Ця сторінка також доступна для перегляду українською мовою

Перейти до української версії сайту

Судова палата КГС ВС вказала на правові наслідки нездійснення держреєстрації права комунальної власності на земельну ділянку

Реклама

Судова палата для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності КГС ВС висловилася щодо правових наслідків нездійснення держреєстрації права комунальної власності на земельну ділянку.

Про це йдеться в постанові КГС ВС від 5 серпня 2022 року у справі № 922/2060/20, повідомляє пресслужба Верховного Суду.

Обставини справи

Міськрада звернулася до Господарського суду Харківської області із позовною заявою до ТОВ про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати в сумі 322 983,16 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, Міськрада зазначила, що ТОВ у період із 1 січня 2019 року по 31 травня 2020 року користувалося земельною ділянкою, не оформлюючи права користування цією земельною ділянкою і не сплачуючи коштів за таке користування. Внаслідок цього відповідач безпідставно зберіг кошти за рахунок Міськради як власника земельної ділянки в розмірі орендної плати, що підлягають стягненню на користь позивача згідно з положеннями статей 1212 - 1214 ЦК України.

Рішенням Господарського суду Харківської області від 22 вересня 2020 року у справі № 922/2060/20, яке Східний апеляційний господарський суд постановою від 13 січня 2021 року залишив без змін, позов задоволено повністю.

Позиція Верховного Суду

Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду, погодившись із висновками судів попередніх інстанцій про наявність підстав для задоволення позову, ураховуючи фактичні обставини справи та зважаючи на відсутність висновку Верховного Суду щодо комплексного застосування положень статей 125, 126 ЗК України, підпункту «б» п. 3 розд. ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 5245-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» з метою визначення дати виникнення в органу місцевого самоврядування права комунальної власності на земельну ділянку в межах населеного пункту, за відсутності реєстрації речового права на таку земельну ділянку за відповідним органом, сформулював такий правовий висновок.

За загальним правилом, правом власності на земельну ділянку, розташовану в межах відповідного населеного пункту, орган місцевого самоврядування наділений у силу закону, зокрема з уведенням 1 січня 2002 року в дію нового ЗК України. При цьому відсутність державної реєстрації речового права на земельну ділянку після 1 січня 2013 року не впливає на наявність права комунальної власності на відповідну земельну ділянку.

Крім цього, нездійснення державної реєстрації речового права на сформовану земельну ділянку за органом місцевого самоврядування відповідно до положень ст. 79-1 ЗК України не є підставою для звільнення набувача права власності на будівлю або споруду від обов'язку сплачувати за фактичне користування земельною ділянкою комунальної власності, на якій розташований такий об'єкт нерухомості.

SMS-Маяк - надійна допомога бізнесу у захисті нерухомості та землі. Налаштуйте моніторинг та отримуйте сповіщення про зміни в реєстрі речових прав. Замовляйте за посиланням.

Читайте також:

Застосування належних та ефективних способів захисту корпоративних прав: опубліковано огляд правових позицій КГС ВС

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини