Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

КАС ВС висловився щодо права дитини, зачатої за життя загиблої/померлої особи та народженої після її смерті, на отримання одноразової грошової допомоги

Реклама

Дитина загиблого військовослужбовця, зачата за життя батька, а народжена після його смерті, має право на отримання частки одноразової грошової допомоги в разі загибелі військовослужбовця.

Про це йдеться в постанові КАС ВС від 10 травня 2024 року у справі № 440/6725/23 (адміністративне провадження № К/990/5495/24), інформує П'ятий апеляційний адміністративний суд.

Так, КАС ВС зазначив, що сім'ям загиблих військовослужбовців ЗСУ виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів.

Коло осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця, визначене у ст. 16-1 Закону № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII), а саме: члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста та батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого).

КАС ВС звернув увагу, що за своєю природою вказана одноразова грошова допомога має компенсаторний характер, спрямована матеріально підтримати, наскільки це можливо, членів сім'ї (батьків, дітей, дружину) та утриманців загиблого військовослужбовця після втрати близької людини (годувальника), а тому виключення із кола осіб, які мають право на отримання допомоги, дитини військовослужбовця з підстав дати її народження не відповідає змісту і меті закону.

На сьогодні статус ненародженої дитини як суб'єкта цивільних правовідносин передбачено у спадкових правовідносинах. Такий підхід може бути використаний і у правовідносинах, пов'язаних із правом дитини, народженої після загибелі (смерті) особи, на отримання одноразової грошової допомоги.

Висновок Міністерства оборони про те, що дитина загиблого військовослужбовця народилася після його смерті, а тому ця дитина не набула прав на отримання частки одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця, є помилковим, оскільки такий підхід до тлумачення законодавства не відповідатиме положенням Закону № 2011-XII, а також основним принципам охорони дитинства, а саме: рівності прав і свобод дітей, які визначені нормативно-правовими актами незалежно від народження або будь-яких інших обставин.

Більш того, такий підхід не відповідатиме міжнародним зобов'язанням держави щодо дотримання Конвенції про права дитини. Згідно зі ст. 2 цієї Конвенції держави-учасниці поважають і забезпечують всі права, передбачені цією Конвенцією, за кожною дитиною без будь-якої дискримінації.

Отже, дитина загиблого військовослужбовця, зачата за життя загиблого (померлого) та народжена після його смерті, у розумінні ст. 16-1 Закону № 2011-XII належить до кола осіб, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю військовослужбовця.

Хочеш отримати мільйони корисних документів, що аналізуються вмить? Спробуй LIGA360. Найповніша база українського законодавства й аналітики, алгоритми дій у робочих ситуаціях. А смарт-фільтри й зв'язки документів допоможуть отримати саме ту підбірку матеріалів, що вам потрібна. Спробуйте LIGA360 сьогодні, замовивши тестовий доступ.

Читайте також:

Закон про правонаступництво у трудових відносинах: що передбачено?

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини