Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ЄСПЛ визнав незаконними переслідування людей у рф за критику війни

Реклама

Європейський суд з прав людини ухвалив важливе рішення у групі справ «Новая Газета та інші проти Росії» та 161 інша заява. У цих справах росія визнана винною у переслідуванні людей за критику російської армії та війни в Україні. В Мін'юсті роз'яснили про що йдеться в цьому рішенні.

Так, після повномасштабного вторгнення рф в Україну у 2022 році російська влада ухвалила закони, які забороняли критику військових дій, називаючи це «дискредитацією армії» або поширенням «фейкових новин». Органи влади рф накладали адміністративні штрафи, ув'язнювали та виносили вироки особам, які висловлювали критичні погляди щодо військових дій росії в Україні.

Серед заявників були і троє громадян України. На запрошення ЄСПЛ та на підставі статті 36 (Участь третьої сторони) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція), Уряд України вступив третьою стороною у цих справах.

У своєму рішенні ЄСПЛ одноголосно визнав порушення рф статті 10 (Свобода вираження поглядів) Конвенції та встановив, що обмеження, які російський уряд запроваджує на висвітлення війни в Україні, є спробою придушити будь-яку критику, а не є боротьбою із реальною загрозою національній безпеці.

ЄСПЛ зазначив, що аргументи, які наводили російські органи для виправдання втручання в свободу вираження поглядів заявників, були необґрунтованими та недостатніми. Тому вжиті владою рф заходи були непропорційними до будь-яких легітимних цілей і не були необхідними в демократичному суспільстві. Натомість існування такої кількості подібних справ свідчить про те, що вони були частиною ширшої кампанії з придушення інакодумства щодо військових дій в Україні.

По суті, росія та її суди переслідували людей за будь-які вислови, що суперечили офіційним наративам рф. Вони вважали просте використання терміну «війна», а не «спеціальна військова операція» по відношенню до подій на території України небезпечним без урахування тексту чи контексту виражених поглядів. Суди не намагалися встановити чи заявники поширювали достовірну інформацію щодо воєнних злочинів рф, а просто заперечували її, покладаючись на позиції, висловлені високопосадовцями рф.

Національні суди не зважали та не врахували існуючий широкий суспільний інтерес і важливість ситуації, яка стосуються великого збройного конфлікту з надзвичайно серйозними наслідками для європейської та світової безпеки та можливих воєнних злочинів. Також вони не звернули увагу на сатиристичні та спеціально контраверсійні форми висловлювань та порівнянь, які, навіть якщо і можуть вважатися образливими для когось, сприяли дискусії у важливому питанні для громадськості та були спрямовані на висвітлення природи конфлікту.

Практика ЄСПЛ українською мовою - доступна в LIGA360. Знаходь понад 75 тис. постанов Суду в перекладі, а також інформацію щодо виконання рішень ЄСПЛ. Замовте презентацію LIGA360 для себе.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти

Схожі новини