня звернув увагу на деякі важливі аспекти поданого документа. «Вже сьогодні є у Верховній Раді України мій законопроєкт - те, що обіцяв, - для справедливості, для правоохоронних і антикорупційних органів. Повноцінні гарантії незалежності антикорупційних органів. Реальні можливості перевірити, щоб не було жодного російського втручання. Кожен, хто має доступ до державної таємниці, - і це не тільки в НАБУ та САП, але й ДБР, наша Національна поліція - має пройти перевірки на детекторі брехні. І це мають бути регулярні перевірки. Є також у законопроєкті норми, які убезпечують від різних зловживань».
Глава держави розповів, що текст законопроєкту обговорювали і з партнерами, і з правоохоронцями, і з представниками НАБУ та САП. «Багато пропозицій від наших партнерів, щоб долучились європейські експерти: Британія, Німеччина, Євросоюз», зауважив він. «Доручив нашим урядовцям представити законопроєкт всім нашим партнерам і залучити всі необхідні експертні можливості», підсумував Президент.
* * *
Національне антикорупційне бюро роз'яснило питання проходження поліграфа його працівниками, які мають доступ до державної таємниці, у контексті нібито нових ризиків для незалежності НАБУ.
Законопроєкт, який має усунути загрози незалежності антикорупційних органів, передбачає, зокрема, проходження поліграфа працівниками НАБУ, які мають доступ до держтаємниці. Ці перевірки пропонується проводити саме Управлінню внутрішнього контролю НАБУ, а не СБУ.
У НАБУ наголосили: застосування поліграфа в таких випадках - усталена внутрішня практика Бюро. Працівники проходять поліграф під час службових розслідувань, призначень і перепризначень. Це не новація, а інструмент внутрішньої доброчесності.
Важливо, щоби методологія таких перевірок, затверджена НАБУ і СБУ, виключала ризики втручання в оперативну діяльність або тиск на працівників, зазначило Національне антикорупційне бюро.
* * *
Нагадаємо, 22 липня Верховна Рада ухвалила в цілому як закон законопроєкт № 12414 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України щодо особливостей досудового розслідування кримінальних правопорушень, пов'язаних із зникненням осіб безвісти за особливих обставин під час дії воєнного стану», який обмежує повноваження Національного антикорупційного бюро та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. У цей самий день його підписав Президент і відбулося офіційне опублікування в газеті «Голос України». 23 липня Закон № 4555-IX набрав чинності. Ознайомтеся з експертними коментарями щодо Закону № 4555-IX, підготовленими спеціально для Порталу ЮРЛІГА:
2. Кінець епохи незалежних антикорупціонерів: прихована правда за новим законом.
Стежте за головним по темі "Законопроєкт № 12414 / Закон України № 4555-IX" у LIGA360. Функція "Теми в центрі уваги" збирає все за темою з різних джерел і телеграм-каналів. Отримуйте всі важливі для вас оновлення та аналітичні матеріали автоматично. Повна картина за темою за кілька хвилин.